Jestem amatorką, a nie krytykiem literackim. Moje recenzje/opinie nie są profesjonalne. Piszę, bo to lubię, więc jeśli szukacie jakiejś obiektywnej, "mądrej" opinii to raczej zły adres. Od książek nie wymagam zbyt wiele, czytam głównie obyczajówki i "czytadła", czasem thrillery czy kryminały oraz sporo literatury dla dzieci. Czytanie sprawia mi przyjemność, więc zdecydowana większość recenzji jest tutaj pozytywna - książki wybieram po opisie z tyłu książki, więc wiem na co się "porywam" :)

niedziela, 31 maja 2015

Podsumowanie majowej odsłony wyzwania Gra w kolory


W maju w wyzwaniu wzięło udział tylko 7 osób, co szczególnie mnie nie zdziwiło, 
bo z odnalezieniem różowych okładek było chyba najtrudniej.
Ja znalazłam kilka książek dla dzieci, 
ale niestety nie udało mi się ich opisać,
bo choć czas jest wartością niezmienną 
to ja miałam go w maju zdecydowanie mniej niż zwykle :p

Ilość przeczytanych przez nas książek jest słabiutka
i wynosi 15 16 17 książek 
(chyba, że do północy Izabelka zgłosi jeszcze jedną).
W tym Pilchcia przeczytała aż 5 książek! Brawo!!!
Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratuluję i dziękuję za wspólną zabawę :)

Przeczytałyśmy....
(Linki do recenzji znajdują się w zakładce wyzwania - tutaj)



Mania (edit)

    Aine

    Weisse_taube

    Ja :)


    W okresie od CZERWCA do SIERPNIA możemy zgłaszać książki w dowolnych kolorach.
    Pamiętajmy, że na okładkach musi widocznie dominować konkretny kolor.
    Podsumowanie tej części nastąpi dopiero w sierpniu!!!
    Źródło
    Źródło


    Na dzień dzisiejszy podium naszego wyzwania wygląda tak:

    Oczywiście w ciągu tych trzech miesięcy może się wiele zmienić.
    Dlatego zapraszam do dalszej zabawy.
    Miejcie się dziewczyny na baczności, bo Pilchcia depcze Wam po piętach :)

    W wakacje na pewno dorzucę jeszcze coś do puli nagród,
    więc będzie w czym wybierać :)

    piątek, 29 maja 2015

    Wielka kolekcja bajek o przygodach Maszy i Niedźwiedzia

    Tytuł: Wielka kolekcja bajek o przygodach Maszy i Niedźwiedzia
    Wydawnictwo: Egmont
    Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015
    Ilość stron: 128
    Wiek adresatów: 3 - 8 lat

        Postaci Maszy i jej kompana Niedźwiedzia były mi wcześniej kompletnie nieznane. Z okładki spogląda na mnie sympatyczna i urocza dziewczynka. Niby od razu widać, że coś spsociła, ale ogólnie wygląda słodko i niewinnie. Jak to mówią "pozory mylą" i to stwierdzenie w tym przypadku jest jak najbardziej słuszne!


        "Wielka kolekcja bajek o przygodach Maszy i Niedźwiedzia" tak naprawdę jest zbiorem zaledwie pięciu historyjek z udziałem tej dwójki. Książeczka powstała na podstawie rosyjskiej bajki animowanej (Studio Animaccord), której premiera w polskiej telewizji miała miejsce w 2014 roku. Sam pomysł na bajkę oparty był na kanwie popularnej rosyjskiej bajki ludowej, której bohaterka, zagubiona w lesie mała dziewczynka Masza zostaje przygarnięta przez niedźwiedzia i mieszka w jego leśnym domku. Animowany serial telewizyjny (a więc i seria książeczek o Maszy i Niedźwiedziu) ma bardziej aktualne treści.*

        Bohaterowie przeżywają wiele przygód, których prowodyrem i inicjatorem jest prawie zawsze Masza. Niestety dziewczynka nie myśli nigdy o konsekwencjach swoich czynów, przez co najczęściej popada w tarapaty albo sprowadza kłopoty na innych. Podziwiam Niedźwiedzia, który wykazuje się anielską cierpliwością i wyrozumiałością. Masza to naprawdę niezłe ziółko! Ciężko ją "poskromić", wszędzie jej pełno i działa szybciej niż można by chociaż pomyśleć o jakimś zachowaniu. Na swoim sumieniu ma różne sprawki - te drobne i te poważniejsze, jak np. spalenie choinki, Oj... małe dzieci też potrafią być niesforne. W pracy w szkole, byłam świadkiem różnych działań urwisów, ale takich gagatków jak Masza to ja jeszcze nie widziałam :) 

       Najbardziej spodobała mi się opowieść pt. "Pierwsza klasa", pewnie przez to, że Masza przeszła w niej pewną metamorfozę, zarówno w wyglądzie, jak i zachowaniu. Oczywiście nie było idealnie, ale pomysł zabawy w szkołę tak ją zaoferował, że dziewczynka bardzo wczuła się w rolę uczennicy.

       Nigdy bym nie przypuszczała, że ostra rywalizacja może być całkiem fajną zabawą. Masza nie była miła i gościnna dla pandy, dalekiego krewnego Niedźwiedzia, ale gdy gość wyjechał to dziewczynka odczuła szczery smutek. Inna przygoda Maszy nauczyła dziewczynkę, że nie powinno prosić o pomoc, w sytuacjach, w których z powodzeniem można poradzić sobie samemu. Ja w tym miejscu dodam, że czasem bywa tak, że nasz "pomocnik" zmęczony ciągłym pomaganiem zbagatelizuje, czy zwyczajnie nie zauważy sytuacji, w której rzeczywiście będzie nam niezbędny i tylko na tym stracimy (o ile zdarzenie nie doprowadzi do tragedii).

       Książka jest duża, ma usztywnianą, ale miękką w dotyku okładkę. Ilustracje, to jak podejrzewam kadry z bajki animowanej, zajmują prawie wszystkie strony w całości. Ich elementy są duże i wyraźne (jak gdyby wszystkie sceny zobrazowane były za pomocą zoomu). Czcionka użyta w książce jest wyraźna, ale nieco za mała. To pozycja, po którą chętnie sięgną młodsi czytelnicy, a więc Ci, którzy dopiero opanowali sztukę czytania, dlatego myślę, że litery powinny być większe. Mimo ogromnych ilustracji tekst się na nich nie gubi, bo słowa wydrukowane są na jednolitym tle. Z tego też powodu na każdej stronie jest niewiele treści, by nie przysłaniał ilustracji. 

      Przy lekturze książki dzieci będą się świetnie bawić i śmiać, natomiast rodzice odetchną z ulgą, że ich własne pociechy wcale nie są takie złe :)

       * Informacje zaczerpnięte z Wikipedii

    Książeczkę miałam okazję poznać dzięki Wydawnictwu Egmont.

    Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
    - Odnajdź w sobie dziecko (o innym zwierzątku)
    - Przeczytam tyle ile mam wzrostu (1,3 cm)
    - Zwierzęta małe i duże
    - 52 książki w 2015
    - Gra w kolory

    czwartek, 28 maja 2015

    Mirosława Kępka, Rozmowy

    Autor: Mirosława Kępka
    Tytuł: Rozmowy
    Seria: Ważne sprawy
    Wydawnictwo: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
    Miejsce i rok wydania: Warszawa 1982
    Ilość stron: 36

        Dzisiaj wiedząc, że mam tylko chwilę na książkę wybrałam tę cieniutką książeczkę - niemały wpływ na jej wybór miał kolor okładki - różowy, pasujący do mojego wyzwania Gra w kolory. Macie tak czasem, że dosłownie odczuwacie głód liter? Nie macie czasu, a i tak musicie przeczytać choć kilka zdań, bo inaczej nie skupicie się na niczym innym? Ja właśnie coś takiego odczułam dzisiaj i sięgnęłam po tę (jak myślałam) łatwą i przyjemną lekturę.

        "Rozmowy" wcale nie są takie przyjemne jak mi się wcześniej wydawało. Kontakt z dorastającym dzieckiem nie zawsze jest łatwy i tak też jest w rodzinie Elżbiety. Szesnastolatka od jakieś czasu ma coraz gorsze relacje z matką. Nie potrafią już rozmawiać o wszystkim tak serdecznie i beztrosko jak kiedyś, zwłaszcza teraz, gdy dziewczyna ma duże kłopoty z fizyką. Brak porozumienia sprawia, że kobiety oddalają się od siebie coraz bardziej. Matka ma żal do córki, że nie dba o szkołę, nie ma konkretnych zainteresowań, nie myśli przyszłościowo, a jednocześnie o całą tę sytuację obwinia siebie i nie potrafi sobie z tym poradzić. Natomiast kiedy Elżbieta wreszcie odnajduje jakiś cel sytuacja wcale się nie polepsza. Matka coraz bardziej obojętnieje, ale równocześnie jest o córkę zazdrosna.

        Opowiadanie prowadzone jest dwutorową narracją - z punktu widzenia matki i córki. Czytelnik potrafi wczuć się w rolę obu postaci i zrozumieć ich myśli. Relacja między nimi jest bardzo trudna i choć zależy im na zmianie stosunków to nie bardzo wiedzą jak to zrobić. Matka dręczy się tym coraz bardziej, wpada w depresję. Czuje się niepotrzebna, nieudolna. Zbędna. Właściwie odpuszcza... Jednak instynkt matczyny jest wszechmocny i w ciężkich sytuacjach odzywa się w matkach dusza wojownika i obrońcy. 

        Ta niepozorna książeczka jest bardzo mądra i wzruszająca. Cieszę się, że ją poznałam. Niektóre sytuacje i rozmowy w niej przedstawione spokojnie mogłabym przypisać sobie. Całe szczęście nie mam depresyjnej natury i w każdej sytuacji widzę nadzieję i szansę na poprawę. Mam nadzieję jednak, że moja dorastająca córka (tzn. córka męża, moja pasierbica) nigdy aż tak się ode mnie nie oddali i przetrwamy jakoś ten trudny okres dojrzewania. Opowiadanie uświadamia czytelnikowi, że każdy członek rodziny jednakowo powinien dbać o budowanie zdrowych, opartych na miłości relacji. Czasem powinno się nico odpuścić, zagryźć zęby i przeczekać. Nie warto się unosić, obrażać czy dąsać, niektórych konfliktów po prostu nie da się naprawić, dlatego trzeba robić wszystko by nigdy nie dopuścić do tak złej atmosfery.

        Książka jest moją równolatką, ale poruszane w niej sprawy są jak najbardziej aktualne. Polecam dorastającym nastolatkom (gimnazjalistkom) oraz ich rodzicom.

    Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
    - Odnajdź w sobie dziecko
    - Polacy nie gęsi
    - 52 książki w 2015
    - Gra w kolory (różowy)

    środa, 27 maja 2015

    Agnieszka Tyszka, Aprilek (Koniki z Szumińskich Łąk)

    Autor: Agnieszka Tyszka
    Ilustrator: Marta Krzywicka
    Tytuł: Aprilek
    Seria: Koniki z Szumińskich Łąk
    Wydawnictwo: Egmont
    Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015
    Ilość stron: 155
    Wiek adresatów: 9 - 12 lat


       Mój pobyt w Szumińskich Łąkach rozpoczął się wraz z lekturą tomu pod tytułem "Aprilek" (to piąty tom serii z kolei). Na szczęście nie ma konieczności czytania książeczek w kolejności ich ukazania się i świetnie odnalazłam się w treści. Na początku rzeczywiście przytłoczyła mnie nieco ilość bohaterów, ale im dalej w las (treść) tym łatwiej :)

        Do stałych bohaterów serii należą Klara ( i jej okropna siostra Nina), jej mama, która jest właścicielką stadniny, Paulina - odważna i wygadana przyjaciółka Klary i jej mama Arietta, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego. Zmieniają się tylko klienci stajni i goście, którzy odwiedzają Szumino, by odpocząć i zaznać uroków wsi. Wrzesień to okres, w którym nie tylko rozpoczyna się nowy rok szkolny, ale także nowy rok zajęć w stadninie koni. Na zajęcia zapisują się nowi uczestnicy i wszystko zaczyna się od początku. Tym razem jednym z uczestników jest Bruno, chłopiec poruszający się na wózku inwalidzkim. Klara szybko znajduje z nim wspólny język, już po pierwszej rozmowie czuje się tak swobodnie, jakby znali się od lat. Konikiem Bruna zostaje Aprilek - bardzo łagodny, spokojny, cierpliwy i odpowiedzialny koń, który "czuje", że chłopiec jest wyjątkowy, a ich wspólne zajęcia są dla niego niezwykle ważne. Marzeniem Bruna jest udział w hubertusowej gonitwie za lisem - tradycyjnej zabawie organizowanej przez wiele stadnin, także tej w Szumińskich Łąkach. Czy mimo niebezpieczeństwa grożącego Brunowi będzie mógł on wziąć udział w gonitwie? Czy do gonitwy w ogóle dojdzie? I co właściwie stoi ku temu na przeszkodzie?

       Jak już wspomniałam początkowo trudno było mi się odnaleźć w treść, bo myliłam bohaterów, o których myślałam, że jest za dużo. Pomyślałam, że może dzieciom byłoby jeszcze trudniej. Jednak obecność tych wszystkich osób ma sens i wszyscy pełnią istotną rolę w opowiedzianej historii (nawet Samanta de la Cruz). Bardzo zaciekawiła mnie postać Niny, zbuntowanej nastolatki, która swoimi humorami i nieodpowiednim zachowaniem często psuje nastój mamy, ale ta cierpliwie czeka, aż okres buntu minie i do domu "wróci" jej kochana córka.

       To co na początku mnie nieco drażniło ostatecznie okazało się największym atutem książki. Autorka, oprócz wątku Bruna i jego postępów w hipoterapii, w ciekawy sposób przedstawiła charakter społeczności Szumina, ich osobowości i sposób życia. Jej plastyczny, sugestywny język pozwoli czytelnikowi przenieść się do Szumińskich Łąk i poczuć specyficzny klimat wsi. Interesującym zabiegiem było wplecenie Aprilka w roli narratora. Punkt widzenia konika nie różni się zbytnio od zdania ludzi, ale w fajny sposób pokazuje, że konie też mają uczucia. Są mądre i dobrze rozumieją ludzi, zarówno mowę werbalną, jak i niewerbalną. Bardzo chętnie powrócę do Szumina i poznam historię Dżuni - konia o niezwykłym talencie (to czwarty tom serii).
       Książkę polecam dzieciom w wieku szkolnym, które dobrze opanowały umiejętność samodzielnego czytania, w szczególności dzieciom w wieku 9 - 12 lat.

    Książeczkę miałam okazję poznać dzięki Wydawnictwu Egmont.

    Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
    - Odnajdź w sobie dziecko (o innym zwierzątku)
    - Przeczytam tyle ile mam wzrostu (1,2 cm)
    - Zwierzęta małe i duże
    - 52 książki w 2015
    - Polacy nie gęsi

    wtorek, 26 maja 2015

    John Green, Gwiazd naszych wina

    Autor: John Green
    Tytuł: Gwiazd naszych wina
    Wydawnictwo: Bukowy Las
    Miejsce i rok wydania: Wrocław 2013
    Ilość stron: 312
    Uwagi: dla nastolatków

       Jakiś czas temu zaintrygowała mnie bardzo negatywna opinia o tej książce napisana przez weisse_taube. Wcześniej czytałam wiele pochlebnych ocen, więc gdy nadarzyła się okazja kupiłam książkę w przystępnej cenie w Biedronce. Jednak to wyżej wspomniana recenzja sprawiła, że sama chciałam się przekonać jaka ta książka jest naprawdę. W wyzwaniu Sylwuch - Grunt to okładka w maju należy przeczytać książkę z filmową okładką i ten tytuł wpasował mi się idealnie :)

      Pierwsze kilka kartek nie przypadły mi do gustu. Szczególnie drażniły mnie dialogi (zwłaszcza te na grupie wsparcia i pierwsza rozmowa Hazel z Augustusem). Miałam wrażenie, że te rozmowy są wyrwane z kontekstu, jakiejś dłuższej rozmowy. Hazel jako osoba "skłócona" ze światem, najchętniej zaszywająca się w zaciszu własnego domu podejrzanie szybko zgadza się na odwiedziny u Augustusa. Jakieś to wszystko było dla mnie dziwne... Książkę przeczytałam na początku miesiąca, więc pewnie pominę kilka szczegółów, na które wcześniej zwróciłam uwagę. Mimo wszystko, choć nadal czułam, że brakuje części tekstu to historia tych dwojga śmiertelnie chorych nastolatków zaczęła mnie wciągać. Choć niektóre z ich zachowań wydawały mi się infantylne to podobała mi się więź, która się między nimi zawiązuje i zacieśnia. Mam wrażenie, że chorzy bardziej doceniają to co mają i z pokorą przynoszą to co przynosi im życie. Wcześniej wiedziałam jak ta historia się skończy, bo ktoś opisał zakończenie na swoim blogu...
       Nawet jeśli elementy tej historii są mocno naciągane to jednak miłość Hazel i Augustusa wydaje mi się być czysta, szczera i wyjątkowa. Choć są oni bardzo młodzi, to ich uczucie jest bardzo silne i głębokie. Cieszę się, że mimo początkowego zniechęcenia postanowiłam książkę przeczytać do końca. Należy też pamiętać, że to książka dla młodzieży, a nastolatki w literaturze szukają czegoś innego niż dorośli, i dla nich jest to książka jak najbardziej godna polecenia.



      Od razu po lekturze książki postanowiłam obejrzeć film. Mimo, że czytałam wydanie z filmową okładką to bohaterów wyobrażałam sobie inaczej (aż dotarłam do wkładki z kadrami z filmu, na których zdjęcia twarzy bohaterów były wyraźniejsze) i to moje wyobrażenie bardziej mi pasowało. Ciekawe jest to, że historię Hazel i Augustusa znałam "na świeżo", a mimo to film wzruszył mnie bardziej. Niestety zabrakło mi w nim jednej z ważniejszych scen, kiedy Hazel po obejrzeniu na Facebooku zdjęć byłej dziewczyny Augustusa czuje się jak granat (o czym mówi rodzicom), wie, że niedługo wybuchnie i nie chce narażać bliskich na zranienie. W filmie mówi o tym Augustusowi, ale nie jest pokazane w jaki sposób doszła do takiego wniosku. Zakończenie natomiast bardziej podobało mi się w filmie niż w książce, więc się równoważy :)

      Podsumowując książkę oceniam na plus z zastrzeżeniem, że bardziej zadowoli ona młodzież niż osoby dorosłe. Mimo dziwnych dialogów i niektórych dziecinnych sytuacji to książka zawiera ważny przekaz, który do mnie trafia. Książkę czyta się bardzo szybko.

    Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
    - Odnajdź w sobie dziecko (śmierć)
    - Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2,5 cm)
    - 52 książki w 2015
    - Grunt to okładka
    - Okładkowe love
    - Czytelnicze marzenia

    wtorek, 19 maja 2015

    Renata Kosin, Kołysanka dla Rosalie

    Autor: Renata Kosin
    Tytuł: Kołysanka dla Rosalie
    Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
    Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015
    Ilość stron: 456
    Uwagi: kontynuacja powieści "Tajemnice Luizy Bein"
    Inna książka autorki: "Bluszcz prowincjonalny"

        O tym, że książkę przeczytam, wiedziałam już po lekturze pierwszej części historii, w której dużą rolę odgrywa rodzina Beinów. Nie czytałam nawet opisu z okładki, bo wiedziałam, że mi się spodoba. W "Tajemnicach Luizy Bein" poznałam głównych bohaterów - Klarę i Alexa, którzy chcieli rozwiązać zagadkę dotyczącą ich przodków. Dzięki ich determinacji i wielkiego zaangażowania, czytelnicy mieli okazję poznać historię rodziny na przestrzeni wielu pokoleń. Sięgając po "Kołysankę dla Rosalie" liczyłam na coś podobnego. Z góry zakładałam, że w kolejnej części będzie obowiązywał podobny schemat i dwójka bohaterów krok po kroku będzie rozwiązywać nową zagadkę. Tu jednak zamysł autorki był inny, a cała rzecz działa się w wartemborskim pałacu, który Klara przekształciła w hotel.


       Początek książki był niespieszny. Autorka przypomniała nam sylwetki bohaterów poprzedniej części, szczegółowo pokazała pałac i w skrócie przekazała co działo się w ciągu ostatnich siedmiu lat (czego ja nie zdradzę). Kiedy to czytelnik "wchodzi" z powrotem w życie Beinów, w pałacu Stu Róż pojawiają się pierwsi hotelowi goście. Są to bardzo ciekawe osoby, każda z nich zdaje się, że kryje w sobie jakąś tajemnicę, gra kogoś kim nie jest lub coś ukrywa. W zasadzie ludzie są różni i każdy ma prawo zachowywać się tak jak chce, ale w świetle dalszych wydarzeń Klara i Jakub wszystkim dokładnie się przyglądają. Wkrótce po przybyciu gości do pałacu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Ktoś robi Klarze niewybredne żarty, a w tym samym czasie Klara odkrywa, że nie wszystkie tajemnice Beinów zostały ujawnione. I choć miała serdecznie dość róż, to jej odkrywcza natura nie odpuszcza i dziewczyna pragnie rozwiązać kolejne rodzinne (i nie tylko) zagadki.

       Akcja rozkręca się, wchodzi w niebezpieczne rejony. Pojawiają się mroczne tropy dotyczące Różokrzyżowców i masonerii. Niepokojące znaki w połączeniu z informacjami, które Klara i Jakub poznali na temat rytuałów Bractwa Różokrzyżowców, wierzeń masonów i tajemniczych przepowiedni tym bardziej zatrważają gdy z pałacu ginie mała Rosalie. Blady strach pada na rodzinę Beinów. Kto stoi za porwaniem dziewczynki, jakie ma względem niej plany i jak zakończy się ta rodzinna tragedia? Zanim tego się dowiemy wiele się wydarzy...

       Druga część w serii o rodzinie Beinów była dla mnie trudniejsza w odbiorze, co spowodowane jest ciężą tematyką i mrocznym tłem opowiedzianej historii. Trudno mi było zrozumieć te wszystkie informacje na temat Zakonu Różokrzyżowców, idei wolnomularskich i całej otoczki z tym związanej. O wiele bardziej zainteresowała mnie sprawa rodziców Anny i codzienność żyjących członków rodziny Beinów, bo w tym przypadku nie musiałam analizować przeczytanych treści i ich "trawić". Zaskoczyły mnie nieco postaci głównych bohaterów, zwłaszcza Alexa, który był do siebie zupełnie nie podobny, Jakuba, który teraz był bardzo opiekuńczym, konkretnym facetem, Klary, która się trochę "uspokoiła" oraz Anny, która na dobre zapomniała o swoim samotniczym (czy jest takie słowo?) trybie życia i całkiem dobrze funkcjonowała w domu pełnym ludzi i to nie tylko z rodziny. Oczywiście minęło siedem lat od wydarzeń z poprzedniej części, a ponoć nasz charakter zmienia się właśnie w takim okresie, poza tym ludzie dojrzewają, zmieniają ich przeżyte doświadczenia, nowa wiedza o życiu i sytuacje, w których się znajdują, więc nie wydaje mi się to jakoś specjalnie dziwne. Bardzo podobało mi się dokładne przedstawienie przez autorkę nowych postaci i stworzenie im ciekawych osobowości. Choć większość z gości była nieco ekscentryczna, by nie powiedzieć dziwna, to ja największą uwagę zwróciłam na Kazię. To przecież wymarzona gosposia - wszystko wie, wszystko umie, jest lojalna, oddana i szczera. Urocza! Jednak najpiękniejszy opis dotyczący postaci jaki kiedykolwiek czytałam określa Liskę "jakby ktoś otulił ją troskliwie puszystym kocykiem i wręczył kubek z aromatyczną, malinową herbatą"* (nie Liskę, tylko każdego kto się znalazł w jej towarzystwie). A tak przy okazji to zabrakło mi w książce pewnego wyjaśnienia/domówienia na temat jej...nie mogę spojlerować... (dotyczy końcówki książki). No i czy jest ktoś, kto nie pokochałby Figi???

       Jak widać kolejny raz zwracam w książce większą uwagę na obyczajową stronę historii, zamiast skupić się na głównym wątku powieści. No cóż, taki mam okres czytelniczy i to już od dłuższego czasu. Nie mniej jednak podziwiam autorkę za ogromne zaangażowanie w napisanie tej książki, zgłębienie tematu wolnomularzy i wszystkiego z tym związanego (choć czuję, że autorka już wcześniej interesowała się tym zagadnieniem), umiejętne wplecenie wątku w historię Beinów i stworzenie niebanalnej opowieści. 
       
    * Renata Kosin, Kołysanka dla Rosalie, Nasza Księgarnia 2015, s. 50

    Serdecznie dziękuję Autorce książki oraz Wydawnictwu Nasza Księgarnia 
    za możliwość przeczytania książki.

    Książkę przeczytałam w ramach następujących wyzwań:
    - Stare, dobre czasy
    - Zielono mi
    - Polacy nie gęsi
    - 52 książki w 2015
    - Wszystkie stworzenia duże i małe
    - Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (3 cm)

    poniedziałek, 4 maja 2015

    Stosik kwietniowy


    Stosik kwietniowy - od góry:

    1. Zygmunt Miłoszewski "Domofon" 
    2. Lucy Maud Montgomery "Miłość Pat"
    3. Marcia Clark "Domniemanie winy"
    4. Kazimierz Orłoś "Historia leśnych kochanków"
    5. Peter Pezzelli "Villa Mirabella"
    6. Barbara O'Neal "Sekrety uczuć"
    7. Renata Kosin "Kołysanka dla Rosalie"
    8. Magda Szabo "Tajemnica Abigel"

    niedziela, 3 maja 2015

    Zapowiedzi/nowości dla dzieci i młodzieży (maj 2015)

    Interesujących nowości dla dzieci 
    wypatrzyłam w ofercie majowej więcej niż ciekawych książek dla dorosłych.
    Zacznę od pozycji, która związana jest ze szkoleniem, 
    które aktualnie przechodzę (biblioterapia)
    i jestem nią zaintrygowana.

    Autor: wielu autorów
    Tytuł: Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych
    Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
    Ilość stron: 240
    Przedział wiekowy: 0 - 10

    Bajkoterapia to antologia pięknych i mądrych bajek dla dzieci, poradnik dla rodziców, a przede wszystkim świetny sposób na wspólne spędzenie czasu! 

    Bajki-pomagajki to niezwykłe historie, które wspierają i dają poczucie bezpieczeństwa, zawierają wiele praktycznych wskazówek, opowiadają mądrze o świecie dziecięcych emocji i konkretnych problemach, z którymi dzieci się borykają. Młodzi i najmłodsi czytelnicy (w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, a także dowiedzieć, jak zachować się w wielu ważnych sytuacjach.

    W drugim, poszerzonym i poprawionym, wydaniu bajkom towarzyszą wskazówki i komentarze eksperta od bajkoterapii – Katarzyny Klimowicz, które, mamy nadzieję, będą dla rodziców, opiekunów i dzieci pomocą, inspiracją do rozmowy, zabawy czy przede wszystkim wspólnego zastanowienia się nad takimi tematami jak: inność, spotkanie z nieznajomym, bezpieczeństwo nad wodą, zgubienie się, brak wiary w siebie, rywalizacja z rodzeństwem, bezpieczeństwo w domu.

    ************************
    Autor: Katarzyna Bogucka
    Tytuł: Rok w mieście
    Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
    Ilość stron: 28
    Przedział wiekowy: 0 - 10

    Dzień dobry, nazywam się Malina. Bardzo lubię nasze miasto. Mieszkam tu od urodzenia. Mojej mamy często nie ma w domu, bo spełnia się zawodowo. Tata też ciężko pracuje. Uwielbiam długie spacery po lesie albo nad rzeką z naszymi psami: mopsiczką Kredką i terierem Mazakiem. Bardzo kocham babcię Krysię i dziadka Kazika. Babcia prowadzi na rynku cukiernię z najlepszymi ciastkami. W naszym mieście dużo się dzieje… Musicie nas odwiedzić! Zapraszam.

    "Rok w mieście" zawiera dwanaście rozkładówek z kolejnymi miesiącami jednego roku. Każdy miesiąc to ten sam szczegółowo rozrysowany kadr miasta z mieszkańcami pokazanymi w innych sytuacjach, warunkach pogodowych, w innej porze dnia lub nocy. Dwie dodatkowe rozkładówki zawierają prezentację bohaterów i interaktywną zabawę. 

    "Rok w mieście" można oglądać godzinami. Ta niezwykła książka pobudza wyobraźnię, rozwija spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia, szukania związków przyczynowo-skutkowych, umiejętność opowiadania, a przede wszystkim gwarantuje świetną zabawę. 

    **************************

    Autor: Agata Mańczyk
    Tytuł: Pierwsza noc pod gołym niebem
    Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
    Ilość stron: 320
    Przedział wiekowy: 10 - 14

    Bazyl i Inka przypadkowo spotykają się w dworcowej kawiarni. Obydwoje mieli ostatnio sporo problemów, od których postanowili uciec. Niefortunne zdarzenie sprawia, że wyruszają razem w podróż. 

    Na pierwszy rzut oka dzieli ich przepaść. On – zbuntowany dziwak z ufarbowanymi na czerwono włosami, ona – przykładna uczennica z dobrego domu. Oboje uparci, przekonani o własnych racjach i... niebywale utalentowani w pakowaniu się w coraz to nowe kłopoty. Po prostu mieszanka wybuchowa! "Pierwsza noc pod gołym niebem" to pełna humoru powieść drogi. Pościgi, podróże stopem, gangsterzy, nagłe zwroty akcji, a do tego tajemniczy skarb, no i miłość... Ta książka trzyma w napięciu i nie pozwala się nudzić!

    *********************

    Autor: Barbara Kosmowska
    Tytuł: Panna Foch
    Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
    Ilość stron: 192
    Przedział wiekowy: 6 - 14

    Po przeprowadzce do Wiśniowej Góry Pola zdecydowanie traci humor. Musiała zostawić w Warszawie najlepszą przyjaciółkę marzącą o karierze szafiarki i modnego Julka, do którego wzdychają wszystkie dziewczyny. Co można robić w fasolowym raju, gdzie tata zamierza zostać hodowcą roślin strączkowych, mama robi bezpłatny przegląd zębów sąsiadom, bliźniaki malują dom na buraczkowo, a Czarny Kieł dzielnie im pomaga w znaczeniu farbą nowego terytorium? Co gorsza, na horyzoncie pojawia się pewien gburowaty osobnik, a wraz z nim nowe przezwisko, które pasuje do Poli jak ulał: Panna Foch. Ponurak i królewna zdołają się jednak w końcu dogadać, gdy ten pierwszy zmieni czarne kalosze na trampki, a ta druga włoży różowe okulary…

    **************************

    Autor: Agnieszka Tyszka
    Tytuł: Zosia z ulicy Kociej. Wielkie zmiany
    Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
    Ilość stron: 208
    Przedział wiekowy: 0 - 10

    Cześć! To znowu ja, Zosia z ulicy Kociej! Chciałabym zawołać radośnie – tak jak dawniej, ale jakoś mi nie wychodzi… Za mało we mnie entuzjazmu i z optymizmem też ostatnio słabo bywa. Jak zapewne pamiętacie, okazało się, że przybędzie nam po jednym Wierzbowskim i Sosnowskim. Ta elektryzująca informacja o dzidziusiach, mimo upływu kilku miesięcy, wcale nie traci swojej mocy. Wręcz przeciwnie! Wszystko kręci się wokół badań, ubranek, łóżeczek, wózków i tematyki porodowej... Ciotka Malina chodzi na zajęcia z jogi dla kobiet w ciąży, a jej siostra – czyli moja mama – na specjalne kursy oddychania w rytm muzyki klasycznej. Z tego, co wiem, bywa ona także dosyć szybka. Ciekawe, jak się wtedy oddycha? Może tak jak Rufus, pies Maliny, po dłuższym biegu? Na wszelki wypadek nie pytam...

    Zosia z ulicy Kociej to przezabawna seria o perypetiach rezolutnej Zosi i jej zwariowanej rodzinki. W siódmej części między innymi: WYKLUWANIE szopa pracza, KOLOSEUM, czyli obora za płotem, syndrom kuwety, ekoplastyka dla dzieci i młodzieży, a także CHAŁWA na wysokościach. Jednego możecie być pewni – na Kociej 5 nikt się nigdy nie nudzi!

    ****************************

    Autor: wielu autorów
    Tytuł: Świerszczyk. Wielka księga
    Wydawnictwo: Egmont
    Ilość stron: 232
    Przedział wiekowy: 0 - 10

    Wielka Księga „Świerszczyka” na wielką rocznicę – 70 lat istnienia pisma! A w księdze plejada najlepszych polskich współczesnych autorów i ilustratorów.
    Od siedemdziesięciu lat bawi, uczy i przynosi dzieciom (i rodzicom) mnóstwo radości. Kto by pomyślał, że można być tak wiekowym, a tak bardzo na czasie? „Świerszczyk” to coś więcej niż tylko pismo dla dzieci. To tradycja, to cała plejada najlepszych polskich autorów i ilustratorów. Ale przede wszystkim to magazyn, który towarzyszy już kilku pokoleniom. Z okazji siedemdziesiątej rocznicy istnienia „Świerszczyka” powstała Wielka Księga wypełniona najpopularniejszymi tekstami i bohaterami: Kotkiem Mamrotkiem, Zającem Kicajem i oczywiście najbardziej rozpoznawalnym polskim świerszczem – Bajetanem Hopsem. Do czytania przez dzieci i całe rodziny. Bo jak mawia Bajetan – „czytanie dobrze działa na rozum i chroni od kataru”!
    ***********************
    Autor: Małgorzata Strękowska - Zaremba
    Tytuł: Filipek i szkoła
    Wydawnictwo: Literatura
    Ilość stron: ?
    Przedział wiekowy: od 7 lat

    Filipek Zaskroniec, do tej pory pilnie strzeżony na Zielonym Osiedlu Twoich Marzeń, opuszcza jego bezpieczne mury, by poddać się przymusowi edukacyjnemu, który czeka na każdego sześciolatka.
    Zmuszany do ciągłego zakrzykiwania przez Czydziestkę, wiecznie karcony przez dyrektorkę i zabierany na wycieczki śladami Wielkich Polaków, chłopiec przez kolejne lata nauki walczy o przetrwanie niczym bohaterowie Parku Jurajskiego.
    Kipiąca humorem, trochę niepoprawna książka dla wszystkich, którzy lubią bohaterów w typie słynnego Mikołajka.

    ***********************

    Autor: Małgorzata Strękowska - Zaremba
    Tytuł: Filipek i rodzina
    Wydawnictwo: Literatura
    Ilość stron: 160
    Przedział wiekowy: od 7 lat

    Filipek, pilnie strzeżony na zamkniętym osiedlu przez ochronę, obserwowany przez administrację, dziadka i sąsiadów jak jaki przestępca, przeżywa codziennie ekscytujące przygody. Trochę dlatego, że nie umie spokojnie usiąść na czym należy, trochę dzięki Hirkowi zza płotu i reszcie chłopaków z osiedla. Ich genialne pomysły tropi kuzynka-kabel, nieznośna Weronika, która jest czujna i chętnie donosi. Zapracowani rodzice poddają Filipka nieudolnej resocjalizacji, z wysłaniem go na pielgrzymkę włącznie. Zawsze pogodny chłopiec nawet na pielgrzymce bawi się wspaniale!

    **********************

    Autor: Julia Boehme
    Tytuł: Zuzia świętuje urodziny
    Seria: Moja przyjaciółka Zuzia
    Wydawnictwo: Media Rodzina
    Ilość stron: 96
    Przedział wiekowy: 6 - 10

    Pierwsza książka z serii Moja przyjaciółka Zuzia dla dzieci od siedmiu lat. Zuzia, doskonale znana z serii Mądra Mysz, już podrosła. A w domu nastały zmiany – mama wraca do pracy. Niby nic takiego, ale Zuzia ma raz w tygodniu zajmować się młodszym bratem Jakubem. To nie może być trudne. Dostanie nawet swoje klucze do domu. Gdyby nie ta historia z urodzinami...



    Zdecydowanie najlepsze propozycje wydawnicze oferuje Nasza Księgarnia 
    i to jej książek będę wypatrywać w pierwszej kolejności.




    sobota, 2 maja 2015

    Zapowiedzi/nowości maj 2015

    Często mi się zdarza wchodzić na strony wydawnictw 
    i przeglądać zapowiedzi wydawnicze na kolejny miesiąc
    już wcześniej, ale tym razem nie byłam na żadnej stronce.
    Zabieram się za to właśnie teraz.
    Nie mam pojęcia czy zainteresuje mnie 5 pozycji, 10 czy 15.
    Zobaczymy!

    Autor: Iwona Żytkowiak
    Tytuł: Dokąd teraz?
    Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
    Ilość stron: 488

    Każdego dnia musimy spodziewać się niespodziewanego.
    Czas leczy rany, ale czy wszystkie? Żyjąca pełnią życia Lili Czarnecka przypadkowo zostawia swój telefon w gabinecie lekarskim. Komórka trafia w ręce Ewy Niebieszczańskiej, która postanawia odnaleźć właścicielkę. Przekorne przeznaczenie splata losy obu kobiet, a na jaw wychodzą wydarzenia z przeszłości, o których chciałoby się zapomnieć. 
    „Dokąd teraz?" to wyjątkowa historia o miłości, rozpaczy i nadziei. Także o przypadkach, które wcale nie są zbiegami okoliczności.


    **********************

    Autor: Grażyna Jeromin - Gałuszka
    Tytuł: Złoty sen
    Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
    Ilość stron: 440

    Opowieść o przemijaniu i nieprzemijaniu. O wielkiej miłości, która zniszczyła przyjaźń, i o przyjaźni, która pokonała trudną miłość.
    Stara willa w sennym kurorcie, a w niej kobiety, które los zetknął ze sobą po wielu latach.
    Lili, ekscentryczna właścicielka wilii, dawno temu oświadczyła swej przyjaciółce, że nigdy się do niej nie odezwie, i wytrwała w tym postanowieniu sześćdziesiąt pięć lat.
    Ada w dzieciństwie przyjeżdżała tu z matką, żeby leczyć chore serce. Jej owiany tajemnicą pobyt przedłuża się na całe lato.
    Kalina miała wszelkie predyspozycje, aby stać się wielką artystką, ale wszystko w swoim życiu, łącznie z licznymi talentami, zaprzepaściła.
    Lili, Ada i Kalina - a między nimi stara Józefa, dawniej pomoc do wszystkiego, teraz odsunięta od wszelkich zajęć - spędzają wiele miesięcy pod jednym dachem. Złość, gniew, a przede wszystkim obojętność, z czasem zmieniają się w przekonanie, że z każdego życia da się coś uratować. Wystarczy tylko o to coś zawalczyć.
    Wiktor, który rozpoczyna i kończy tę opowieść, nie znalazł się tam przypadkiem.
    Nic tam nie działo się przypadkiem, choć od przypadku wszystko się zaczęło.

    **************************

    Autor: Magdalena Witkiewicz
    Tytuł: Moralność pani Piontek
    Wydawnictwo: Filia
    Ilość stron:?

    Gertruda Poniatowska, de domo Piontek, to ekscentryczna kobieta, harpia i pirania, od której chcą trzymać się z daleka ci, których chciałaby mieć blisko. Bardzo blisko.
    Pani Poniatowska pija kawę tylko z porcelanowych filiżanek, uwielbia drogie buty na obcasie. Szpilki od Louboutin planuje założyć do trumny. Wszystko w jej życiu przebiega zgodnie z planem.
    Augustyn Poniatowski to 35 letni ukochany synek pani Gertrudy. Pani Poniatowska za nic nie pozwoli na to, aby usidliła go jakaś „lafirynda”. O, nie! Zbyt dużo w niego zainwestowała.
    Innego zdania jest ojciec Augustyna, pan Romuald. Ale jego zdanie się nie liczy.
    Pewnego dnia Augustyn podejmuje desperacką decyzję - wyprowadza się od mamy! I to natychmiast. Wynajmuje mieszkanie od uroczej pani Halinki. Bardzo uroczej. I bardzo zapobiegliwej. Starsza pani owo lokum wynajmuje także niejakiej Anuli, studentce, świeżo po zawodzie miłosnym, nagle pozbawionej pokoju w akademiku. W małym mieszkanku przetną się drogi młodej dziewczyny, ambitnego Augustyna i jego sympatycznego przyjaciela podrywacza, Cyryla. Romantyczna komedia pomyłek w najlepszym stylu Magdaleny Witkiewicz, specjalistki od szczęśliwych zakończeń.

    ***********************

    Autor: Dorota Ponińska
    Tytuł: Podróż po miłość: Lilianna
    Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
    Ilość stron: 416

    Marta jest pewną siebie, odnoszącą sukcesy młodą kobietą. Ma w życiu jeden cel: wspiąć się na szczyt kariery zawodowej. Kierując się wpojoną jej przez babkę nauką, że kobieta może liczyć tylko na siebie, nie zostawia w swoim życiu miejsca dla żadnego mężczyzny. Wytrwale unika zaangażowania i bliskości. Kiedy jednak w jej ręce trafi pamiętnik babci Lilki, coś się zmieni. Podążając śladami antenatki, Marta będzie miała okazję nie tylko odkryć prawdziwą historię rodziny, lecz także spojrzeć z dystansem na własne życie. Czy zdecyduje się je przewartościować?

    Powieść przenosi czytelników do Ameryki lat trzydziestych – fascynującej ery swingu, klubów jazzowych Harlemu oraz słonecznych wybrzeży Florydy. W tym wyjątkowym miejscu spotkają się z samym Ernestem Hemingwayem.

    **************************

    Autor: Karolina Wilczyńska
    Tytuł: Zaplątana miłość
    Wydawnictwo: Czwarta Strona
    Ilość stron: ?

    Zatrzymaj się na chwilę w urokliwej miejscowości w Górach Świętokrzyskich. Tutaj czas płynie inaczej. W Jagodnie spotykają się przeciwieństwa: wieś i miasto, kobiety i mężczyźni, starość i młodość, tradycja i nowoczesność. Karolina Wilczyńska odmienia smaki życia przez wszystkie przypadki.
    Tamara – 36-letnia rozwódka i specjalistka od PR-u dostaje polecenie zorganizowania kampanii wyborczej kandydatowi na wójta gminy Jagodno. Podczas spotkania przedwyborczego jeden z oponentów zarzuca Tamarze, że promuje politykę prospołeczną, a sama zaniedbuje swoją rodzinę. Faktycznie jej nastoletnia córka Marysia ma problemy – chłopak namawia ją do zażycia narkotyków i domaga się „dowodu miłości”. Czy nowy partner Tamary przejdzie tę próbę rodzicielską? Czy Tamara uratuje córkę? Kim jest tajemnicza babcia Róża?

    Trzy generacje kobiet i smak konfitur z fiołków, które potrafią osłodzić nawet najbardziej gorzkie życie. Najnowsza powieść Karoliny Wilczyńskiej to pełna ciepła opowieść o miłości, szczęściu i poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi.

    ************************

    Autor: Małgorzata Mroczkowska
    Tytuł: Angielskie lato
    Wydawnictwo: Czwarta Strona
    Ilość stron: ?

    Życie pełne jest niespodziewanych zbiegów okoliczności…
    Anna wyjechała z Polski dwadzieścia lat temu. Mieszka w Londynie. Ma męża Anglika, przy boku którego prowadzi spokojne, ustatkowane życie. Pewnego dnia odbiera telefon od dawnej przyjaciółki z Krakowa szukającej wakacyjnej pracy dla swojego syna. Wojtek właśnie dostał się na uniwersytet i chce zarobić na studia. Anna postanawia zatrudnić chłopaka do pomocy w remoncie starego domu odziedziczonego przez jej męża. I choć Wojtek przylatuje do Anglii razem ze swoją dziewczyną, życie napisze dla całej trójki zupełnie inny, zaskakujący scenariusz.
    Angielskie lato to przepiękna i wzruszająca opowieść o skrywanych tęsknotach i niespodziankach, które oferuje nam los.
     ********************************
    Autor: Marlena de Blasi
    Tytuł: Wieczory w Umbrii
    Wydawnictwo: Muza
    Ilość stron: 416

    Cztery przyjaciółki spotykają się w każdy czwartek w starym kamiennym domu na wzgórzach nad Orvieto, aby wspólnie gotować, jeść, pić wino i rozmawiać o życiu.
    Bohaterki powieści są rodowitymi Umbryjkami, wielbicielkami i strażniczkami umbryjskich tradycji kulinarnych. Wszystkie w swoim życiu zajmowały się profesjonalnie gotowaniem. Wszystkie też wyznają zasadę, że dobry posiłek, rozmowa i towarzystwo osób, które  kochamy, pozwalają przeżyć kryzysy i katastrofy życia codziennego a także są okazją do celebrowania chwil szczęścia.
    To powieść nie tylko o kuchni, o smakach i zapachach Umbrii, lecz także o wierności, starzeniu się, mężczyznach, dzieciach, przeznaczeniu, mafii i Kościele. Książka zawiera przepisy tradycyjnej kuchni Umbrii, które bohaterki z upodobaniem przygotowują i spożywają w każdy czwartek.
    ****************************

    Autor: Dominika van Eijkelenborg
    Tytuł: Czuły punkt
    Wydawnictwo: Mira/Harlequin
    Ilość stron: 336

    Czasami o naszym życiu decydują ułamki sekundy.
    To był piękny, upalny majowy wieczór. Weronika szła ulicą, szczęśliwa i zakochana. Nie przestraszyła się, kiedy usłyszała, jak ktoś otwiera drzwi samochodu. Potem poczuła mocne szarpnięcie, czyjeś ręce wciągnęły ją do środka.
    Porwana i uwięziona, próbuje walczyć z narastającą paniką. To trudne, gdy tracisz poczucie czasu, a głowa aż pęka od natłoku myśli.
    Pilnuje jej milczący mężczyzna. To on decyduje, kiedy jej wolno pić, jeść, korzystać z łazienki. Jest jednym z napastników, ale zamiast nienawiści, wzbudza w niej coraz cieplejsze uczucia. Czy tylko dlatego, że nigdy nie robi jej krzywdy? Relacja porywacz-ofiara staje się coraz bardziej niejednoznaczna.


    ***   ***   ***
    I jeszcze coś na co zwykle nie zwróciłabym uwagi, 
    ale naszedł mnie nastrój na takie właśnie książki:

    Autor: Elizabeth Winder
    Tytuł: Sylvia Plath w Nowym Jorku. Lato 1953
    Wydawnictwo: Marginesy
    Ilość stron: 

    Sylvia Plath lubiła jedzenie, seks i fatałaszki. Wbrew krzywdzącym stereotypom – była kobietą z krwi i kości. W czerwcu 1953 roku dwudziestoletnia Plath przyjechała do Nowego Jorku i została redaktorką czasopisma o modzie „Mademoiselle”. Zamieszkała w hotelu Barbizon, chodziła na przedstawienia baletowe, na mecze bejsbolu i tańczyła w West Side Tennis Club. Miała cudownie spędzić czas. Ale to, co nastąpiło, okazało się dwudziestoma sześcioma dniami bólu, przyjęć i pracy, które ostatecznie zmieniły bieg jej życia.

    Opowieść Elizabeth Winder, uzupełniona zdjęciami i szkicami, wprowadza nas świat Sylvii Plath, zanim stała się jedną z największych i najbardziej wpływowych poetek XX wieku. To niezwykłe spojrzenie na młodą Sylvię i miesiąc, który położył podwaliny pod jej przełomową powieść – Szklany klosz.

    Autor: Octave Mirbeau
    Tytuł: Dziennik pewnej służącej
    Wydawnictwo: Marginesy
    Ilość stron: 384

    Celestyna, służąca z Paryża, przyjeżdża na służbę na prowincję. Podczas pobytu u państwa Lanlaire’ów prowadzi dziennik, w którym pisze o tym, co jej się przytrafia i wspomina pracę w innych domach. Opisuje swoje romanse, dawnych kochanków, śmieszne i tragiczne historie, umizgi ekscentrycznych pracodawców. Pojawia się modny pisarz, obłudny mieszczuch, działacz dobroczynny, zubożały hrabia ożeniony z bogatą parweniuszką, stary fetyszysta czy zblazowany młodzieniec. Celestyna ma niezwykle ostre pióro i znakomity dar obserwacji. I nie zna litości w zdradzaniu tajemnic swoich chlebodawczyń oraz przywar swoich panów zafascynowanych jej urodą.

    ULanlaire’ów Celestyna poznaje Józefa – służącego, tyrana, stręczyciela i sadystę. Boi się go, ale jest także nim zafascynowana. Pewnego dnia w lesie zostaje znaleziona zgwałcona i zamordowana dziewczyna – Klarcia. Celestyna domyśla się, kto to mógł zrobić… Tylko czy jej to będzie przeszkadzało?

    I na koniec coś dla rozrywki!


    Zeszyt do bazgrania to wielki francuski bestseller, który ośmiesza korporacyjną nowomowę i nieludzkie biurowe stosunki, a jednocześnie porcja wyśmienitej zabawy dla każdego, kto ma dość nudnych zebrań i udawania, że rozumie maile od swojego szefa. Zeszyt do bazgrania również w Polsce ma okazję stać się najmodniejszym gadżetem jesieni. 

    Zeszyt... to publikacja przeznaczona dla wszystkich przeżywających mękę zebrań i siedzenia za biurkiem. Koniec z bezmyślnym bazgraniem na marginesach służbowych notatek! Dość bezsensownych rysuneczków robionych w kalendarzu tylko po to, żeby nie zasnąć na zebraniu! Nasz zeszyt to cudowna recepta na to, żeby nie nudzić się w biurze. Od zadań prostych - jak rysunki do pokolorowania czy połączenie punktów, poprzez zadania ćwiczące kreatywność - np. schemat robienia origami z faktury, do rozrywek wyrafinowanych, w których trzeba wykazać się umiejętnością obsługi biurowej artylerii: spinaczy i zszywaczy. 

    Zeszyt do bazgrania jest idealny dla pracowników biur i korporacji, którzy chcieliby rozładować swoje frustracje i stres. Stanowi źródło fantastycznej zabawy, ale może też się przyczynić do znaczącego podniesienia popularności w miejscu pracy - koledzy będą ci zazdrościć! 
    Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

    Tytuły

    1001 potwornych rzeczy do odnalezienia 5 sekund do io A jeśli ciernie... A między nami ocean... Adela Afryka Agnieszka opowiada bajkę Alicja Anielka Anioły powodzi Antek Apolejka i jej osiołek Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc Aprilek Arcydzieła do kolorowania Atlas anatomiczny Australijczyk w Italii Awaria małżeńska Bajki od św. Mikołaja Baranek Bronek Basia i alergia Basia i podróż Basia i urodziny w muzeum Beki smarki pierdy czyli co się dzieje w moim ciele Beverly Hills Beverly Hills 90210 Bez przebaczenia Bliski Wschód Blondynka w Indiach Blondynka w Meksyku Bluszcz prowincjonalny Bogusia Boże Narodzenie. Kuchnia świąteczna Boże Narodzenie. Świąteczne dekoracje i smakołyki Cappuccino Chcę być jak agent Chleby bułki bułeczki Chory kotek Chuliganka Ciasta bez pieczenia od A do Z Ciekawość Ciotki Coolman i ja Córeczka tatusia Cudaczek - Wyśmiewaczek Cudaki Opaki Cukierek dla dziadka Tadka Cukiernia w ogrodzie Czar miłości Czarodziejka Lili i świąteczna magia Czas w dom zaklęty Czerwone liście Daleki rejs Dama Kameliowa Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach Dania z piekarnika od A do Z Dekoracje na każdą okazję Dekorowanie potraw Disney:Kubuś Puchatek Do ostatniego tchu Dobra kuchnia od A do Z Dogonić rozwiane marzenia Dom nad klifem Dom nad Rozlewiskiem Dom z papieru Dorysowanki. Rozwijaj wyobraźnię Dotknąć prawdy Dotyk zła Drugi Drzazga Dwa pstryki techniki Dwie miłości Dwoje na wirażu Dylemat doktora Andersona Dziadek na huśtawce Dzidziuś. Niewielka książeczka o wielkiej stracie Dziedzictwo Dzielny Fryderyk Dziennik Cwaniaczka. Zapiski Grega Heffleya Dziewczynka z balonikami Dziwni klienci Dżunia Edward i jego wielkie odkrycie Facet z grobu obok Filip i najazd intruzów Fryckowe lato Gagi Gangu Purpurowej Ręki Galeria uczuć Głos bez echa Gnój Grób rodzinny Grzech aniołów Gwiazd naszych wina Hakus pokus Hania Humorek. Najfajniejsza na świecie Humorkowa Księga Kolorowanek i innych zabaw Henryśka drugiej tak wspaniałej nie znajdziecie Herbata. Moc smaku i aromatu Hirameki Historia leśnych kochanków i inne opowiadania Historia pewnego statku. O rejsie Titanica Historia tajemniczego kucyka Hop siup Stokrotko I co teraz? Imię Twoje... Inspektor Kres i zaginiona Jajko z niespodzianką Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali Jak pracuje Święty Mikołaj? Jak to ze lnem było Japońskie łamigłówki Jeż w grzybnym lesie Jeżynka nie chce się bawić Język dwulatka Język niemowląt Julka Julka Wróbel i przygoda ze świnką Kaprysy milionera Kasia i Grześ Kasia i Kubuś. Urodziny taty Kasia i Zosia Klub Przyjaciół Kobieta niespodzianka Kochaj i jedz Brazyliszku Kolorowanka Motyle Kołysanka dla Rosalie Konik polny Kora Kradzież nad Niagarą Kronika ślubnych wypadków Król złodziei Księga motyli Księżniczka Amelia i jej pies Księżniczka i wszy Księżniczka Julka i jej kucyk Księżniczka Lena i jej chomik Księżniczka Zosia i jej kot Kto się śmieje ostatni Kto wiatr sieje Kubuś Puchatek Kwiaty na poddaszu Kwitnący krzew tamaryszku Labirynt kłamstw Lasy w płomieniach Lato szczupaka Letni kiermasz Lew Czarownica i Stara Szafa Lewandowski. Wygrane marzenia Lidka Listy Lodowa pułapka Los utracony Łatwe zupy Madzia syrenka Magia świąt. Tradycyjne przepisy kulinarne i świąteczne ozdoby Magiczna cukiernia Magiczna gondola Maksio ma kłopoty Malowany ul Malownicze Mała szansa Mały Książę Marina Martynka i Gwiazdka Michał Jakiśtam Miecz króla Szkocji Miłość nad Rozlewiskiem Moje wypieki i desery Moralność pani Piontek Mordercza gra Motyle Mój pies Bezdomny Muszka która nie umie latać Na boisku Na krawędzi Na łeb na szyję Na zakręcie Narzeczone lorda Ravensdena Natalii 5 Nic nie trwa wiecznie Niechciana prawda Niezwykły przyjaciel Noc kosa Nowy początek O Bogince Jemiole O Janku co psom szył buty O psie który jeździł koleją Obudzić szczęście Ogon Kici Ogród cieni Ogród czasu. Artystyczna kolorowanka Oplątani Mazurami Opowieść niewiernej Opowieść wigilijna Osaczona Ostateczny cel Ostatnie ostrzeżenie. Globalne ocieplenie P.Rosiak (nie) daje się czarnej śmierci P.Rosiak i czadowe majtki P.Rosiak i kupa śmiechu P.Rosiak i zabójczy bąk P.Rosiak superbohaterem Pamiętne lato Pampilio Pan Jaromir na tropie klejnotów Pan Soczewka na dnie oceanu Parasol Pensjonat Marzeń Pewnej wrześniowej niedzieli Piątkowska Renata Pierrota bolą kopytka Pierwsza na liście Pierwsze światła poranka Pierwszy raz Pierwszy wiosenny dzień Pies i kot w leśnym zakątku Pieśń o poranku Pięćdziesiąt twarzy Greya Płatki na wietrze Płomienie śmierci Po prostu bądź Pocałunek śmierci Pocztówka z Toronto Pod ziemią w Villette Pokuta Polka Pollyanna Powroty nad Rozlewiskiem Powrót do Lwowa Prawdziwy cud Projekt matka Przygody Małego Wodnika Przyjaciółki na zawsze Puchatkowe zabawy Pudełko ze szpilkami Quilling. Cuda z papieru Radek Szkaradek. Bekanie! Ratowanie świata i inne sporty ekstremalne Rekin Śmieszek Rękawiczka Rozmowy Rzepka Sałatki od A do Z Sieroce pociągi Single Siostry Pancerne i pies Siostrzyczka Sklepik z Niespodzianką Skrawek nieba Słodki świat Julii Smak kamienicy Smak nadziei Spotkanie nad jeziorem Sprawa tchórzliwego dezertera Sprawa trzech desperado Strachozagadki Szkolna wycieczka Szkolne czary Szkoła żon Sztuka uprawiania róż z kolcami Sztuka wyboru Szukając misia Szybko i zdrowo od A do Z Śladem zbrodni Ślady krwi Ślub Ślubna przygoda Ślubny kontrakt Ta druga Tajemnica Black Rabbit Hall Tajemnica bzów Tajemnica drewnianej sowy Tajemnica gangu niebieskich Tajemnica kina Tajemnica mumii Tajemnica Namokniętej Gąbki Tajemnica szafranu Tajemnica śnieżnego potwora Tajemnica zwierząt Tajemnice Luizy Bein Tak miało być Teodor rusza z pomocą Tilly Towarzyszka Panienka Trzy oblicza pożądania Ulica Rajskich Dziewic Ulotne chwile szczęścia Uśmiech niebios W blasku miłości W kajdankach namiętności W proch i pył W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany Wakacyjna opowieść Wesołe wierszyki Widok z mojego okna Widok z mojego okna. Przepisy nie tylko na życie Wielka kolekcja bajek o przygodach Maszy i Niedźwiedzia Wielka księga. Hania Humorek Wiersze dla dzieci Wiśniowy Klub Książki Wróć Alfiku! Wszystkie chwyty dozwolone Wszystkie kłamstwa Wszystko inne poczeka Wymarzony czas Wymarzony dom Wymarzony koncert Wyprawa na biegun Wyspa dla dwojga Z tęsknoty za Judy Za króla Piasta Polska wyrasta Zabawki z fantazją. Pomysły na cały rok Zabawy plastyczne dla dzieci Zabawy z mamą. Książka dla rodziców i dzieci Zagadka dna morskiego Zagadka hien cmentarnych Zagadka salamandry Zagadka zegara maltańskiego Zagadki przeszłości Zagubiona w śniegu Zając zostaje! Zakład o miłość Zamek z piasku Zamieniec Zanim nadejdzie ciemność Zapach lawendy Zapiski (pod)różne Zasupłana historia Zima Sapcia i Pufcia Zimowa przygoda Znikające wrotki Znikający króliczek Zorkownia Zosia Ernest i ktoś jeszcze Zośka Bohaterka Zośka Wspaniała Zuzanna Zuźka D. Zołzik nie jest złodziejką Zwykły człowiek Żegnaj szkoło - na zawsze Żona_22 Życie z drugiej ręki

    Literatura (wg Katalogu Biblioteki Narodowej):

    Źródło książki: