Jestem amatorką, a nie krytykiem literackim. Moje recenzje/opinie nie są profesjonalne. Piszę, bo to lubię, więc jeśli szukacie jakiejś obiektywnej, "mądrej" opinii to raczej zły adres. Od książek nie wymagam zbyt wiele, czytam głównie obyczajówki i "czytadła", czasem thrillery czy kryminały oraz sporo literatury dla dzieci. Czytanie sprawia mi przyjemność, więc zdecydowana większość recenzji jest tutaj pozytywna - książki wybieram po opisie z tyłu książki, więc wiem na co się "porywam" :)

wtorek, 29 marca 2016

Melania Kapelusz, Zając zostaje!

Autor: Melania Kapelusz
Ilustrator: Magda Wosik
Tytuł: Zając zostaje!
Seria: Tornister pełen przygód
Wydawnictwo: Adamada

Miejsce i rok wydania: Gdańsk 2015
Ilość stron: 95
Wiek adresatów: od 6 lat


    Wydawnictwo Adamada w trosce o dzieci rozpoczynające naukę w szkole stworzyło serię wydawniczą "Tornister pełen przygód". Ja poznałam ją za sprawą rewelacyjnej książki "Do czego służy kotlet?" (moja recenzja), która według mnie z powodzeniem mogłaby być szkolną lekturą i na pewno będę "walczyła" żeby w szkole, w której pracuję tak się właśnie stało. W zapowiedziach wydawnictwa wypatrzyłam kolejny tytuł z serii - "Szkoła dla początkujących". Tym razem miałam przyjemność poznać "Zając zostaje!" od której powinno zacząć się przygodę z tą serią.

      Jest końcówka marca, a w tym miesiącu, jak wszyscy rodzice dzieci mających właśnie rozpocząć naukę w szkole wiedzą rozpoczęły się zapisy do klasy pierwszej. To ważne wydarzenie będą przeżywać dzieci i ich opiekunowie - w sumie to nie wiem kto bardziej, dlatego warto już teraz, gdy w domach toczą się na ten temat rozmowy zapoznać dzieci z tą pozycją.

    "Zając zostaje!" to opis przeżyć i odczuć związanych z rozpoczęciem nauki w szkole. Głównym bohaterem jest Antek, ale jest to także książka o jego znajomych ze szkolnej ławki - Iwonce, Eli, Oskarze i Cyrylu. Tytułowy zając to pluszowa zabawka Antka, która miała mu dodać otuchy i być wsparciem gdyby w szkole zrobiło mu się smutno. Jednak chłopak już po tygodniu decyduje się zostawić go w domu, bo w szkole tak naprawdę jest bardzo przyjemnie. W klasie ma nowych kolegów i koleżanki, jest także Ela, z którą Antek chodził wcześniej do przedszkola. Chłopiec szybko aklimatyzuje się w szkole i w klasie. Na początku troszkę się bał, ale gdy zobaczył jak wystraszona jest Ela postanowił jej pomóc i sam na tym skorzystał. 

    Książka oswaja malców ze szkołą, pokazuje, że nie trzeba się bać, a jeśli jednak odczuwamy strach to nie ma się czego wstydzić, bo każdy czasem się czegoś obawia. Podobnie jest z innymi przypadkami, każdemu może zdarzyć się popłakać czy posikać nawet dużym chłopcom czy... nauczycielce! Warto przeczytać o wszystkim co się przytrafiło małym bohaterom w pierwszym roku nauki, to bardzo pozytywna pozycja.

    Polecam, więc tę lekturę wszystkim przyszłym uczniom i ich rodzicom - teraz, kiedy wszyscy w domu mówią o tej "strasznej" szkole, we wrześniu, by dodać dzieciom otuchy i w dalszych miesiącach, by czytelnicy przypomnieli sobie, że nie tylko im przytrafiają się niemiłe niespodzianki. Przecież w szkole może być cudownie, prawda?

Za możliwość przeczytania książeczki dziękuję Wydawnictwu Adamada
Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Gra w kolory (pomarańczowy)
- Pod hasłem (spacyjkowe schodki)
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 1,1 cm (25,6 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (20)
- Dziecinnie

niedziela, 27 marca 2016

Jørn Lier Horst, Zagadka hien cmentarnych

Autor: Jørn Lier Horst
Przekład: Milena Skoczko
Tytuł: Zagadka hien cmentarnych
Seria: Clue, tom 4
Wydawnictwo: Smak Słowa

Miejsce i rok wydania: Sopot 2016
Ilość stron: 148 + pierwszy rozdział piątego tomu, który w Polsce ukaże się w 2017 roku
Wiek adresatów: 11 - 14 lat 

     Czwarta część serii Clue ani na chwilę nie zwalnia tempa! Wręcz przeciwnie - tyle się tu dzieje, że nie sposób oderwać się od książki. W "Zagadce hien cmentarnych" przede wszystkim poznamy całą prawdę na temat śmierci matki Cecilii, ale autor dostarczy nam o wiele więcej emocji!

     Cecilia, Leo i Une na starym, nie służącym już do pochówków cmentarzu odkrywają rozkopany grób. Trudno znaleźć winnego, gdyż deszcz rozmył wszystkie ślady. Przyjaciele jednak nie poddawają się i postanawiają rozwikłać tę zagadkę. W trakcie poznawania prawdy młodzi ludzie trafiają na wskazówki dotyczące trzech różnych spraw, wszystkie związane z przeszłością.

    Mam wrażenie, że Cecilia, Une i Leo dochodzą do coraz większej wprawy poznając kolejne tajemnice i coraz lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem kolejnych zagadek. Są sprytniejsi, odważniejsi i śmielsi w swoich poczynaniach. Można powiedzieć, że opanowali techniki śledcze, potrafią łączyć fakty i zwracają uwagę na z pozoru nieistotne szczegóły, które łączą się w logiczną całość. 

    W tej części autor nawiązuje do myśli filozoficznych duńskiego filozofa Sørena Kierkegaarda, który twierdzi, że "życie można zrozumieć, patrząc nań wstecz. Żyć jednak trzeba do przodu". I tą właśnie zasadą kierują się młodzi bohaterowie. Czytelnicy przeczytają też o tym, że zawsze mamy jakiś wybór - "albo-albo" i to od nas w dużej mierze zależy jak potoczy się nasze życie.

     Świetna seria, świetna książka! Tutaj chyba dzieje się najwięcej! Uwielbiam tych młodych, nieustraszonych detektywów - amatorów. Gwarantowany dreszczyk emocji i powiew strachu. Trudno oderwać się od książki, w której napięcie stale wzrasta. Żal tylko, że kolejna część ukaże się dopiero w 2017 roku. Polecam!


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa
oraz Buisness & Culture

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Grunt to okładka - niepokój
- Pod hasłem (spacyjkowe schodki)
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 1,3 cm (24,5 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (19)
- Dziecinnie

piątek, 25 marca 2016

Susan Mallery, Trzy Siostry

Autor: Susan Mallery
Tłumaczenie: Hanna Hessenmuller
Tytuł: Trzy Siostry
Wydawnictwo: HarperCollins
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2016
Ilość stron: 432

     Urocza, malownicza sceneria. Najwyższe wzgórze wyspy Blackberry Island (swoją drogą śliczna nazwa!), a na nim trzy dziewiętnastowieczne, dwupiętrowe domy, zwane Trzema Siostrami. W tym cudownym, spokojnym, niemal idyllicznym miejscu mieszkają trzy zwyczajne kobiety,  z pozoru niczym się nie wyróżniające, a jednak zmierzające się z własnymi demonami.

Uwaga: nie martwcie się, że spojleruję, bo o tym co napiszę niżej dowiecie się z kilku pierwszych stron książki, a jest to istotne, by zrozumieć co mnie tak urzekło w tej pozycji :)

     W domu po prawej stronie, tym z witrażowymi oknami z niebieskoszarą ramą mieszkała wraz z mężem malarka Boston, w idealnie odnowionym domu po lewej stronie żyła Deanna wraz z mężem i pięcioma córkami. W środkowym, bardzo zniszczonym domu właśnie osiedliła się Andi, chcąca zacząć życie na nowo lekarz pediatra. Andi celowo wybrała to miejsce na budowanie nowego życia, myśląc, że spokój tego miejsca automatycznie przejdzie na nią. Bohaterka jednak szybko przekonuje się, że nie tylko ona zmaga się ze zmorą przeszłości, a obiektywnie rzecz ujmując fakt porzucenia jej w przededniu ślubu, nie jest wcale tym najgorszym, co mogłoby ją spotkać. A już na pewno jej życie jest mniej zagmatwane niż życie jej najbliższych sąsiadek. Na wyspie Blackberry z pewnością nie jest nudno i nie zawsze jest błogo i beztrosko.

      Na pół roku przed przeprowadzką Andi do jednego z domu Trzech Sióstr jej sąsiadkę Boston spotyka niewyobrażalna tragedia, kobieta traci półrocznego synka. Kompletnie nie potrafi sobie z tym poradzić. Zamyka się tylko w swej skorupie nie potrafiąc w pełni przeżyć żałoby. Nie potrafi dogadać się z mężem, który przecież też cierpi i potrzebuje żony. Jedynym ukojeniem dla Boston jest malowanie portretów syna, zupełnie tak, jakby tym ciągłym malowaniem jego postaci sprawiała, że dziecko wciąż było przy niej. Druga z sąsiadek Andi - Deanna sprawia wrażenie idealnej pani domu, matki i żony. Zawsze nieskazitelnie ubrana, z wypielęgnowaną fryzurą i perfekcyjnym makijażem. Znana jest z tego, że wszystko musi mieć swój porządek i ład, wszystko powinno być zaplanowane i skrupulatnie przestrzegane, punkt po punkcie. To się tyczy w szczególności wychowywania córek, prowadzenia domu, jak i samego małżeństwa. A jednak Deanna przeżywa katusze, gdyż we własnym domu czuje się jak intruz. Dzieci za nią nie przepadają, coraz bardziej się dystansują, mąż nie rozumie i nie wspiera....

      Te trzy, tak zupełnie różne, kobiety wkrótce połączy przyjaźń. Wcale nie prosta, bo przecież każda z nich zmaga się z własnymi problemami, które wcale nie są łatwe. Na drodze do szczęścia spotykają wiele przeszkód, nieporozumień, a do tego emocje nie zawsze są zgodne z tym co podpowiada rozsądek. Czy uda im się odnaleźć szczęście? Czy uda im się pokonać słabości i problemy? Oj droga do celu nie będzie łatwa....

     Na początku myślałam, że główną bohaterką jest Andi, i autorka skupi się na jej życiorysie i jej problemach, a jej sąsiadki to tylko dodatek. Szybko przekonałam się, że każda z tych postaci jest tak samo ważna. Drugą moją myślą było to, że to książka, która ma na celu pokazać, że... nigdy nie jest tak źle... że nie mogłoby być gorzej (żart)... z czym nie można sobie poradzić, choć sprawy czasem przyjmują naprawdę dramatyczny obrót. To jednak książka o czymś innym. W pewnym sensie o miłości, miłości prawdziwej - bezwarunkowej i ponad wszystkim, ale to jednak książka przede wszystkim o PRZYJAŹNI. Wyjątkowej! Szczerej, opartej o zaufanie i "przynależność". Bardzo trudnej, bo zmagającej się z wieloma trudnościami, różnicami poglądów, stylu bycia i życia, a jednak pięknej, czystej i prawdziwej. Powyżej nie wymieniłam wszystkich spraw, z którymi muszą zmierzyć się te trzy kobiety, można powiedzieć, że wszystko im się wali, a jednak (choć początki były bardzo trudne) mają siebie i dzielnie się wspierają.

      Jestem absolutnie oczarowana! Co z tego, że książka jest do granic możliwości przewidywalna, że to powielony schemat, że występujące w niej wątki wielokrotnie powtarzany... to wszystko nie ważne! Sposób w jaki autorka opowiada tę historię jest cudowny. Możemy poczuć się jak Andi, która trafia w nieznane, nowe miejsce i zaczyna budować swoje nowe życie - poznaje sąsiadów i innych mieszkańców wyspy, "wchodzi" w tą małomiasteczkową społeczność, integruje się. Łatwo zaprzyjaźnia się z sympatyczną Boston i bardzo ostrożnie otwiera przed Deanną, która wszystkich bierze na dystans i często stwarza pozory. Tu jest wszystko to co w powieściach obyczajowych lubię najbardziej - ciekawe postaci, bagaż doświadczeń, cała lawina niesamowitych zdarzeń, specyficzny klimat małego miasteczka, cała gama uczuć, walka z przeciwnościami losu, miłość, przyjaźń i radzenie sobie z trudnościami i przeciwnościami losu... Uwielbiam takie historie, które rzeczywiście mogłyby się wydarzyć naprawdę. Gdzie można wczuć się w rolę bohaterek, a po zamknięciu książki cieszyć się, że mnie to nie dotyczy, że mnie to nie dotyczy, że ja tak po prostu mogę (i jestem) być szczęśliwa.

     Nie przypominam sobie, żebym czytała kiedyś książkę, w której problem utraty małego dziecka jest tak bardzo wyeksponowany, gdzie pokazano proces oswajania się ze stratą i powrót do dalszego życia. Oczywiście każdy człowiek radzi ze śmiercią inaczej, ale tu pokazane są dwa punkty widzenia i .... to naprawdę daje do myślenia. To przykre, że w takich chwilach bywa, że jesteśmy z kimś, tkwimy w związku opartym na miłości, a mimo to nie możemy się porozumieć. Czujemy się samotni, nierozumiani i przez to jeszcze bardziej nieszczęśliwi. Oczy otworzyła mi też historia Deanny (której na początku szczerze nie cierpiałam!) , która chciała tylko być najlepszą żoną i matką. Chciała, żeby jej rodzina nigdy nie cierpiała z powodu głodu i brudu. Chciała być idealna i tak się w tym wszystkim zapętliła, że nie widziała zupełnie nic poza kolejnymi punktami dnia, które koniecznie trzeba zrealizować. Nie rozumiała potrzeb dzieci i męża, uważała, że wszystko robi doskonale, tym bardziej ogarniała ją złość i żałość, że tego nie doceniają. Czytając o jej relacjach z dziewczynkami nie raz płakałam... Kurczę, cieszę że nigdy nie miałam obsesji sprzątania, zdrowego żywienia, żelaznych zasad wychowawczych (nie mylić z konsekwencją). Zdecydowanie ważniejsza jest dla mnie zawsze rozmowa. Nawet jeśli jest to dzień powszedni, zegar wybija godzinę pierwszą w nocy, a ja wiem, że Kornelia powinna już dawno spać... wiem, że to nie w porządku, ale nie zamieniłabym tych naszych wspólnych chwil na nic innego. Nic nie jest dla mnie ważniejsze. Cieszę, że nigdy nie byłam Deanną... O jej rodzinnych relacjach mogłabym pisać i pisać, a przecież każdy wątek tej powieści jest godny uwagi i wart przemyśleń... a wydawało by się, że to taka zwykła, jedna z wielu powieść!

Ups... trochę mi się popłynęło....


Książkę przeczytałam za pośrednictwem Wydawnictwa HarperCollins


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Czytamy powieści obyczajowe
- Pod hasłem (spacyjkowe schodki)
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 3 cm (23,2 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (18)

niedziela, 20 marca 2016

Elżbieta Jodko - Kula, Julka

Autor: Elżbieta Jodko - Kula
Tytuł: Julka
Seria: Nastoletnie Problemy
Wydawnictwo: Skrzat
Miejsce i rok wydania: Kraków 2008
Ilość stron: 116
Wiek adresatów: 10 - 15 lat

    Możliwość nieograniczonego dostępu do szkolnego księgozbioru jest mi bardzo przydatna do wyszukiwania odpowiednich lektur do wyzwań czytelniczych. Już dawno minęła połowa miesiąca, a ja byłam w lesie z realizacją własnego wyzwania - Gra w kolory, w którym w marcu czytamy książki z okładkami w kolorze pomarańczowym lub brzoskwiniowym. Na początku miesiąca wzięłam do domu kilka szkolnych pozycji, tak na wszelki wypadek i w piątek nadarzyła się okazja, by jedną z nich przeczytać.

    Rodzice 12-letniej dziewczynki rozwodzą się. Sprzedali właśnie rodzinny dom by kupić dwa mieszkania, i do jednego z nich wprowadza się Julka z mamą. Dziewczynka wcale tego nie chce, ma duży żal o to do rodziców, ale też o to, że nie chcą z nią rozmawiać o tym co się stało. Julka buntuje się i zaczyna źle zachowywać co jeszcze bardziej komplikuje jej relacje z rodzicami i otoczeniem...

   Ta niewielkich rozmiarów książeczka jest bardzo ważną lekturą. To bardzo ważne, by nie udawać przed dzieckiem, że jest dobrze, bo gdy konflikt między rodzicami osiągnie apogeum i dojdzie do rozwodu to dla dziecka będzie to jak grom z jasnego nieba - no bo niby jak to? Było dobrze, a tu nagle koniec? W innym przypadku (choć pewnie też by to mocno przeżywało) mogłoby choć oswoić się z tą myślą. Czasami dziwią nas reakcje dzieci na trudne sytuacje, myślimy wtedy, że przecież to nie pierwszy i nie ostatni taki przypadek, normalna kolej rzeczy. Czy na pewno? Czy pomyśleliśmy o tym, że tym niewinnym dzieciom cały świat ulega właśnie zniszczeniu? Traci swoje miejsce, w którym czuło się bezpiecznie, rodzinę, przyjaciół, a nawet znajome obrazy, zapachy czy głosy. To bardzo trudne, dzieci nie rozumieją dlaczego muszą to przeżywać, skoro nie ma w tym ich winy. Rodzice często myślą, że dzieci po prostu przywykną do nowej sytuacji, nie tłumaczą im co się stało, co przyniesie przyszłość, a co gorsze zapominają o potwierdzaniu swoich uczuć do dziecka - a przecież to bez względu na wszystko nie powinno się nigdy zmienić.

     Bardzo się wzruszyłam tą historią, która tak naprawdę może przytrafić się każdemu... W sumie zdarzyła się także mnie. Gdy miałam 6 lat moi rodzice rozwiedli się, w nie najlepszej atmosferze. Ja na szczęście przeszłam to łagodnie, bo dużo czasu spędzałam z tatą, który zabierał mnie na weekendy do ukochanej babci. Wspomnienia ze wczesnego dzieciństwa gdzieś mi się zatarły, więc czułam jakby taka sytuacja była "od zawsze". Jednak obserwując dzieci w szkole, widzę, że nie wszystkie dzieci radzą sobie z rozwodem rodziców tak dobrze jak ja. 

     Książkę polecam głównie... rozwodzącym się rodzicom! Niech przejrzą na oczy i w tym wszystkim nie zapomną o własnych dzieciach! Ponadto polecam "Julkę" dzieciom nie rozumiejącym tego co dzieje się w ich głowach, sercu, domu i otoczeniu w związku ze zmianą sytuacji życiowej (nie tylko dotyczącej rozwodu rodziców). Może lektura pomoże im zrozumieć siebie i odnaleźć się w nowej sytuacji. Świetna książka!

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Dziecinnie
- Gra w kolory (pomarańczowy)
- Pod hasłem (spacyjkowe schodki)
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 0,8 cm (20,2 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (17)

piątek, 18 marca 2016

Hanna Dikta, We troje

Autor: Hanna Dikta
Tytuł: We troje
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Miejsce i rok wydania: Poznań 2016
Ilość stron: 302

   Informacja o tym, że autorka książki pochodzi z Piekar Śląskich, a sama akcja powieści dzieje się tym "moim" mieście sprawiła, że bez względu na to co niesie ze sobą fabuła koniecznie chciałam ją poznać. Zastanawiałam się jak to jest odnajdywać w tekście znajome miejsca, ulice, domy, czy ... zalew. Już po kilku kartkach rozpoznałam ulice Kozłowej Góry, jednej z dzielnic Piekar i... poprosiłam męża żebyśmy się przejechali zobaczyć rzeczone miejsca :)


      Oczywiście książka jest ważna nie z powodu miejsca, a ze względu na historię, którą przedstawia. Agata, rodowita piekarzanka, obecnie wiedzie spokojne życie w Białogórze, gdzie wraz ze starszym o dwadzieścia lat mężem prowadzi pensjonat. Kobieta z wykształcenia jest nauczycielką, ale wykonywanie tego zawodu tak naprawdę nigdy nie leżało w jej naturze, natomiast prowadzenie pensjonatu daje jej spełnienie i satysfakcję. I oto teraz, wiodąc ustatkowane życie zmuszona jest wrócić na Śląsk (chociaż tylko tymczasowo), by być przy chorej na raka siostrze, która lada dzień będzie operowana. Jak to w rodzinach często bywa, nie zważając na dawne zatargi, nieporozumienia, czy chowane urazy w sytuacjach zagrożenia wyzwalają się w nas nasze najlepsze cechy i bez względu na wszystko pędzimy bliskim na pomoc, nawet gdyby ta pomoc miała się ograniczać tylko do trzymania za rękę. Agata i Joanna, choć bardzo się od siebie różnią wyglądem, poglądami, sposobem bycia i życia, to tak naprawdę bardzo się kochają i tęsknią za sobą, choć nie zawsze potrafią to okazywać i o tym rozmawiać. Po przyjeździe do Piekar (a właściwie szpitala w Bytomiu) Agata poznaje swojego szwagra, którego wcześniej jakoś nie miała okazji poznać, bo Joanna i Piotr zdecydowali się na szybki ślub, po bardzo krótkiej znajomości. 

     Agata i Piotr łącząc się w bólu spędzają ze sobą dużo czasu. Połączeni trudną sytuacją wspierają się i podtrzymują na duchu. Współodczuwają, więc bardzo szybko nawiązują silną nić porozumienia, która wprowadza zamęt w ich poukładane życie. Co więcej, kontrowersyjna decyzja Joanny w sprawie dalszego leczenia sprawia, że tworzą wspólny (jedynie słuszny ich zdaniem) front. Wszystko się komplikuje... Jak wiadomo w sytuacjach trudnych nie wszystko jest takie jak być powinno - inaczej wszystko przeżywamy, odbieramy bodźce z zewnątrz i łatwo gubimy się w uczuciach. Nie bez kozery istnieje powiedzenie, że nie powinno budować się związków na silnych emocjach, prawda?

    Po przeczytaniu podobnego do tego powyżej opisu książki na okładce wiedziałam czego się spodziewać. "Czy miłość i prawo do własnego szczęścia okażą się ważniejsze od innych zobowiązań?" - takie pytanie stawia przed potencjalnym czytelnikiem Wydawca zachęcając do lektury książki. Banalna historia? Powielony schemat? O nie, autorka miała dla nas asa w rękawie i postanowiła go użyć! Książka w niczym nie przypomina sielskiej historii z zawsze dobrym zakończeniem. Choć dialogi nie zawsze były udane i momentami drażnił mnie sposób narracji, to książka jest naprawdę wyjątkowa. Przez pierwszy tydzień po przeczytaniu książki "trawiłam" przyswojone treści, decyzje i postawy bohaterów (wszystkich!, bo wszyscy wiele wnoszą do powieści) i trudno było mi "wejść" w nową lekturę, bo myślami ciągle odpływałam do treści "We troje". Oj dużo kontrowersji wywołuje ta książka, jednak mimo różnych szokujących decyzji bohaterów nie czuje się nienawiści czy złości do bohaterów. Łatwo wczuć się w ich stany i emocje, a sposób opisania ich historii pokazuje nam, czytelnikom (nawet zagorzałym konserwatystom), że nic nie jest tylko czarne lub białe. Życie składa się z wielu barw, uczuć, potrzeb... Nasze decyzje nie zawsze są zrozumiałe, proste, ale zanim kogoś osądzimy i wydamy wyrok na temat jego postępowania, to warto spojrzeć na daną sytuację z innej perspektywy i chociaż spróbować zrozumieć...

    Mocna książka, sprawia, że ciągle i od nowa analizujemy decyzje i sposób postępowania bohaterów, dystansujemy się do życia, patrzymy na świat innymi oczyma, z większym zrozumieniem i akceptacją. Pozycja godna poznania nie tylko ze względu na fabułę i miejsce akcji, ale głównie dlatego, że zmusza czytelnika do zweryfikowania swojego podejścia do innych osób i ich decyzji, uczy obiektywizmu i zrozumienia. Gorąco polecam!

   Książkę miałam okazję poznać za sprawą 
Śląskich Blogerów Książkowych,
bo choć od dawna nie działam tam aktywnie,
to grupa zawsze o mnie pamięta
i gdy tylko otrzymali egzemplarze recenzenckie od Autorki
to od razu pomyśleli także o mnie.
Dziękuję, w szczególności Agnieszce Kolano (Agnes),
która zadbała nawet o to bym książkę przeczytała jeszcze "ciepłą".
Dziękuję!
ŚBK są cudowni!

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Czytamy powieści obyczajowe
- Pod hasłem (spacyjkowe schodki)
- Polacy nie gęsi (obyczajowa - zdrada w związku)
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 1,7 cm (19,4 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (16)

środa, 16 marca 2016

Robert M. Jurga, Motyle (Vesper)

Autor: Robert M. Jurga
Wstęp i komentarz: Mariusz Mleczak
Tytuł: Motyle
Wydawnictwo: Vesper

Rok wydania: 2016
Ilość stron: 84
 Ilustracje jednostronne
Format: 25x25cm


     Opuściłam się ostatnio w regularnym blogowaniu strasznie! Właściwie nie wiem, co się dzieje, chyba zwyczajnie mam jakiś przesyt i... potrzebuję czasu, by zatęsknić:) W międzyczasie trochę czytam, koloruję i nadrabiam zaległości w serialach i programach rozrywkowych. Aktualnie przebywam na L4 i stwierdziłam, że mimo wszystko wypadało by nadgonić troszkę z zaległymi recenzjami/opiniami. Zacznę od pozycji, która jest u mnie chyba najdłużej z tych, które czekają w kolejce do opisania.


     Zadowolenie z kolorowania i chęci mnie nie opuściły. Nadal to robię, choć poświęcam na to trochę mniej czasu niż wcześniej. Poza tym im więcej elementów i bardziej precyzyjne kolorowanie, tym więcej czasu trzeba przeznaczyć na wykonanie jednego rysunku. 

    Zauważyłam, że najchętniej koloruję motyle i kwiaty, więc ta kolorowanka idealnie wpasowała się w moje potrzeby. W przeciwności do poprzedniej pozycji Wydawnictwa Vesper o motylach tutaj mamy całkowitą dowolność kolorowania. Nie ma tu wzorów, rycin, czy propozycji wypełniania obrazków. Jeśli chcemy by motyle wyglądały tak jak w rzeczywistości to musimy wykazać się inicjatywą w zdobyciu informacji na temat wyglądu tych owadów. Znajdziemy tu za to opisy przedstawianych motyli i informacje o trybie życie skrzydlaków. Motyle są głównymi bohaterami kolorowanki, zwykle występują z roślinnością w tle, ale nie tylko, jest też kilka abstrakcji. Dodatkowo w przypadku niektórych ilustracji autor zafundował nam dodatkowe zadania do wykonania, polegających na dorysowaniu brakujących elementów kompozycji.

  
    "Motyle" to świetna pozycja dla całej rodziny. Wspólnie można wyszukiwać prezentowanych w kolorowance okazów i starać się je odwzorować. Te sympatyczne latające owady są bardzo wdzięcznym tematem do kolorowania i dają miły dla oka efekt estetyczny, nawet jeśli ktoś nie przejawia większych uzdolnień plastycznych. Kolorowanki są jednostronne, więc nie ma obaw, że coś nam przebije, odciśnie się i uszkodzi kolejną kolorowankę. Bardzo fajna zabawa!

Za możliwość kolorowania dziękuję Panu Bartoszowi
i Wydawnictwu Vesper

wtorek, 8 marca 2016

Megan McDonald, Hania Humorek. Najfajniejsza na świecie Humorkowa Księga Kolorowanek i innych zabaw

Autor: Megan McDonald
Ilustrator: Peter H. Reynolds
Tytuł: Hania Humorek. Najfajniejsza na świecie Humorkowa Księga Kolorowanek i innych zabaw
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 63

     Świetna propozycja dla fanów Hani Humorek. Tym razem dzieci nie przeczytają o nowych przygodach bohaterki, a razem z nią troszkę się zabawią.


   Czego tu nie ma? To rewelacyjny zbiór zadań do rozwiązywania - krzyżówki, labirynty, wykreślanki, kolorowanki i wiele innych. Są tu też strony do uzupełniania na temat siebie, dotyczące treści serii książek o Hani Humorek i różne inne zabawy. Nie sposób wymienić (i zapamiętać!) ich wszystkich. Właściwie za każdym razem gdy przeglądamy "księgę" odnajdujemy w niej coś "nowego". To doprawdy pyszna zabawa!


     Tę księgę szczęśliwie otrzymałam dzień przed wyjazdem na ferie do siostry, u której była już druga moja siostra wraz ze swoją córką, moją siostrzenicą. Wiedziałam już wcześniej, że Madzia (tak, tak, siostra dała swojej córce moje imię :p, choć niestety nie na moją cześć) darzy Hanię Humorek sympatią, więc postanowiłam dać jej tę książeczkę. Nie mogłam zrobić jej lepszego prezentu. Ta książeczka jest fantastyczna! Madzia od razu wzięła się do pracy. Zaczęła od kolorowania, a potem nieśmiało przeszła do wykonywania zadań. 




    "Najfajniejsza na świecie Humorkowa Księga Kolorowanek i innych zabaw" to bardzo ciekawa pozycja. Różnorodność zadań do wykonania sprawia, że trudno się od niej oderwać. Dzieci miło spędzą przy niej czas. Kreatywnie i twórczo. Ponadto przypomną sobie treść książki z przygodami Hani i spróbują lepiej poznać siebie. 



Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Egmont

Powiązane linki:

poniedziałek, 7 marca 2016

Zapowiedzi/nowości dla dzieci i młodzieży marzec 2016

Czas na nowości dla dzieci i młodzieży.
Co ciekawego przyniesie ze sobą marzec?

Autor: Rafał Skarżycki
Ilustrator: Tomasz Lew Leśniak
Tytuł: Hej, Jędrek! Kto tu rządzi????
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ilość stron: 224

Kto powiedział, że dziesięć lat to najlepszy wiek na przygodę?
Jędrek to koleś, z którym nie grozi Wam tylko jedno: nuda! Za to wszystko inne jest bardzo prawdopodobne. Lepiej miejcie się na baczności! 
"Albo jesteś kimś, albo nikim" – mawia siostra Jędrka, zwana przez niego Wyjcem. Nie żeby była krynicą mądrości, ale, jak to mówią: raz do roku i ślepej kurze trafia się ziarno. Więc może tym razem siorka ma rację? 
Jest taka dziedzina, w której Jędrek chce być kimś – to futbol. Chłopak jest gotów zrobić naprawdę wiele, by zdobyć opaskę kapitana szkolnej drużyny piłkarskiej… 
Trzeci tom znakomitej serii, która zachwyci fanów "Dziennika cwaniaczka"!

*****************

Autor: Małgorzata Karolina Piekarska
Ilustrator: Agnieszka Świętek
Tytuł: Tropiciele
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ilość stron: 256

Kuba przeprowadza się z rodziną na Saską Kępę. Nowy dom, nowa okolica, nowa szkoła, nowi ludzie… Początkowo nic mu się tu nie podoba. Jednak gdy przypadkowo poznaje Jagodę, jego nudne życie nabiera tempa. Najpierw Kuba dołącza do harcerskiego zastępu "Tropicieli", później na strychu odnajduje tajemnicze pudełko z pocztówkami, wreszcie trafia na ślad cennych klejnotów, czyli dawno zapomnianego rodzinnego skarbu! Chłopak daje się ponieść przygodzie, która wiązać się będzie z wydarzeniami sprzed wielu lat.

Wciągająca i pełna humoru powieść przygodowo-detektywistyczna z intrygującym tłem historycznym. Przybliża temat powstania warszawskiego, pozwala poczuć wyjątkowy klimat Saskiej Kępy i zachęca do poznania biografii Wacława Chodkowskiego, przedwojennego malarza, który naprawdę stworzył wspomniane w tekście pocztówki, znalezione później przez jego daleką krewną – autorkę książki.

**********************

Autor: Grażyna Bąkiewicz
Ilustrator: Artur Nowicki
Tytuł: Kazimierzu, skąd ta forsa?
Seria: Ale historia...
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ilość stron: 224

Cześć, jestem Zuzka. Mam dwanaście lat i mnóstwo marzeń. Moi rodzice są łapaczami słońca, czyli naukowcami, którzy badają cząsteczki światła słonecznego. Jeśli nie wiecie, o czym mówię, znaczy, że żyjecie trochę dawniej niż ja. Pewnie jesteście z pokolenia moich dziadków i myślicie, że takie rzeczy jak łapanie słońca czy podróże w czasie nie są możliwe. Otóż są…
Grupa nastolatków przenosi się do czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Mają sprawdzić, w jaki sposób król zdobył środki na zamki, miasta, mury obronne, drogi. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.
Bogato ilustrowana seria "Ale historia…" z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z drugiej części, przybliżającej czasy panowania Kazimierza Wielkiego, dowiecie się między innymi, do czego przydawały się kiedyś siki, czym różnił się zbój od rycerza, co przyczyniło się do powstawania "plakatów reklamowych" w średniowieczu, dlaczego książka mogła wtedy ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów i wielu innych rzeczy.

*************************

Autor: Jørn Lier Horst
Ilustrator: Hans Jørgen Sandnes
Tytuł: Operacja Wyspa
Seria: Biuro Detektywistyczne nr 2
Wydawnictwo: Media Rodzina
Ilość stron: 112

Piąty tom z serii Biuro Detektywistyczne nr 2. Jest letni dzień, dawno nie było tak ciepło. Tiril i Oliver siedzą na Starym Pomoście i odkrywają trzy łódki dryfujące w stronę lądu. Na pokładzie nikogo nie ma i nic nie wskazuje na to, kto je zostawił.

Detektywi razem z Ottonem rozpoczynają śledztwo, a trop prowadzi ich na mroczną Wyspę Wakacyjną.


***************************

Autor: Jørn Lier Horst
Ilustrator: Hans Jørgen Sandnes
Tytuł: Operacja Podmuch Wiatru
Seria: Biuro Detektywistyczne nr 2
Wydawnictwo: Media Rodzina
Ilość stron: 104

Szósty tom z serii Biuro Detektywistyczne nr 2. Podmuch wiatru z północy przynosi kartkę z podejrzaną listą. Młodzi detektywi Tiril i Oliver podejrzewają, że ktoś planuje coś nielegalnego, być może włamanie. Kto stworzył listę? Gdzie i kiedy ma nastąpić włamanie? Czy detektywi zdołają je powstrzymać?




**************************

Autor: Joanna Jagiełło
Tytuł: Tiramisu z truskawkami
Seria: Plus minus 16
Wydawnictwo: Literatura
Ilość stron: 312

Linka i Natalia rozpoczynają naukę w drugiej klasie liceum. Linka już w pierwszych dniach września odchodzi ze szkolnej gazetki, by założyć konkurencyjnego bloga, i zaczyna pracę w kawiarni. Jej związek z Adrianem kwitnie - nie mogłoby być lepiej!
Gorzej sprawy mają się u Natalii - rozwód rodziców, nowa szkoła z megawymagającymi nauczycielami i rozstanie z Marcinem sprawiają, że dziewczyna zaczyna tracić nad wszystkim kontrolę. Wszystkim, prócz swojej diety... Niewinne odchudzanie szybko zmienia się w poważną chorobę, z którą Natalia przestaje sobie radzić.
Powieść o walce z kompleksami, popadaniu w niebezpieczne skrajności i o tym, że często nie dostrzegamy tego, co jest w nas najpiękniejsze.

**********************

Autor: Sarah Dessen
Tytuł: Ktoś taki jak ty
Wydawnictwo: Harper Collins
Ilość stron: 256

Los zafundował Scarlett szybką lekcję dorastania. Jej chłopak zginął w wypadku, a ona dowiedziała się, że jest z nim w ciąży. Niepokorna i szalona szesnastolatka nie ma pojęcia o odpowiedzialności, a co dopiero o byciu matką. To będzie czas ogromnych wyzwań. Jej najlepsza przyjaciółka Halley zawsze była jej przeciwieństwem. Cicha, poukładana i niezbyt towarzyska, ograniczana przez nadopiekuńczą matkę. Zwykle to ona potrzebowała optymizmu i nieustępliwości Scarlett, jednak teraz role się odwróciły. Halley będzie musiała wesprzeć przyjaciółkę, choć sama ma problem – zakochała się w niewłaściwym facecie. Czeka je trudny krok w dorosłość i prawdziwy sprawdzian z przyjaźni.

****************************

Autor: Brittany C. Cherry
Tytuł: Art & Soul
Wydawnictwo: Filia
Ilość stron: 432

Nowa powieść autorki ,,Kochając pana Danielsa"

W szkole średniej byłam młodą, niepozorną artystką. Nie zauważano mnie. Pomijano. Olewano. Teraz jestem Arią Watson... ,,Tą" dziewczyną.
Jedna zła decyzja i zostałam zauważona - przypięto mi etykietkę puszczalskiej. Zostałam zdzirą. Śmieciem. I już nigdy nie będę niewidzialna.
Szczególnie dla Leviego Myersa. Był dziwnym chłopakiem o pięknej duszy, który zaakceptował i zrozumiał ukrytą w moim wnętrzu zbolałą dziewczynę.
Nie planowałam się zakochać. Jednak czy mogłam oprzeć się jego obietnicom? Przebaczeniu? Przyszłości, o której już prawie przestałam marzyć?
Byliśmy rozbici. Poznaczeni bliznami. Byliśmy dziwni i piękni zarazem.
Byliśmy dwiema zagubionymi duszami, które trzymały się jedynej rzeczy mogącej je spoić.
Siebie nawzajem.

niedziela, 6 marca 2016

Zapowiedzi/nowości marzec 2016

Marzec z okazji Dnia Kobiet kusi promocjami 
w niemal każdej księgarni i wydawnictwie.
Czy także wśród nowości będzie w czym wybierać?

Mój komentarz oznaczyłam kursywą.

Autor: Virginia C. Andrews
Tytuł: Pamiętnik Christophera. Duchy Dollangangerów
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 368

Po lekturze pierwszej części tej kontynuacji nie była zadowolona Klaudyna. Skarżyła się, że to ciągłe powielanie tematu, powtarzanie tego samego. Wiało nudą... ale ja i tak chcę wrócić do sprawy Dollangangerów. Od siostry dostałam pierwszą część Pamiętnika Christophera i mam nadzieję ją szybko przeczytać i już rozglądam się za kolejną częścią.

Odnaleziony w ruinach posiadłości Foxworth Hall dziennik Christophera Dollangangera ma dziwny wpływ na rzeczywistość –jak gdyby duch uwięzionych tam niegdyś dzieci prześladował kolejne pokolenia. Nie przypadkiem przebudowy spalonego domostwa podjął się ojciec Kristin Masterwood, której przedwcześnie zmarła matka była daleką krewną Foxworthów? 
Kristin zdradza sekret pamiętnika swojemu chłopakowi. Nieoczekiwanie Kane Hill proponuje jej wspólne czytanie na poddaszu, przemienionym zawczasu w poddasze Dollangangerów.
Odtąd wydarzenia biegną dwoma torami – z jednej strony ojciec Kristin z zapałem realizuje plany tajemniczego inwestora, który na miejscu dwukrotnie spalonego Foxworth Hall buduje nowoczesną posiadłość. Z drugiej strony dwójka młodych ludzi w sugestywnej scenerii poddasza coraz mocniej przeżywa tragiczne wydarzenia opisane w dzienniku. I stopniowo, nieświadomie, odgrywają historię, w której coraz większą rolę odgrywa wątek zakazanego uczucia i budzącej się seksualności. Niepokojąca atmosfera coraz bardziej przenika życie młodych ludzi. Co zwycięży w tej dziwnej rozgrywce – obsesja przeszłości czy energia przyszłości? Rodzinna klątwa czy nowe życie? 

Trzeci tom trylogii „Secret Brother” zostanie wydany w czerwcu 2016.

*******************

Autor: Olga Rudnicka
Tytuł: Były sobie świnki trzy
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 360

Czarny humor w odpowiedniej dawce może być zdrowy :) Czasami po prostu trzeba się tak wyłączyć z rzeczywistości.
P.S. Paskudna okładka!

Bycie żoną swojego męża ma pewne zalety – pełne konto i nadmiar wolnego czasu. W zamian wystarczy tylko pilnować, by mąż nie zapominał, dzięki komu żyje pełnią szczęścia. Układ działa jak w zegarku, ale do czasu… Jolka, Martusia i Kama pewnego dnia odkrywają, że w metryce lat im przybywa, nie ubywa, pojawiają się kurze łapki, dodatkowe kilogramy, a w życiu ich mężów inne kobiety.
Przyjaciółki postanawiają zmienić swój stan cywilny, zanim zrobią to ich mężowie. Tylko te nieszczęsne intercyzy… 
W tej sytuacji można zrobić tylko jedno. Zostać bogatą wdową.
Żeby to tylko było takie proste…

******************

Autor: Natalia Rogińska
Tytuł:Pokalane poczęcia
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 304

Temat związany z poczęciem i macierzyństwem zawsze będzie mi bliski i interesujący, nie sądzę by kiedykolwiek mógł mi się znudzić. Chętnie poznam historie tych kilku kobiet.


Bohaterowie, których łączy wspólny wątek − poczęcie człowieka. 
Każda z tych historii wychodzi poza wszelkie akceptowalne społecznie schematy, a zdarzenia zaskakują ich samych.
Poznajcie pacjentki różowego gabinetu na Chmielnej: Gretę, która desperacko pragnie macierzyństwa, Michalinę, która posuwa się bardzo daleko, aby mieć dziecko, Adrianę, która maksymalnie medykalizuje proces poczęcia córki, Beatę, tradycyjną katoliczkę, która musi zmierzyć się z niebożymi realiami, Honoratę − ofiarę − oraz Agatę, która zachodząc w ciążę, bardzo wiele ryzykuje.
Początki życia absolutnie niezgodne z wyobrażeniem ideału. Ciąże, które nie zawsze biorą się z obopólnej decyzji partnerów, nawarstwiają problemy, wiążą się z dużym ryzykiem albo obnażają dodatkowe okoliczności relacji przyszłych rodziców.
A jednak z tych historii wynika coś dobrego – nowy start, nowe możliwości, nowa perspektywa, a przede wszystkim – nowe, kiełkujące życie.

***********************

Autor: Agnieszka Krawczyk
Tytuł: Siostry
Seria: Czary codzienności
Wydawnictwo: Filia
Ilość stron: 510

Świeżo po lekturze "We troje" Hanny Dikty jestem w temacie skomplikowanych relacji rodzinnych, w tym relacji siostrzanych. Książka daje do myślenia i... chciałabym więcej. Chętnie przekonam się, jak z trudnymi sytuacjami radzą sobie inne kobiety.

Młoda kobieta, Agata Niemirska chce poznać prawdę o swojej przeszłości. Dostaje zawiadomienie o śmierci matki, której nigdy nie znała. Razem z przyrodnią siostrą, Danielą, jedzie więc do Zmysłowa, maleńkiego miasteczka w górach, by znaleźć odpowiedź na pytania, które dręczyły ją całe życie.
Nic nie jest jednak tak proste jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Pytania nie mają łatwych odpowiedzi, podobnie jak życie, które nie układa się według naszych planów.
W Zmysłowie czeka na Agatę dziewięcioletnia dziewczynka, Tosia, jej druga przyrodnia siostra, o której istnieniu dziewczyna nie miała pojęcia. Kto jest jej ojcem? Dlaczego matka ukrywała jego tożsamość? Miasteczko zatrzyma Agatę i Danielę na dłużej, zmuszając, by nie tylko przyjrzały się przeszłości i jej zagadkom, ale i własnemu życiu. Otoczą ich ludzie – dobrzy, ale też i ci mniej życzliwi, pojawią się wierni przyjaciele, ale i wrogowie. Niemirska zyska oddanych sojuszników – miejscowego weterynarza-dziwaka, Jerzego Wilka i Julię Kovacs – Węgierkę, która związała swój los z Polską. 
Siostry wpłyną na życie wielu osób, zmieniając ich w zaskakujący sposób. Gdzieś w tle zamajaczy wielkie uczucie. Miłość pomimo wszystko i bez pytań „dlaczego?”. 
Niech zatem uwiedzie Was magia małego miasteczka w górach, położonego wśród lasów i pachnących kwiatami łąk.
Czary codzienności – one odmienią losy sióstr, pozostałych mieszkańców Zmysłowa, a może odmienią i nas…

***********************

Autor: Randy Susan Meyers
Tytuł: Bezpieczne kłamstwa
Wydawnictwo: Muza
Ilość stron: 496

Zapowiada się interesująco. 

Pięć lat temu Tia zakochała się obsesyjnie w Nathanie, który miał żonę i dwóch synów. Kiedy zaszła w ciążę, zniknął z jej życia, a ona oddała dziecko do adopcji.
Pięć lat temu Caroline, lekarz patolog, niechętnie zgodziła się na adopcję dziecka, aby spełnić marzenie męża. Miała nadzieję, że obawy i wątpliwości kiedyś znikną. Zamiast tego zaczyna wątpić, czy w ogóle nadaje się na żonę i matkę.
Pięć lat temu Juliette uważała swoje życie za idealne: miała kochającego męża, dwóch zdrowych synów i firmę. Wtedy dowiedziała się o romansie Nathana. Obiecał, że nigdy więcej jej nie zdradzi, a ona mu uwierzyła. Pewnego dnia przechwytuje list do męża ze zdjęciami dziecka.Wkrótce trzy kobiety i Nathan zmierzają ku konfrontacji, której konsekwencji żadne z nich nie potrafi przewidzieć.

************************

Autor: Dorota Schrammek
Tytuł: Na brzegu życia
Wydawnictwo: Szara Godzina
Ilość stron: 256

Tęsknię za sagami. Choć mam kilka nieprzeczytanych w domu, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wypatrywać nowych, innych :)

Minęło kilka miesięcy… Matylda i Władysław są szczęśliwym małżeństwem. Cieszą się też z wnuczki. Ta pozorna stabilizacja zostaje zakłócona przez nowego mieszkańca Pobierowa, który doprowadza do częstych konfliktów, a po pewnym czasie – do tragedii. Czy można było uniknąć złego losu?
Z kolei Zoja i Ryszard kupują domek na obrzeżach Gostynia. Ta sielska okolica kryje jednak pewną tajemnicę, której początek sięga czasów drugiej wojny światowej. Ryszard nawet się nie spodziewa, jak bardzo zaangażuje się w tę sprawę. Czy uda mu się uporać ze zdobytymi informacjami i rozwikłać narastające problemy?
"Na brzegu życia" to kontynuacja powieści "Horyzonty uczuć", w której Autorka z właściwą sobie przenikliwością pokazuje barwną i zróżnicowaną panoramę postaci nadmorskiego kurortu. 
Trzeci tom pobierowskiej opowieści już wkrótce.

*******************

Autor: Tim Johnston
Tytuł: W dół
Wydawnictwo: Marginesy
Ilość stron: 400

Ze wszystkich proponowanych na ten miesiąc thrillerów ten zainteresował mnie najbardziej. Najbardziej zaintrygowało mnie zdanie "Kiedy przestać szukać" - zastanawiam się jak postąpili rodzice Caitlin. Czy przestali szukać córki? Co ja zrobiłabym w takiej sytuacji?

Błyskotliwy thriller o więzach krwi i walce o przetrwanie.
Koniec wakacji, Courtlandowie przyjeżdżają w Góry Skaliste. Dla ich córki, osiemnastoletniej Caitlin, góry mają być ostatecznym sprawdzianem biegowym. Jej rodzice liczą na to, że wspólny urlop pomoże im posklejać związek.
Pierwszego ranka Caitlin i jej młodszy brat Sean idą pobiegać. Kilka godzin później z telefonu Seana dzwoni szeryf. Chłopak leży w szpitalu, ma pogruchotaną nogę, ale już odzyskał przytomność, jego życiu nic nie grozi. A Caitlin? Caitlin zniknęła.
Zaczyna się koszmar w rodzaju tych, o których słyszy się w telewizji, ale które zwykle przydarzają się innym. Poszukiwania, wzajemne oskarżenia, pytania bez odpowiedzi. Co się stało? Czy mogli temu zapobiec? Czy Caitlin żyje? Czy kiedykolwiek się tego dowiedzą?
Tajemnicze zniknięcie dziewczyny stanie się początkiem strasznej podróży po coraz bardziej splątanych ścieżkach. Wkrótce Courtlandów będzie łączyło już tylko pytanie, którego nigdy nie zdołają zadać na głos: Kiedy przestać szukać?
Perfekcyjnie skrojony thriller, napisany z precyzją, która pozwala uchwycić każdą emocję, każdą chwilę strachu i każdą potworną myśl, pędzący jak lawina ku przerażającemu rozwiązaniu.
Poetycki i hipnotyczny thriller pierwszej jakości. Wspaniale napisana, prowokująca do myślenia i niepokojąca powieść o rodzinie, przetrwaniu i sile woli. Trzyma w napięciu i nie daje się zapomnieć.

********************

Autor: Maria Kordykiewicz
Tytuł: Zapach szkoły
Wydawnictwo: Novae Res
Ilość stron: 170

Czytałam pierwszą część wspomnień autorki "Smak kamienicy" i spodobał mi się ich klimat. Chętnie przeczytam o ich szerszym spektrum, wykraczającym poza mury rodzinnego domu.


Czym pachniała szkoła Marysi Kreft, chojnicka podstawówka mieszcząca się tuż obok rodzinnej kamienicy dziewczynki? Starymi, drewnianymi, impregnowanymi podłogami, posiłkami przygotowywanymi w stołówce, zakurzonymi książkami przechowywanymi na poddaszu, wreszcie tym charakterystycznym zapachem piwnic.
Oczami małej dziewczynki, dorastającej panny i dorosłej kobiety, nauczycielki, obserwujemy szkolną codzienność. Pełne ciepła i nostalgiczne historie z własnego szkolnego życia narratorka uzupełnia opowieściami o szkole z perspektywy nauczycielki: wspomnieniami o uczniach, wyjątkowych wydarzeniach, osiągnięciach, sukcesach, wycieczkach. Czy to w powojennej podstawówce, czy w tysiąclatce, czy w elitarnej szkole społecznej, autorka podkreśla istotę współpracy w szkolnym środowisku, dobrych relacji między uczniami, nauczycielami i rodzicami, chęć zdobywania wiedzy i sens codziennych powrotów do szkolnej ławki.

***************

Autor: Patrycja Koza
Tytuł: Papierowe pocałunki
Wydawnictwo: Novae Res
Ilość stron: 164

Przyda mi się trochę romantyzmu, nostalgii i subtelności w celu oderwania się od rzeczywistości. To musiała być piękna miłość.

Polska prowincja, rok 1965. Młodziutka Zofia, uczennica ostatniej klasy liceum pedagogicznego, poznaje nieco starszego od siebie kuzyna przyjaciółki. Młodzi zakochują się w sobie i zaczynają snuć plany wspólnego życia. W 1967 roku Janusz otrzymuje powołanie do wojska, a Zofia spodziewa się dziecka. Gdy biorą ślub, Janusz odbywa służbę wojskową. Ich wspólne życie to odtąd przede wszystkim korespondencja i krótkie chwile spotkań podczas urlopów męża. I z listów właśnie, tych z czasów narzeczeństwa i tych pisanych w okresie służby wojskowej Janusza, uzupełnionych o korespondencję z innymi członkami rodziny, składa się ta opowieść o młodym małżeństwie, borykającym się z codziennością peerelu lat sześćdziesiątych.

******************

Autor: Gilly Macmillan
Tytuł: Dziewięć dni
Wydawnictwo: Świat Książki
Ilość stron: 512

Jeszcze jeden thriller z motywem zaginięcia dziecka. Choć tutaj szczegóły sprawy się różnią to także zastanawia mnie jak zachowa się matka chłopca w obliczu nieszczęścia. No i czy po tych 9 dniach syn odnajdzie się żywy czy martwy...

Rachel Jenner, samotna matka wychowująca ośmioletniego syna Benedicta Fincha, wybiera się z nim na spacer do lasu pod miastem. Pozwala dziecku pobiec do przodu razem z ulubionym psem, po czym chłopiec nagle znika. Poszukiwania nie dają rezultatów i po kilku godzinach jest jasne, że Ben został porwany.


******************

Autor: Joy Fielding
Tytuł: Morderstwa nad Shadow Creek
Wydawnictwo: Świat Książki
Ilość stron: 352

Ten thriller zainteresował mnie głównie przez nazwisko autorki. Co prawda nie czytałam jeszcze żadnej z jej książek, ale czytałam (i słyszałam) same pozytywne opinie na temat jej pozycji, zwykle wyrażane z większym entuzjazmem niż o podobnych książkach.

W wyniku nagłej zmiany planów niezbyt dobrana grupa osób wybiera się na wycieczkę w góry. Jej uczestnikami są: Valerie, wkrótce rozwódka, jej nastoletnia zbuntowana córka Brianne, dwoje ekscentrycznych przyjaciół Melissa i James oraz Jennifer… nowa narzeczona męża.
Valerie usiłuje się uporać z żalem do męża, a także z zazdrością wobec jego młodej i ładnej partnerki. Jennifer zaś boryka się z paroma poważnymi życiowymi problemami. Natomiast szesnastoletnia Brianne otwarcie buntuje się przeciw matce i gubi się w utkanej przez siebie sieci sekretów i kłamstw.

***********************

Autor: Joy Fielding
Tytuł: Teraz ją widzisz
Wydawnictwo: Świat Książki
Ilość stron: 288

Argumenty - jak wyżej :)

Trwające blisko 25 lat małżeństwo Marcy rozpada się. Po rozwodzie z mężem kobieta wyjeżdża do Irlandii, z nadzieją, że pozwoli jej to na nowo poukładać swoje życie. Dwa lata wcześniej straciła ukochaną córkę, która zginęła podczas spływu kajakowego, a że jej ciała nigdy nie odnaleziono, matka kurczowo trzyma się myśli, że Devon sfingowała swoją śmierć. Któregoś dnia widzi ją zza szyby pubu. Lecz czy to na pewno ona? Sugestywny portret zdeterminowanej kobiety, opuszczonej przez męża i rozpaczliwie potrzebującej miłości i wsparcia, która staje się celem niebezpiecznej intrygi. Czy znajdzie się ktoś, kto pomoże jej przetrwać?

Czy zainteresowałam Was czymś?
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tytuły

1001 potwornych rzeczy do odnalezienia 5 sekund do io A jeśli ciernie... A między nami ocean... Adela Afryka Agnieszka opowiada bajkę Alicja Anielka Anioły powodzi Antek Apolejka i jej osiołek Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc Aprilek Arcydzieła do kolorowania Atlas anatomiczny Australijczyk w Italii Awaria małżeńska Bajki od św. Mikołaja Baranek Bronek Basia i alergia Basia i podróż Basia i urodziny w muzeum Beki smarki pierdy czyli co się dzieje w moim ciele Beverly Hills Beverly Hills 90210 Bez przebaczenia Bliski Wschód Blondynka w Indiach Blondynka w Meksyku Bluszcz prowincjonalny Bogusia Boże Narodzenie. Kuchnia świąteczna Boże Narodzenie. Świąteczne dekoracje i smakołyki Cappuccino Chcę być jak agent Chleby bułki bułeczki Chory kotek Chuliganka Ciasta bez pieczenia od A do Z Ciekawość Ciotki Coolman i ja Córeczka tatusia Cudaczek - Wyśmiewaczek Cudaki Opaki Cukierek dla dziadka Tadka Cukiernia w ogrodzie Czar miłości Czarodziejka Lili i świąteczna magia Czas w dom zaklęty Czerwone liście Daleki rejs Dama Kameliowa Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach Dania z piekarnika od A do Z Dekoracje na każdą okazję Dekorowanie potraw Disney:Kubuś Puchatek Do ostatniego tchu Dobra kuchnia od A do Z Dogonić rozwiane marzenia Dom nad klifem Dom nad Rozlewiskiem Dom z papieru Dorysowanki. Rozwijaj wyobraźnię Dotknąć prawdy Dotyk zła Drugi Drzazga Dwa pstryki techniki Dwie miłości Dwoje na wirażu Dylemat doktora Andersona Dziadek na huśtawce Dzidziuś. Niewielka książeczka o wielkiej stracie Dziedzictwo Dzielny Fryderyk Dziennik Cwaniaczka. Zapiski Grega Heffleya Dziewczynka z balonikami Dziwni klienci Dżunia Edward i jego wielkie odkrycie Facet z grobu obok Filip i najazd intruzów Fryckowe lato Gagi Gangu Purpurowej Ręki Galeria uczuć Głos bez echa Gnój Grób rodzinny Grzech aniołów Gwiazd naszych wina Hakus pokus Hania Humorek. Najfajniejsza na świecie Humorkowa Księga Kolorowanek i innych zabaw Henryśka drugiej tak wspaniałej nie znajdziecie Herbata. Moc smaku i aromatu Hirameki Historia leśnych kochanków i inne opowiadania Historia pewnego statku. O rejsie Titanica Historia tajemniczego kucyka Hop siup Stokrotko I co teraz? Imię Twoje... Inspektor Kres i zaginiona Jajko z niespodzianką Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali Jak pracuje Święty Mikołaj? Jak to ze lnem było Japońskie łamigłówki Jeż w grzybnym lesie Jeżynka nie chce się bawić Język dwulatka Język niemowląt Julka Julka Wróbel i przygoda ze świnką Kaprysy milionera Kasia i Grześ Kasia i Kubuś. Urodziny taty Kasia i Zosia Klub Przyjaciół Kobieta niespodzianka Kochaj i jedz Brazyliszku Kolorowanka Motyle Kołysanka dla Rosalie Konik polny Kora Kradzież nad Niagarą Kronika ślubnych wypadków Król złodziei Księga motyli Księżniczka Amelia i jej pies Księżniczka i wszy Księżniczka Julka i jej kucyk Księżniczka Lena i jej chomik Księżniczka Zosia i jej kot Kto się śmieje ostatni Kto wiatr sieje Kubuś Puchatek Kwiaty na poddaszu Kwitnący krzew tamaryszku Labirynt kłamstw Lasy w płomieniach Lato szczupaka Letni kiermasz Lew Czarownica i Stara Szafa Lewandowski. Wygrane marzenia Lidka Listy Lodowa pułapka Los utracony Łatwe zupy Madzia syrenka Magia świąt. Tradycyjne przepisy kulinarne i świąteczne ozdoby Magiczna cukiernia Magiczna gondola Maksio ma kłopoty Malowany ul Malownicze Mała szansa Mały Książę Marina Martynka i Gwiazdka Michał Jakiśtam Miecz króla Szkocji Miłość nad Rozlewiskiem Moje wypieki i desery Moralność pani Piontek Mordercza gra Motyle Mój pies Bezdomny Muszka która nie umie latać Na boisku Na krawędzi Na łeb na szyję Na zakręcie Narzeczone lorda Ravensdena Natalii 5 Nic nie trwa wiecznie Niechciana prawda Niezwykły przyjaciel Noc kosa Nowy początek O Bogince Jemiole O Janku co psom szył buty O psie który jeździł koleją Obudzić szczęście Ogon Kici Ogród cieni Ogród czasu. Artystyczna kolorowanka Oplątani Mazurami Opowieść niewiernej Opowieść wigilijna Osaczona Ostateczny cel Ostatnie ostrzeżenie. Globalne ocieplenie P.Rosiak (nie) daje się czarnej śmierci P.Rosiak i czadowe majtki P.Rosiak i kupa śmiechu P.Rosiak i zabójczy bąk P.Rosiak superbohaterem Pamiętne lato Pampilio Pan Jaromir na tropie klejnotów Pan Soczewka na dnie oceanu Parasol Pensjonat Marzeń Pewnej wrześniowej niedzieli Piątkowska Renata Pierrota bolą kopytka Pierwsza na liście Pierwsze światła poranka Pierwszy raz Pierwszy wiosenny dzień Pies i kot w leśnym zakątku Pieśń o poranku Pięćdziesiąt twarzy Greya Płatki na wietrze Płomienie śmierci Po prostu bądź Pocałunek śmierci Pocztówka z Toronto Pod ziemią w Villette Pokuta Polka Pollyanna Powroty nad Rozlewiskiem Powrót do Lwowa Prawdziwy cud Projekt matka Przygody Małego Wodnika Przyjaciółki na zawsze Puchatkowe zabawy Pudełko ze szpilkami Quilling. Cuda z papieru Radek Szkaradek. Bekanie! Ratowanie świata i inne sporty ekstremalne Rekin Śmieszek Rękawiczka Rozmowy Rzepka Sałatki od A do Z Sieroce pociągi Single Siostry Pancerne i pies Siostrzyczka Sklepik z Niespodzianką Skrawek nieba Słodki świat Julii Smak kamienicy Smak nadziei Spotkanie nad jeziorem Sprawa tchórzliwego dezertera Sprawa trzech desperado Strachozagadki Szkolna wycieczka Szkolne czary Szkoła żon Sztuka uprawiania róż z kolcami Sztuka wyboru Szukając misia Szybko i zdrowo od A do Z Śladem zbrodni Ślady krwi Ślub Ślubna przygoda Ślubny kontrakt Ta druga Tajemnica Black Rabbit Hall Tajemnica bzów Tajemnica drewnianej sowy Tajemnica gangu niebieskich Tajemnica kina Tajemnica mumii Tajemnica Namokniętej Gąbki Tajemnica szafranu Tajemnica śnieżnego potwora Tajemnica zwierząt Tajemnice Luizy Bein Tak miało być Teodor rusza z pomocą Tilly Towarzyszka Panienka Trzy oblicza pożądania Ulica Rajskich Dziewic Ulotne chwile szczęścia Uśmiech niebios W blasku miłości W kajdankach namiętności W proch i pył W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany Wakacyjna opowieść Wesołe wierszyki Widok z mojego okna Widok z mojego okna. Przepisy nie tylko na życie Wielka kolekcja bajek o przygodach Maszy i Niedźwiedzia Wielka księga. Hania Humorek Wiersze dla dzieci Wiśniowy Klub Książki Wróć Alfiku! Wszystkie chwyty dozwolone Wszystkie kłamstwa Wszystko inne poczeka Wymarzony czas Wymarzony dom Wymarzony koncert Wyprawa na biegun Wyspa dla dwojga Z tęsknoty za Judy Za króla Piasta Polska wyrasta Zabawki z fantazją. Pomysły na cały rok Zabawy plastyczne dla dzieci Zabawy z mamą. Książka dla rodziców i dzieci Zagadka dna morskiego Zagadka hien cmentarnych Zagadka salamandry Zagadka zegara maltańskiego Zagadki przeszłości Zagubiona w śniegu Zając zostaje! Zakład o miłość Zamek z piasku Zamieniec Zanim nadejdzie ciemność Zapach lawendy Zapiski (pod)różne Zasupłana historia Zima Sapcia i Pufcia Zimowa przygoda Znikające wrotki Znikający króliczek Zorkownia Zosia Ernest i ktoś jeszcze Zośka Bohaterka Zośka Wspaniała Zuzanna Zuźka D. Zołzik nie jest złodziejką Zwykły człowiek Żegnaj szkoło - na zawsze Żona_22 Życie z drugiej ręki

Literatura (wg Katalogu Biblioteki Narodowej):

Źródło książki: