Jestem amatorką, a nie krytykiem literackim. Moje recenzje/opinie nie są profesjonalne. Piszę, bo to lubię, więc jeśli szukacie jakiejś obiektywnej, "mądrej" opinii to raczej zły adres. Od książek nie wymagam zbyt wiele, czytam głównie obyczajówki i "czytadła", czasem thrillery czy kryminały oraz sporo literatury dla dzieci. Czytanie sprawia mi przyjemność, więc zdecydowana większość recenzji jest tutaj pozytywna - książki wybieram po opisie z tyłu książki, więc wiem na co się "porywam" :)

wtorek, 30 sierpnia 2016

Elżbieta Pałasz, Szkoła dla początkujących

Autor: Elżbieta Pałasz
Ilustracje: Katarzyna Jerzyk
Tytuł: Szkoła dla początkujących
Seria: Tornister pełen przygód
Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2016
Format: 17 x 24
Ilość stron: 80
Wiek adresatów: od 6 lat

    Dosłownie za chwilę w uszach dzieci i nauczycieli rozbrzmi pierwszy dzwonek szkolny. Dla większości uczniów będzie to symboliczny dzwonek zapowiadający nowy rok szkolny, ale dla wszystkich pierwszoklasistów będzie to pierwszy dzwonek w życiu, rozpoczynający zupełnie nowy etap.


   Starsi uczniowie wiedzą, że szkoła to całkiem przyjemne miejsce... zwłaszcza na przerwach... Wiadomo, bywa różnie. Czasem jest miło i zabawnie, a czasem stresująco i trudno. Najważniejsze to dobre nastawienie, chęć zdobycia nowej wiedzy i umiejętność współżycia w grupie klasowej i szkolnej. Starsi o tym wiedzą, ale dla pierwszoklasistów to wszystko jest nowe i nieznane. Dzieci nie wiedzą czego oczekiwać, co mówić, co robić. 

    "Szkoła dla początkujących" to świetna pozycja, którą rodzice powinni przeczytać swoim dzieciom przed "pierwszym dzwonkiem". Bohaterami książeczki są Łukasz i Łucja rozpoczynający właśnie swoją edukację szkolną oraz ich koledzy. Treść przybliża nam pierwszy rok pobytu w szkole. Łucja i Łukasz zostali najlepszymi przyjaciółmi niemal od pierwszego dnia - razem odrabiali lekcje, bawili się, wspierali, uczyli. Tylko ferie musieli spędzić osobno, w pozostałym czasie byli nierozłączni. Młody czytelnik czy słuchacz łatwo będzie mógł wcielić się w role bohaterów i przeżyć ich przygody, emocje, sukcesy i porażki. Książka przedstawia wiele sytuacji, które mogą przytrafić się każdemu, pomaga je zrozumieć i "przeżyć". 

    Podoba mi się sposób narracji. Autorka opisuje sytuacje z udziałem Łucji i Łukasza z ich punktu widzenia. Dzieci odmiennie od dorosłych postrzegają rzeczywistość. Sprawy, na które my nie zwracamy uwagi, oni traktują śmiertelnie poważnie. To co nowe jest dla nich trudne, niepewne i często wywołuje poczucie strachu i bezradności. Książka pozwoli dzieciom oswoić się ze szkołą, sytuacjami trudnymi (np. konflikt z kolegami, trudności z wykonaniem polecenia nauczyciela, stres związany ze spóźnieniem), wydarzeniami szkolnymi (dzień nauczyciela, mikołajki, bal karnawałowy, majówka). Wspaniale, że autorka pokazała też, że dzieci w klasie mogą być różne, ale wszystkie są równie ważne (mamy tu m.in. elegancika z opanowaną sztuką dżudo, małomównego Franka, który ma bardzo szeroką wiedzę itd).

   Seria jest świetna! Doskonale nadaje się także dla nauczycieli nauczania początkowego na codzienny cykl zajęć głośnego czytania. Rozdziały są krótkie, więc spokojnie można poświęcić dziesięć minut lekcji na przeczytanie takiego rozdziału i omówienie go. Nauczyciel znajdzie tu także inspiracje do pracy, a także może potraktować ją jako wstęp do rozmów na ważne tematy (w tym konfliktowe, wychowawcze, profilaktyczne). Książka uczy empatii, pozwala czytelnikom spojrzeć innym okiem na kolegów. Uczy zrozumienia i pokory, a także tolerancji i akceptacji.

   Bohaterów książki nie można nie polubić, aż ma się ochotę poznać ich bliżej. Rodzice! Biegnijcie po książkę do księgarni i spędźcie jutrzejsze popołudnie ze swoimi dziećmi przy lekturze książki. Omówcie później jej treść, zapytajcie o ich odczucia związanymi z pójściem do szkoły, o ich obawy i oczekiwania. Opowiedzcie im swoje szkolne wspomnienia, niech wiedzą, że też byliście pełni obaw, a okazało się, że szkoła to bardzo fajne miejsce, gdzie można poznać wielu wspaniałych ludzi, zawrzeć przyjaźnie na lata i całkiem dobrze się bawić.

Inne tytuły z tej serii:
- "Zając zostaje"
- "Do czego służy kotlet?"
- "Zawiła historia niesfornego Kacperka" (wkrótce recenzja)


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Adamada

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Gra w kolory (błękitny, jasny niebieski)
- Grunt to okładka (OCZY)
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 1,2 cm (72 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (53)

poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Guido van Genechten, Jakie to szczęście, że cię znalazłem

Autor: Guido van Genechten
Ilustracje: Guido van Genechten
Tytuł: Jakie to szczęście, że cię znalazłem
Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2016
Format: 24 x 33
Ilość stron: 32
Wiek adresatów: od 5 lat



     Niewielka książeczka o szczęściu, miłości i przyjaźni. 



     W życiu są rzeczy ważne i ważniejsze, ale najważniejsze to móc przeżywać wszystko z kimś bliskim, z kim zawsze można porozmawiać, pobyć razem i dzielić radość. Prawdziwa miłość!

     Kicek to zajączek, który był bardzo rozbrykany i energiczny. Najbardziej ze wszystkiego lubił kicać, dawało mu to poczucie wolności i swobodę. Jednak mimo, że większość dnia spędzał na tym co lubił najbardziej, czuł, że czegoś mu brakuje. Coś, czego nie był w stanie określić. Pewnego dnia nagle poczuł jakiś nowy, nieznany i tajemniczy zapach, za którym koniecznie musiał podążyć. Wiedział, że to będzie coś wyjątkowego. Tak poznał zajączkową dziewczynkę Zuzę. Od tamtego dnia zwierzątka wszystko robiły razem. Kicek był naprawdę szczęśliwy. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Od tamtej pory wszystko wydawało się cudowne, Kicek był szczęśliwy jak nigdy.

  Guido van Genechten pisze książki skierowane do najmłodszych dzieci o rzeczach najważniejszych - o tolerancji, akceptacji, przyjaźni, czy tak jak w przypadku tego tytułu o miłości i szczęściu. Książka ma jasny i prosty przekaz. Treść jest łatwa i przyjemna. 

   Autor tekstu jest także ilustratorem książeczki. Obrazki są kolorowe i radosne, nieco uproszczone, ale idealnie pasujące do treści. Wyglądają na jednorodne, ale przy bliższym poznaniu widać użycie różnych technik plastycznych (niebo malowane farbami, choinki "wycięte" z delikatnie prążkowanego papieru, brzoza rysowana kredką, wyklejane kwiatki, stemplowane liście drzew). Całość daje ciekawy, spójny efekt.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Adamada

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Gra w kolory (błękitny, jasny niebieski)
- Grunt to okładka (OCZY)
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 1 cm (70,8 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (52)

niedziela, 28 sierpnia 2016

W dżungli (Kolorowanka dla dzieci) Wydawnictwo Adamada

Seria: Kolorowanka. Maluję i opowiadam
Tytuł: W dżungli
Autor opowiadania: Elżbieta Pałasz
Autor ilustracji: Grażyna Rigall
Wydawnictwo: Adamada

Rok wydania: 2016


Dodatkowe informacje:
- 118 cm kolorowanki, bogatej w szczegóły
- opowiadanie nawiązujące do tytułu
- ćwiczenia dotyczące treści opowiadania oraz szczegółów kolorowanki


    Chcielibyście przeżyć przygodę w dżungli? Jeśli tak, to zapraszam do lektury opowiadania "Przygoda w dżungli, a nawet kilka" zamieszczonego w kolorowance "W dżungli". Bohaterami opowiadania są szympans Ananas, goryl Daktyl i małpka Figa, którzy postanowili uciec z lekcji i przeżyć fascynującą przygodę. Zwierzęta uważały, że w szkole jest nudno i uczą się tam samych niepotrzebnych rzeczy, a oni chcieliby coś ciekawego przeżyć, zobaczyć, doświadczyć. Czy się udało? Czy włóczęga po niebezpiecznym terenie rzeczywiście jest taka fascynująca? Tego dowiecie się gdy przeczytacie tekst. Jedno jest pewne! - w szkole uczymy się jednak pożytecznych i ważnych rzeczy. Nie warto przysypiać na lekcjach, bo nigdy nie wiadomo kiedy przyda się nam zdobyta na nich wiedza. 


     Ilustracja kolorowanki pokazuje fragment dżungli i jej mieszkańców. Podobnie jak inne kolorowanki z tej serii zawiera wiele detali, jest dynamiczna i ciekawa. Na obrazku wiele się "dzieje", przy każdym spojrzeniu na ilustrację możemy dostrzec nowy szczegół. Ma mniejsze i większe powierzchnie do kolorowania. Większa ilość dzieci bez problemu podzieli się tu pracą. Kolorowanka może być świetną zabawą.


    Na odwrocie kolorowanki, obok tekstu opowiadania znajdują się zadania do wykonania. Dotyczą one zarówno tekstu, jak i kolorowanego obrazka. Są tu pytania dotyczące czytania ze zrozumieniem, kształtujące wyobraźnię i spostrzegawczość. Dodatkowo znajdziemy tu osiem fragmentów ilustracji, które trzeba odnaleźć na dużej kolorowance. 
    Zabawa z serią "Maluję i opowiadam" dostarczy dziecku dużej rozrywki, która równocześnie wpływa na wszechstronny rozwój dziecka. Rewelacyjny sposób na nudę!

Za możliwość przetestowania kolorowanki dziękuję Wydawnictwu Adamada

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Wesołe miasteczko (Kolorowanka dla dzieci) Wydawnictwo Adamada

Seria: Kolorowanka. Maluję i opowiadam
Tytuł: Wesołe miasteczko
Autor opowiadania: Elżbieta Pałasz
Autor ilustracji: Grażyna Rigall
Wydawnictwo: Adamada

Rok wydania: 2016


Dodatkowe informacje:
- 118 cm kolorowanki, bogatej w szczegóły
- opowiadanie nawiązujące do tytułu
- ćwiczenia dotyczące treści opowiadania oraz szczegółów kolorowanki


   Z całą pewnością wspomnienia dotyczące pobytu w wesołym miasteczku stanowią dla dzieci najlepsze z najlepszych. Chyba nawet dorośli doskonale pamiętają te momenty beztroski i radości.



    Dopiero co pisałam o Wojtku, który w obawie o nudę, nie był zadowolony z wakacji, które musiał spędzić u dziadków na wsi. Także w opowiadaniu Elżbiety Pałasz spotykamy się z podobnymi obawami, ale tym razem ze strony małych mieszkańców pewnej wsi. Wiemy już, że nie warto martwić się na zapas, bo nigdy nie wiadomo co się wydarzy. Tym razem było podobnie. Nie będzie tu chyba niespodzianką, że wakacyjny czas Broni, Marcela, Nikoli i Sebka umilił przyjazd wesołego miasteczka do ich wsi. Jedno z dzieci z tej wizyty było szczególnie uszczęśliwione, dlaczego? Zachęcam dzieciaki do lektury :)




   Gdy już przeczytacie opowiadanie możecie spokojnie zasiąść do kolorowania i wyobrażać sobie co mogły przeżywać dzieci. Ależ tu się dzieje! Ilustracja jest tak dynamiczna, że trudno zapamiętać wszystkie szczegóły. Za każdym razem gdy przyglądamy się ilustracji wpada nam w oko inny element. Wesołe miasteczko przedstawione jest z dużą dbałością o szczegóły, dlatego też chyba łatwiej kolorować tę kolorowankę, gdyż zawiera więcej drobnych powierzchni. Kolorowanka jest urocza.

fragment

   Podobnie jak w całej serii, także tutaj oprócz kolorowanki i opowiadania znajdują się pytania i zadania do wykonania. Ćwiczą one pamięć, wyobraźnię, spostrzegawczość, poprawność wypowiedzi. To świetny pomysł na nudę i marzenia na jawie. Polecam dzieciom obojga płci.

Za możliwość przetestowania kolorowanki dziękuję Wydawnictwu Adamada

sobota, 20 sierpnia 2016

Agnieszka Lingas - Łoniewska, Szukaj mnie wśród lawendy. Zofia - tom II

Autor: Agnieszka Lingas - Łoniewska
Tytuł: Zofia
Seria: Szukaj mnie wśród lawendy (tom 2)
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 219 + fragment trzeciej części

    Lektura pierwszej części trylogii "Szukaj mnie wśród lawendy" (Zuzanna) bardzo mi się podobała. Czytało się ją lekko i przyjemnie, książka idealna na lato i wakacje. Dlatego czym prędzej chciałam przeczytać kolejne tomy, które w tempie ekspresowym pożyczyła mi Ewelina (Ejotek).


     Po drugą część sięgnęłam jednak dopiero w sierpniu ze względu na kolor okładki, który pasuje do sierpniowej odsłony Gry w kolory (niebieski). I... nie było wielkiego wow! W sumie to książka trochę mnie wynudziła...

    W pierwszym tomie poznaliśmy trzy siostry - bliźniaczki Zofię i Zuzannę oraz ich młodszą siostrę Gabrielę. Poznałyśmy zarys ich sylwetek i życiorysów, a przynajmniej co nieco z ich przeszłości. Wiedząc jak potoczyły się losy Zuzanny chciałam dowiedzieć się co wydarzy się w poukładanym i ustabilizowanym pozornie życiu Zosi, a później co takiego zrobiła Gabrysia, że zniszczyła swoją miłość. Zosia miała wszystko o czym marzyła - prawdziwy dom, dzieci, kochającą się rodzinę. No tak, ale mimo wszystko czuła, że w jej małżeństwie dzieje się coś nie tak (uważny czytelnik zauważył to już w pierwszej części). Kobieta chodziła smutna i zamyślona, nie potrafiła cieszyć się swoim rodzinnym szczęściem tak, jak to robiła wcześniej. Wtedy w jej życiu pojawił się człowiek z przeszłości, jej dawny ukochany Maks Krall. Dlaczego mężczyzna pojawił się w jej życiu? Czy ich spotkanie po latach wywołało jakieś zmiany w ich życiu? Kto w tej historii wyjawił noszoną przez lata tajemnicę i jak ta prawda wpłynęła na przyszłość bohaterów?

   Zapowiada się ciekawie i ekscytująco, prawda? Niby tak, tylko szkoda, że niemal wszystkiego (poza jednym faktem) domyśliłam się już na 38 stronie... Nie mam tu na myśli zakończenia książki, a początków tej całej historii, które później zostały potwierdzone. Dlatego właśnie napisałam, że książka mnie nieco wynudziła. Inaczej czyta się książkę, gdy odczuwamy niepokój o losy bohaterów, a inaczej, gdy tylko czekamy na potwierdzenie swoich przypuszczeń. Dlaczego więc czytałam książkę dalej, choć domyśliłam się treści? Przede wszystkim dlatego, że czyta się ją łatwo i szybko, poza tym w treść wplecione były także epizody z Zuzą i Gabrysią i to było tu najciekawsze. Najbardziej jednak spodobały mi się rodzinne święta trzech sióstr spędzone z rodzicami oraz przekomarzania dziewczyn, które towarzyszyły im w tym okresie, a także podczas rozmów konferencyjnych przez Skypa. Trzecią część trylogii też przeczytam, ale nie będę miała względem niej większych oczekiwań. Po prostu przeczytam, by zamknąć serię, choć... w sumie co do przeszłości Gabrysi i jej związku z Ivo nie mam żadnych przeczuć. Miałam nadzieję, że Ivo razem z nią pojedzie na święta do rodziny, ale niestety, to jeszcze nie był czas na pojednanie... bo mimo wszystko liczę, że do niego dojdzie.


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Gra w kolory (błękitny, jasny niebieski)
- Cztery pory roku - LATO (lawenda)
- Czytamy powieści obyczajowe
- Polacy nie gęsi (13. powieść, której śladami bohaterów możemy ruszyć 
(są dobrze opisane rzeczywiste miejsca))
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 1,9 cm (69,8 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (51)

piątek, 19 sierpnia 2016

Cudowne wakacje (Kolorowanka dla dzieci) Wydawnictwo Adamada

Seria: Kolorowanka. Maluję i opowiadam
Tytuł: Cudowne wakacje
Autor opowiadania: Paweł Mazur
Autor ilustracji: Agnieszka Semaniszyn - Konat
Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2016


Dodatkowe informacje:
- 118 cm kolorowanki, bogatej w szczegóły
- opowiadanie nawiązujące do tytułu
- ćwiczenia dotyczące treści opowiadania oraz szczegółów kolorowanki


   Jeszcze nie tak dawno dzieci z wypiekami na twarzy odliczały dni, aż wreszcie rozpoczną się wakacje. Nawet nie wiadomo kiedy ten czas tak szybko minął, lada chwila będą ze smutkiem liczyć na palcach dłoni dni, które im pozostały. Niektóre dzieci spędziły czas na koloniach czy obozie, inne na wspólnym wyjeździe z rodzicami czy też same przebywały u rodziny, jeszcze inne spędziły ten czas w domu. Jestem jednak przekonana, że każde dziecko, bez względu na to w jaki sposób spędziło wakacje odpoczęło i przeżyło niezapomniane przygody.


   Wojtek, bohater opowiadania Pawła Mazura nie jest zadowolony z tego, że kolejne wakacje spędzi u dziadków na Mazurach. Jego koledzy z klasy odwiedzą inne ciekawe miejsca zagranicą, zresztą oni co roku zwiedzają inne kraje, a Wojtek ciągle tylko te Mazury. Nuda! Chłopak pierwszych kilka dni po przyjeździe do dziadków przesypia. Któregoś dnia postanawia jednak ruszyć z domu. I co? Od razu taaaaaaaka przygoda! Tak naprawdę w dużej mierze od nas zależy jak wykorzystamy wakacyjny czas. Ktoś może przeżyć mnóstwo przygód, zawrzeć nowe przyjaźnie i przeżyć coś ciekawego nie ruszając się z miejsca zamieszkania, a ktoś inny nie zobaczy nic, bo z powodu upałów nie ruszy się z hotelowego pokoju na krok, nawet jeśli będzie w najpiękniejszym miejscu na ziemi. Wojtek, choć spędził wakacje na maleńkiej wsi z dziadkami, to przeżył niesamowitą przygodę, poznał świetną koleżankę i... już nie mógł się doczekać kiedy wróci do szkoły, by móc opowiedzieć o tym kolegom i napisać rewelacyjne wypracowanie dokumentujące jego cudowne wakacje.

   Skupiłam się bardzo na tekście, który mnie urzekł, a przecież głównym atutem pozycji jest ogromna kolorowanka o długości 118 cm. Przedstawia ona jezioro i jego okolice. Niesamowite, ile na tej ilustracji się dzieje. Trudno byłoby wymienić wszystkie szczegóły, bo jest ich tak wiele.




     Kolorowankę miałam ze sobą w szkole, w lipcu, podczas półkolonii. I całe szczęście! Mieliśmy trochę deszczu, więc po powrocie z wycieczek i obiedzie spędzaliśmy czas w szkole. Dzieci częściowo same decydowały co chcą robić i część z nich wybrało kolorowanki (tę i kolejne dwie, które zaprezentuję w następnych dniach). Kolorowały głównie dziewczynki (choć nie tylko). Bez problemu podzieliły się pracą ustalając co, która będzie kolorowała. Efekt końcowy jest niezwykły!




    Podobnie jak w innych tytułach z serii "Kolorowanka. Maluję i opowiadam" oprócz ilustracji do kolorowania i tekstu do czytania znajdziemy listę pytań/zadań do wykonania. Pytania dotyczące tekstu rozwijają pamięć, a udzielane przez dzieci odpowiedzi kształtują w nich poprawność wypowiedzi (oczywiście dobrze, by odpowiedzi słuchali dorośli, którzy je zweryfikują). Zadania kształtują spostrzegawczość i wyobraźnię. Nie bez znaczenia jest też tu umiejętność analizy, rozpoznawania konkretnych elementów.

   Tę kolorowankę polecam wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom. Cena kolorowanek jest bardzo przystępna, a praca z nią to naprawdę wspaniały sposób na nudę, na zacieśnianie więzi między rodzicami dziećmi (wspólne czytani, omawianie tekstu, rozwiązywania zadań) oraz samodzielne organizowanie czasu wolnego dziecka (samodzielne kolorowanie - dziecko uczy się, że może bawić się samo czerpiąc z tego radość i satysfakcję).

Za możliwość przetestowania kolorowanki dziękuję Wydawnictwu Adamada

czwartek, 18 sierpnia 2016

Kosmiczna podróż (Kolorowanka dla dzieci) Wydawnictwo Adamada

Seria: Kolorowanka. Maluję i opowiadam
Tytuł: Kosmiczna podróż
Autor opowiadania: Paweł Mazur
Autor ilustracji: Przemysław Liput
Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2015


Dodatkowe informacje:
- 118 cm kolorowanki, bogatej w szczegóły
- opowiadanie nawiązujące do tytułu
- ćwiczenia dotyczące treści opowiadania oraz szczegółów kolorowanki

     Zdarza nam się wodzić palcem po mapie i snuć marzenia o dalekich podróżach. Czy patrząc w niebo i obserwując gwiazdy zastanawialiście się kiedyś co jest tam dalej, wyżej? Dokąd prowadzą gwiazdy, jak wygląda powierzchnia księżyca i jak daleko ciągnie się kosmos?


    Paweł Mazur swoim krótkim opowiadaniem zachęca dzieci do rozważań na temat tego co dzieje się tam, gdzie nie dosięga wzrok. Aga i Antek wraz z dziadkiem wybierają się w nocy na pobliskie wzniesienie, z którego będą obserwować niebo. Na wsi, gdzie mieszka dziadek niebo jest o wiele bardziej interesujące i wyraziste niż w Gdańsku, gdzie mieszkają dzieci. Dziadek - pasjonat opowiada wnukom o gwiazdozbiorach, fazach księżyca, sławnych zdobywcach kosmosu i uświadamia dzieciom, że astronautą może być każdy, bez względu na płeć, wystarczą chęci i determinacja w dążeniu do celu.

    "Kosmiczna podróż" to kolorowanka przeznaczona głównie dla chłopców, i wcale nie jest tak, że jestem za podziałem zawodów na damskie i męskie, ale dziewczynki zwyczajnie nie czują tego co kolorują w tym przypadku. Kolorowankę testowałam na różnych dzieciach i jednak dziewczynki nie potrafiły się nią cieszyć tak jak chłopcy. 

     Sama w pierwszym wrażeniu nie wiedziałam w jaki sposób można by to wszystko pokolorować, bo rakiety i kombinezony astronautów kojarzą mi się z monotonną kolorystyką. Jednak chłopcy szybko rozwiali moje wątpliwości używając wszystkich kolorów, które były w pudełku. Kolorowanka jest bardzo szczegółowa, dużo się tu dzieje, można nawet powiedzieć, że panuje tu chaos, ale to bardzo przyjemny, "twórczy" chaos.


    Oprócz opowiadania i kolorowanki pozycja zawiera także ćwiczenia do wykonania kształtujące pamięć, wyobraźnię, spostrzegawczość, poprawną wymowę.

    Choć kolorowanka spotkała się tylko z zainteresowaniem ze strony chłopców to cieszę się, że powstało coś właśnie dla nich. Dzięki niej chłopcy mogą rozwijać się nie tylko manualnie. Bardzo możliwe, że użytkownicy kolorowanki będą chcieli "bliżej przyjrzeć się" kosmosowi, gwiazdom i planetom oraz pracy astronautów i w tym celu sięgną po fachową literaturę czy też będą szukać informacji w inny sposób. Jak widać kolorowanki "dbają" o szeroko rozumiany rozwój dzieci :)

Za możliwość przetestowania kolorowanki dziękuję Wydawnictwu Adamada

poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Paco Jimenez, Soy Luna. Początek lata

Autor: Paco Jimenez
Tłumaczenie: Magdalena Śliwa - Podworska
Tytuł: Soy Luna. Początek lata
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 151

      Plan na wakacje dla nastolatki? Luna od początku wiedziała w jaki sposób spędzi kolejne wakacje. Czy to dobry sposób? ...myślę, że tak, ale niekoniecznie w polskich realiach.


    Luna Valente to sympatyczna, ciągle uśmiechnięta nastolatka mieszkająca w Cancun w Meksyku. Jest bardzo zorganizowana, najbardziej ceni sobie rodzinę i przyjaźń. Jednak jej największą "miłością" jest jazda na wrotkach. Gdyby to było możliwe, dziewczyna mogłaby nawet spać we wrotkach. W momencie, w którym poznajemy Lunę trwa właśnie pierwszy dzień wakacji, a na kolejnych kartach książki poznajemy plany i przygody dziewczyny. 

    Najlepszy przyjaciel bohaterki, Simon wpada na genialny pomysł kupienia przyjaciółce nowych, wyczynowych wrotek. Nie jest to takie proste dla pary nastolatków, więc wpadają na pomysł zarobkowania. Czy uda im się zrealizować plan? Czy będą potrafili pogodzić pracę z wakacyjnym odpoczynkiem, relaksem i innymi, bieżącymi sprawami?

      Wcześniej nie wiedziałam kim jest Luna, choć słyszałam jej imię wyrywające się z rozmów dziewczynek na szkolnym korytarzu już pod koniec maja. Widziałam też całe mnóstwo reklam dotyczących serialu "Soy Luna" na Disney Channel, ale nie miałam okazji zobaczyć ani jednego odcinka. Była to dla mnie więc postać zupełnie nowa i spokojnie mogłam poznawać ją wraz z lekturą książki. Bohaterka to bardzo miła i urocza dziewczyna. Wzruszało mnie to jak odnosi się do rodziców (i oni do niej również), a także to, co zrobiła dla swojego przyjaciela. Jest bardzo zaradna, sumienna i obowiązkowa, a do tego nieustannie tryska humorem. Jej osoba zainteresowała mnie tak bardzo, że zaczerpnęłam informacji o serialu w internecie i... przekonałam się, że książka to odzwierciedlenie zaledwie pierwszego odcinka. Muszę przyznać, że jestem bardzo ciekawa co wydarzy się później (no dobrze, opis drugiego odcinka przeczytałam, ale chciałabym obejrzeć cały serial). Przedstawione w książce realia odbiegają od naszych, polskich "standardów", ale nikt nie zabroni przecież naszym dziewczynkom marzyć o przygodach Luny, prawda? 

    Książka napisana jest prostym językiem, łatwym w odbiorze dla nastolatków (choć podejrzewam, że tylko dziewczynki będą ją czytały). Czcionka jest wyraźna, nieco rozstrzelona, a odstępy co 1,5 linijki dodatkowo ułatwiają czytanie. Brakuje mi tu wkładki ze zdjęciami ze scen serialu, wtedy osoby, które go nie widziały mogłyby zwizualizować sobie wszystkie miejsca i bohaterów. Ktoś powie, że od tego czytelnik ma własną wyobraźnię, ale przecież książka powstała na bazie serialu, a nie odwrotnie.

    Małymi krokami zbliża się koniec wakacji, a lektura książki pozwoli dziewczynkom przeżyć je raz jeszcze w towarzystwie Luny i jej bliskich.

EDIT:
Pierwszy odcinek serialu jednak mocno się różni od wersji książkowej.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Egmont


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Grunt to okładka (OCZY)
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 1 cm (67,9 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (50)

niedziela, 14 sierpnia 2016

Joanna Olech, Porwanie

Autor: Joanna Olech
Ilustrator: Joanna Olech
Tytuł: Porwanie
Seria: Szkoła Detektywów Emila Wykopka
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 86
Wiek adresatów: 8 - 12 lat

    Bardzo udana, polska odpowiedź na popularny ostatnio wśród dzieci nurt czytelniczy, jakim jest powieść detektywistyczna.


    Maurycy, Benio, Kordula, bliźniaczki Misia i Wisia oraz chomik Pyszczek, uczniowie Szkoły Detektywów Emila Wykopka bez wahania podejmują się śledztwa, które ma wyjaśnić nagłe zniknięcie ich mistrza - założyciela szkoły. Nieustraszona paczka przyjaciół nie zważając na niebezpieczeństwo z miejsca podejmuje się poszukiwań profesora. To grupa naprawdę bystrych dzieciaków, dlatego bez trudu podejmują trop, analizując pozostawione na miejscu zdarzenia ślady. Spryt i determinacja powodują, że mimo pewnych "zgrzytów" między sobą dążą do rozwiązania sprawy. Podczas śledztwa odwiedzają kilka ciekawych miejsc, łączą ślady z faktami, zauważają wiele powiązań zaobserwowanych tam szczegółów ze sprawą porwania. Jaki będzie finał tych poszukiwań? Jakie konsekwencje poniosą mali detektywi?

     Świetnie zbudowana akcja, z rosnącym napięciem wraz z nowymi, pojawiającymi się co rusz śladami. Młody czytelnik będzie mógł sam poprowadzić śledztwo, bo nie wszystkie tropy są nazywane wprost i jednoznacznie przypisane konkretnym faktom. Czytelnik wie, że bohaterowie wiedzą jak te ślady połączyć, ale samodzielnie może połączyć wszystkie poszlaki. Finał akcji może być zaskakujący dla dzieci i stanowi doskonały wstęp do rozpoczęcia serii o grupie detektywów.

     Książka sprzyja samodzielnemu czytaniu. Ogromna, wyraźna czcionka (16 czy nawet 18), świetne rozmieszczenie tekstu na stronach, które nie przytłacza czytelnika i dopełniające całość, proste ilustracje autorki. Także język, którym posługuje się autorka dostosowany jest do młodych odbiorców. Podoba mi się wspomnienie Lassego i Mai w galerii sławnych detektywów (większość dzieci, która sięgnie po tę książkę na pewno będzie wiedziała kim są te postaci). Historia porwania profesora Emila Wykopka poprowadzona jest rzetelnie, z dbałością o szczegóły (dokładne zbadanie dowodów i tropów, opis postaci, łączenie miejsc i osób z kolejnymi śladami). 

   Świetna pozycja dla żądnych przygód chłopców i dziewczynek w wieku szkolnym. Bardzo przyjemna lektura.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Egmont


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Grunt to okładka (OCZY)
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 1,5 cm (66,9 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (49)

piątek, 12 sierpnia 2016

Angels Navarro, Strachozagadki

Autor: Angels Navarro
Ilustracje: Eva Sans

Przekład: Zofia Beszczyńska
Tytuł: Strachozagadki
Wydawnictwo: Adamada

Rok wydania: 2016
Format: 28 x 28
Ilość stron: 64
Wiek adresatów: od 5 lat

    Wspaniała książeczka pełna zabaw i zadań do wykonania z uroczym motywem przewodnim, jakim są stworki - potworki.


    Pierwsze wrażenie, jakie zrobiła na mnie książka zanim ją otworzyłam po raz pierwszy, było mega optymistyczne. Pięknie wydana książka, solidna, twarda oprawa, ciekawy format i bardzo zachęcająca okładka. Myślałam jednak, że wewnątrz znajdę wierszyki - zagadki, dotyczące różnych potworków, odzwierciedlających cechy ludzkiego charakteru. Dostałam coś zupełnie innego, ale było to bardzo pozytywne zaskoczenie.



    Książeczka to zbiór przeróżnych zagadek, zadań do wykonania, łamigłówek w wyjątkowym wydaniu. Znajdziemy w niej zadania na spostrzeganie i usprawniające pamięć, zagadki logiczne, dobre rady potwornego savoir vivre`u (uwaga rodzice! to zupełna odwrotność Waszych rad:p), instrukcje wykonania deseru, "śliny potwora", poduszki i potwornej koszulki. Na końcu znajdują się rozwiązania wszystkich zadań. 



   Jak już wspomniałam "Strachozagadki" są bardzo porządnie wykonane, być może dlatego, że jest to pozycja wielokrotnego użytku, a nie typowy zeszyt z zadaniami. To bardzo udana pozycja, ma tylko jedną wadę - zbyt wygórowana cena.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Adamada

Książeczkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Grunt to okładka (OCZY)
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 1,2 cm (65,4 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (48)
     

środa, 10 sierpnia 2016

Eve Chase, Tajemnica Black Rabbit Hall

Autor: Eve Chase
Tytuł: TaJEmnica Black Rabbit Hall
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 432

    Książka porównywana do książek o rodzinie Dolangangerów autorstwa Virginii C. Andrews. Czy słusznie? Myślę, że tak, i to w najlepszym tych słów znaczeniu. Podobny klimat posiadłości, niezwykłe losy mieszkańców domu, ogromne emocje, brzemienne w skutkach decyzje, trudne wybory i nieszczęśliwe zdarzenia oraz zbliżony styl pisarski. To wszystko składa się na sukces powieści i trwały ślad po lekturze książki w głowach i sercach czytelników.


    Planująca przyjęcie weselne Lorna poszukuje odpowiedniego miejsca na tę uroczystość. Chce, by było to miejsce z duszą i niemal namacalną historią. Dziewczyna szuka tego jednego, jedynego właściwego miejsca. Gdy trafia do Black Rabbit Hall (Pencraw Hall) czuje, że właśnie odnalazła to czego szukała. Urok tego miejsca przyciąga ją jak magnes. Mimo, że posiadłość od wielu lat nie przechodziła żadnych remontów i lata świetności ma dawno za sobą, to bohaterka czuje, że Pencraw Hall sam pragnie jej obecności.... Równocześnie poznajemy historię tego okazałego domu i losy jego mieszkańców, zwłaszcza bardzo istotne wydarzenia sprzed 30 laty.

    Autorka sprytnie połączyła teraźniejszość z przeszłością. Powolne odkrywanie losów dawnych mieszkańców posiadłości przez Lornę pozwala nam smakować ich historię i stopniowo odkrywać karta po karcie. To jednak nie wszystko! Okazuje się, że więź jaką Lorna czuje z Black Rabbit Hall nie jest przypadkowa czy bezpodstawna. Dziewczynę z tym miejscem łączy jej własna przeszłość, którą ta dopiero teraz przypadkowo odkrywa.

    Wydarzenia z przeszłości Black Rabbit Hall mnie zauroczyły, wręcz zaczarowały. Tutaj także, jak w "Kwiatach na poddaszu" i "Płatkach na wietrze" Virginii Cloe Andrews, niefortunne decyzje, splot tragicznych zdarzeń i ich konsekwencje tworzą niezwykłą historię, obok której, nie można przejść obojętnie. Ogromnie emocjonalna i zmuszająca do refleksji. Po lekturze książki trudno wrócić do rzeczywistości.

   Książkę polecam wszystkim dorosłym czytelnikom, uważam, że bez względu na to kto jaki gatunek literacki preferuje to historię powinien poznać obowiązkowo. Jest cudowna i ponadczasowa.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Świat Książki


Książeczkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Łów słów - taJEmnica
- Pod hasłem (zabiorę Ejotka do Black Rabbit Hall)
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 3,5 cm (64,2 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (47)

piątek, 5 sierpnia 2016

Przemysław Wechterowicz, A właśnie, że noc! / A właśnie, że dzień!

Autor: Przemysław Wechterowicz
Ilustrator: Bogna Sroka - Mucha
Tytuł: A właśnie, że noc! / A właśnie, że dzień
Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 48
Wiek adresatów: od 5 lat

    Czy zastanawialiście się kiedyś co jest ważniejsze - noc czy dzień? A piękniejsze? Czy Wasza odpowiedź na te pytania w obu przypadkach byłaby taka sama?


    W dzień prawie wszystko rośnie, budzi się do życia, rozwija. Nocą natomiast odpoczywamy, regenerujemy się i nie musimy nic robić :) Oczywiście są zwierzątka, które żerują nocą, a w dzień odpoczywają, ale i tak czerpią z dnia i nocy to co my.

Zdjęcie pochodzi z TEJ strony.
   Pan Przemysław Wechterowicz w swojej dwustronnej książeczce przedstawia nam swój punkt widzenia, a właściwie wymienia walory dnia i nocy, nie dokonując wyboru tego "lepszego". Pokazuje nam te aspekty dnia i nocy, na które pewnie w pierwszej chwili nie zwrócilibyśmy uwagi. 

   O ile zalety dnia są dość powszechnie znane, o tyle pozytywne strony nocy zwykle wymagają od nas zastanowienia. 
    Przy pierwszej lekturze książeczki możemy się świetnie bawić odkrywając nieznane sekrety dnia i nocy, za drugim razem rozmyślając o ich nowych wymiarach, a przy każdym kolejnym czytaniu możemy delektować się cudownymi, oryginalnymi ilustracjami, bez których ta pozycja nie byłaby pełna. Brawa więc dla ilustratorki za to, że bezbłędnie oddała klimat książeczki.

   W książce znajduje się zaledwie kilka zdań, ale jakże głębokich i obiecujących. Ja wiele treści "wyczytałam" tu "między wierszami", a dzieciom temat na pewno rozwiną rodzice. Może dzieci wskażą własne "plusy" dnia i nocy. Lektura tej niewielkiej książeczki może być bardzo inspirująca i twórcza. Zachęcam do lektury. Rodzice! Nie bójcie się metafory, to może być dla Was i Waszych pociech świetna zabawa.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Adamada

Książeczkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Gra w kolory (błękitny)
- Grunt to okładka (OCZY)
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 0,5 cm (60,7 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (46)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tytuły

1001 potwornych rzeczy do odnalezienia 5 sekund do io A jeśli ciernie... A między nami ocean... Adela Afryka Agnieszka opowiada bajkę Alicja Anielka Anioły powodzi Antek Apolejka i jej osiołek Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc Aprilek Arcydzieła do kolorowania Atlas anatomiczny Australijczyk w Italii Awaria małżeńska Bajki od św. Mikołaja Baranek Bronek Basia i alergia Basia i podróż Basia i urodziny w muzeum Beki smarki pierdy czyli co się dzieje w moim ciele Beverly Hills Beverly Hills 90210 Bez przebaczenia Bliski Wschód Blondynka w Indiach Blondynka w Meksyku Bluszcz prowincjonalny Bogusia Boże Narodzenie. Kuchnia świąteczna Boże Narodzenie. Świąteczne dekoracje i smakołyki Cappuccino Chcę być jak agent Chleby bułki bułeczki Chory kotek Chuliganka Ciasta bez pieczenia od A do Z Ciekawość Ciotki Coolman i ja Córeczka tatusia Cudaczek - Wyśmiewaczek Cudaki Opaki Cukierek dla dziadka Tadka Cukiernia w ogrodzie Czar miłości Czarodziejka Lili i świąteczna magia Czas w dom zaklęty Czerwone liście Daleki rejs Dama Kameliowa Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach Dania z piekarnika od A do Z Dekoracje na każdą okazję Dekorowanie potraw Disney:Kubuś Puchatek Do ostatniego tchu Dobra kuchnia od A do Z Dogonić rozwiane marzenia Dom nad klifem Dom nad Rozlewiskiem Dom z papieru Dorysowanki. Rozwijaj wyobraźnię Dotknąć prawdy Dotyk zła Drugi Drzazga Dwa pstryki techniki Dwie miłości Dwoje na wirażu Dylemat doktora Andersona Dziadek na huśtawce Dzidziuś. Niewielka książeczka o wielkiej stracie Dziedzictwo Dzielny Fryderyk Dziennik Cwaniaczka. Zapiski Grega Heffleya Dziewczynka z balonikami Dziwni klienci Dżunia Edward i jego wielkie odkrycie Facet z grobu obok Filip i najazd intruzów Fryckowe lato Gagi Gangu Purpurowej Ręki Galeria uczuć Głos bez echa Gnój Grób rodzinny Grzech aniołów Gwiazd naszych wina Hakus pokus Hania Humorek. Najfajniejsza na świecie Humorkowa Księga Kolorowanek i innych zabaw Henryśka drugiej tak wspaniałej nie znajdziecie Herbata. Moc smaku i aromatu Hirameki Historia leśnych kochanków i inne opowiadania Historia pewnego statku. O rejsie Titanica Historia tajemniczego kucyka Hop siup Stokrotko I co teraz? Imię Twoje... Inspektor Kres i zaginiona Jajko z niespodzianką Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali Jak pracuje Święty Mikołaj? Jak to ze lnem było Japońskie łamigłówki Jeż w grzybnym lesie Jeżynka nie chce się bawić Język dwulatka Język niemowląt Julka Julka Wróbel i przygoda ze świnką Kaprysy milionera Kasia i Grześ Kasia i Kubuś. Urodziny taty Kasia i Zosia Klub Przyjaciół Kobieta niespodzianka Kochaj i jedz Brazyliszku Kolorowanka Motyle Kołysanka dla Rosalie Konik polny Kora Kradzież nad Niagarą Kronika ślubnych wypadków Król złodziei Księga motyli Księżniczka Amelia i jej pies Księżniczka i wszy Księżniczka Julka i jej kucyk Księżniczka Lena i jej chomik Księżniczka Zosia i jej kot Kto się śmieje ostatni Kto wiatr sieje Kubuś Puchatek Kwiaty na poddaszu Kwitnący krzew tamaryszku Labirynt kłamstw Lasy w płomieniach Lato szczupaka Letni kiermasz Lew Czarownica i Stara Szafa Lewandowski. Wygrane marzenia Lidka Listy Lodowa pułapka Los utracony Łatwe zupy Madzia syrenka Magia świąt. Tradycyjne przepisy kulinarne i świąteczne ozdoby Magiczna cukiernia Magiczna gondola Maksio ma kłopoty Malowany ul Malownicze Mała szansa Mały Książę Marina Martynka i Gwiazdka Michał Jakiśtam Miecz króla Szkocji Miłość nad Rozlewiskiem Moje wypieki i desery Moralność pani Piontek Mordercza gra Motyle Mój pies Bezdomny Muszka która nie umie latać Na boisku Na krawędzi Na łeb na szyję Na zakręcie Narzeczone lorda Ravensdena Natalii 5 Nic nie trwa wiecznie Niechciana prawda Niezwykły przyjaciel Noc kosa Nowy początek O Bogince Jemiole O Janku co psom szył buty O psie który jeździł koleją Obudzić szczęście Ogon Kici Ogród cieni Ogród czasu. Artystyczna kolorowanka Oplątani Mazurami Opowieść niewiernej Opowieść wigilijna Osaczona Ostateczny cel Ostatnie ostrzeżenie. Globalne ocieplenie P.Rosiak (nie) daje się czarnej śmierci P.Rosiak i czadowe majtki P.Rosiak i kupa śmiechu P.Rosiak i zabójczy bąk P.Rosiak superbohaterem Pamiętne lato Pampilio Pan Jaromir na tropie klejnotów Pan Soczewka na dnie oceanu Parasol Pensjonat Marzeń Pewnej wrześniowej niedzieli Piątkowska Renata Pierrota bolą kopytka Pierwsza na liście Pierwsze światła poranka Pierwszy raz Pierwszy wiosenny dzień Pies i kot w leśnym zakątku Pieśń o poranku Pięćdziesiąt twarzy Greya Płatki na wietrze Płomienie śmierci Po prostu bądź Pocałunek śmierci Pocztówka z Toronto Pod ziemią w Villette Pokuta Polka Pollyanna Powroty nad Rozlewiskiem Powrót do Lwowa Prawdziwy cud Projekt matka Przygody Małego Wodnika Przyjaciółki na zawsze Puchatkowe zabawy Pudełko ze szpilkami Quilling. Cuda z papieru Radek Szkaradek. Bekanie! Ratowanie świata i inne sporty ekstremalne Rekin Śmieszek Rękawiczka Rozmowy Rzepka Sałatki od A do Z Sieroce pociągi Single Siostry Pancerne i pies Siostrzyczka Sklepik z Niespodzianką Skrawek nieba Słodki świat Julii Smak kamienicy Smak nadziei Spotkanie nad jeziorem Sprawa tchórzliwego dezertera Sprawa trzech desperado Strachozagadki Szkolna wycieczka Szkolne czary Szkoła żon Sztuka uprawiania róż z kolcami Sztuka wyboru Szukając misia Szybko i zdrowo od A do Z Śladem zbrodni Ślady krwi Ślub Ślubna przygoda Ślubny kontrakt Ta druga Tajemnica Black Rabbit Hall Tajemnica bzów Tajemnica drewnianej sowy Tajemnica gangu niebieskich Tajemnica kina Tajemnica mumii Tajemnica Namokniętej Gąbki Tajemnica szafranu Tajemnica śnieżnego potwora Tajemnica zwierząt Tajemnice Luizy Bein Tak miało być Teodor rusza z pomocą Tilly Towarzyszka Panienka Trzy oblicza pożądania Ulica Rajskich Dziewic Ulotne chwile szczęścia Uśmiech niebios W blasku miłości W kajdankach namiętności W proch i pył W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany Wakacyjna opowieść Wesołe wierszyki Widok z mojego okna Widok z mojego okna. Przepisy nie tylko na życie Wielka kolekcja bajek o przygodach Maszy i Niedźwiedzia Wielka księga. Hania Humorek Wiersze dla dzieci Wiśniowy Klub Książki Wróć Alfiku! Wszystkie chwyty dozwolone Wszystkie kłamstwa Wszystko inne poczeka Wymarzony czas Wymarzony dom Wymarzony koncert Wyprawa na biegun Wyspa dla dwojga Z tęsknoty za Judy Za króla Piasta Polska wyrasta Zabawki z fantazją. Pomysły na cały rok Zabawy plastyczne dla dzieci Zabawy z mamą. Książka dla rodziców i dzieci Zagadka dna morskiego Zagadka hien cmentarnych Zagadka salamandry Zagadka zegara maltańskiego Zagadki przeszłości Zagubiona w śniegu Zając zostaje! Zakład o miłość Zamek z piasku Zamieniec Zanim nadejdzie ciemność Zapach lawendy Zapiski (pod)różne Zasupłana historia Zima Sapcia i Pufcia Zimowa przygoda Znikające wrotki Znikający króliczek Zorkownia Zosia Ernest i ktoś jeszcze Zośka Bohaterka Zośka Wspaniała Zuzanna Zuźka D. Zołzik nie jest złodziejką Zwykły człowiek Żegnaj szkoło - na zawsze Żona_22 Życie z drugiej ręki

Literatura (wg Katalogu Biblioteki Narodowej):

Źródło książki: