Jestem amatorką, a nie krytykiem literackim. Moje recenzje/opinie nie są profesjonalne. Piszę, bo to lubię, więc jeśli szukacie jakiejś obiektywnej, "mądrej" opinii to raczej zły adres. Od książek nie wymagam zbyt wiele, czytam głównie obyczajówki i "czytadła", czasem thrillery czy kryminały oraz sporo literatury dla dzieci. Czytanie sprawia mi przyjemność, więc zdecydowana większość recenzji jest tutaj pozytywna - książki wybieram po opisie z tyłu książki, więc wiem na co się "porywam" :)

niedziela, 25 września 2016

Agnieszka Lingas - Łoniewska, Szukaj mnie wśród lawendy. Gabriela - tom III

Autor: Agnieszka Lingas - Łoniewska
Tytuł: Szukaj mnie wśród lawendyGabriela
Seria: Szukaj mnie wśród lawendy (tom 3)
Wydawnictwo: Novae Res

Rok wydania: 2015
Ilość stron: 218 


    Ostatni tom chorwackiej trylogii dotyczy Gabrieli, najmłodszej z sióstr Skotnickich. Gabrysia mieszka w chorwackim miasteczku od urodzenia syna - Daria, tam pracuje jako masażystka w jednym z hoteli. Dziewczyna porzucona przez Ivo mogłaby wrócić do rodzinnego domu w Polsce, jednak pokochała ten nowy kraj równie mocno i nie wyobraża sobie już życia poza nim. Przez kilka ostatnich lat regularnie widywała się z ojcem swojego dziecka, ale tylko ze względu na syna. Para ani razu nie próbowała wyjaśnić sobie sytuacji sprzed lat, choć oboje nadal coś do siebie czują. Nadchodzi ślub Zuzi i Roberta, na który oboje są zaproszeni, wreszcie nadarzy się okazja, by porozmawiali ze sobą szczerze na neutralnym gruncie. Czy po latach niedomówień para ma szansę na porozumienie, a może nawet na coś więcej?

    Oj przejadł mi się już schemat wielokrotnie powielany przez autorkę. To trochę jak odgrzewane kotlety... praktycznie wszystko to samo - bohaterowie oboje uparci, wokół same niedomówienia, sploty niefortunnych wydarzeń, błędy z przeszłości rzutujące na przyszłość i pojednanie po latach. Serio, wieje nudą...  a miałam nadzieję, że jednak autorka czymś mnie zaskoczy. Już początek mi się dłużył i dłużył, rozważałam nawet porzucenie książki, ale muszę ją wreszcie oddać, więc postanowiłam doczytać do końca, trochę tak dla czystego sumienia. Od momentu wieczoru kawalerskiego Roberta i opowieści Ivo zmieniłam nastawienie do książki i skupiłam się na bohaterach, a nie na utartym schemacie i było lepiej, ale cieszę się, że to już koniec. Nie mam więcej potrzeby poznawania dalszych książek autorki. Co gorsza, przez pryzmat trylogii inaczej patrzę na moją, niegdyś ulubioną książkę, "Bez przebaczenia", bo przecież skonstruowana jest tak samo. Wtedy imponowała mi bohaterka, to, że była inna niż większość kobiet, że nie pozwoliła dać się emocjom, była twarda, dumna i nieustępliwa. Może nie pochwalam takiego zachowania, ale taka postać była dla mnie niezwykle ciekawa, po lekturze książki nie mogłam przestać myśleć o konsekwencjach zachowań i decyzji bohaterki. Teraz czułam zniechęcenie i rozczarowanie. 

    Książka ma jednak plusy. Napisana jest przystępnym językiem i łatwo jest "wejść" w jej treść, towarzyszyć bohaterom w ich codziennym życiu. Odczuwalny jest też klimat słonecznej Chorwacji - to akurat zwróciło moją uwagę w każdej z części trylogii, bo nie zawsze się to autorom udaje. Co jeszcze jest dobre w pozycji? Zdecydowanie relacje sióstr, są one różne, ale wspierają się, mają ze sobą świetny kontakt i potrafią słuchać. Tak ta relacja podoba mi się bardzo i jest konsekwentnie prowadzona przez wszystkie części, doskonale widać tę siostrzaną zażyłość i solidarność. Ach i był jeden moment, na którym się bardzo wzruszyłam - tez związany z Zuzą, Basią i jej wyjazdem nad morze...

    Jeśli komuś (tak jak mnie) spodobała się pierwsza część trylogii to polecam kolejne chociażby dla domknięcia całej tej historii. Jeśli jednak po pierwszej części Wasze odczucia były ambiwalentne to nie polecam dalszych części, bo Wasze odczucia na pewno się nie zmienią.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Pod hasłem (ą, ę, ś, ć, ź, ó)
- Czytamy powieści obyczajowe
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 1,9 cm (79,6 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (59)

poniedziałek, 19 września 2016

Ewa Nowak, Kot, który zgubił dom

Autor: Ewa Nowak
Ilustrator: Adam Pękalski
Tytuł: Kot, który zgubił dom
Seria: Poczytaj ze mną: reportaż
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 48
Wiek adresatów: od 5 lat

   Smutna opowieść o zaginionym kocie z szczęśliwym zakończeniem. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach.


    Kunkush to śliczny biały kotek, który mieszkał ze swoją ludzką rodziną w Iraku. Niestety gdy kraj ogarnęła wojna rodzina postanowiła się ratować, uciekając pontonem do Europy. Wiedzą, że podróż będzie długa i wyczerpująca, jednak decydują się zabrać ze sobą swojego pupila Kunkusha. Zwierzak podróżuje w bezpiecznym transporterze, jednak po dobiciu do brzegu robi się wielkie zamieszanie i gdy klatka nagle się otwiera, kot daje susa do wody. Rodzina jest zrozpaczona, nie potrafi odnaleźć kota, a przecież trzeba iść dalej. Co więcej, grecka wyspa do której dopłynęli nie jest miejscem docelowym ich tułaczki i rodzina wyjeżdża do Norwegii, gdzie ma stworzyć sobie nowy dom. Czy w odległości setek kilometrów rodzina będzie miała jeszcze szansę połączyć się z kotem?

    "Kot, który zgubił dom" to reportaż, a więc opisuje prawdziwe wydarzenia. Ma na celu upamiętnienie ważnych dla ludzkości wydarzeń. Historia o wzajemnym przywiązaniu rodziny i kota, a także o ludziach dobrej woli, którzy bezinteresownie pomogli w połączeniu zagubionego Kunkusha z rodziną z pewnością na to zasługuje. Na świecie dzieje się teraz dużo złego, ale są też ludzie, którzy niosą dobro, chcąc uszczęśliwić innych. To wartości godne pochwały i wyróżnienia, warto o tym mówić i pisać, by pamiętały o tym kolejne pokolenia, i pragnęły naśladować czyny "małych" bohaterów.

    Wydawnictwo Egmont wypuściło niedawno na rynek nową serię "Poczytaj ze mną", która prezentuje różne style i gatunki literackie (kryminał, bajka, fantasy, reportaż, humor, baśń, przygoda). Teksty są napisane dla dzieci, ale przy okazji nowych historii, wprowadzają dzieci w szerszy świat literatury. Seria ma na celu ukazanie dziecku nowych gatunków i form literackich, ale także kształtowania nawyku wspólnego czytania i przeżywania. Czcionka jest duża i wyraźna, więc pod okiem rodzica nawet początkujący czytelnik da sobie radę. Ilustracje pod względem kolorystycznym są dość oszczędne, ale to też oddaje nastrój i powagę tej historii.
   Polecam młodszym czytelnikom i ich rodzicom.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Egmont

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 0,5 cm (77,7 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (58)

niedziela, 18 września 2016

Lina Žutautė, Kuka Muka i skrzat Nieład

Autor: Lina Žutautė
Ilustracje: Lina Žutautė
Tytuł: Kuka Muka i skrzat Nieład
Seria: Kuka Muka
Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2016
Format: 21 x 22
Ilość stron: 36
Wiek adresatów: od 4 lat

    Sprzątanie pokoju to znienawidzona czynność zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Jak więc zachęcić dziecko do sprzątania? Babcia Kuki Muki znalazła na to sposób!


    Kuka Muka, a właściwie Kornelia to mała, rezolutna dziewczynka z głową pełną pomysłów. Dziewczynka marząc o przyszłości chętnie bawi się naśladując przedstawicieli różnych zawodów. Raz chce być architektem, innym razem rzeźbiarką, bibliotekarką czy kolarką, a przecież żeby móc poznać te zawody i sprawdzić się w nich z pewnością braknie czasu na sprzątanie. Wieczorem dziewczynka jest już zmęczona, poza tym nie marzy o byciu sprzątaczką, więc nie ma już na to ani sił, ani chęci. Rodzina zupełnie nie wiedziała jak poradzić sobie z tym problemem, aż wreszcie babcia opowiedziała wnuczce o skrzacie Nieładzie, który przychodzi w nocy do pokoju i zabiera wszystko , co nie leży na swoim miejscu. Tym razem poskutkowało. Opowieść babci była tak sugestywna, że Kuka Muka w nocy wyobraziła sobie całą tę sytuację i...

     Kuka Muka to doprawdy niesforne dziecko. Wszędzie jej pełno. Jest rozkrzyczana i hałaśliwa, ale potrafi też być słodka. Obdarzona jest niezwykłą wyobraźnią, co pozwala jej godzinami bawić się w pojedynkę. I jak każde dziecko w wieku przedszkolnym nie lubi po sobie sprzątać. Czy sposób, który zadziałał w jej przypadku sprawdzi się też na Waszych pociechach? Spróbować zawsze warto!

   Wszystkie stronice książeczki są bogato ilustrowane, a same ilustracje są... specyficzne :) Jest tu całe mnóstwo elementów, narysowanych z dużą dbałością o szczegóły. Mnie najbardziej podobają się dwie ilustracje: tam gdzie Kuka Muka przyjmuje gości w swojej herbaciarni oraz obrazek, na którym jest bibliotekarką. Ilustracje wręcz tryskają kolorem i emocjami, jednak jest tu coś czym książka różni się od innych. To wizerunki postaci, które są... sami musicie zobaczyć :p

   Na końcu książki jest niespodzianka! Kuka Muka musi wykonać zadania, a mały czytelnik może poczuć się jak sama bohaterka i wykonać zadania wraz z nią. Trzeba odnaleźć zagubione zabawki i przejść labirynt. Świetna zabawa gwarantowana!

    Polecam tę książeczkę energicznym dzieciom, zapracowanym rodzicom i pomysłowym dziadkom :)


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Adamada
Książeczkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 0,7 cm (77,2 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (57)

piątek, 16 września 2016

Guido van Genechten, Nie chcę być duży

Autor: Guido van Genechten
Ilustracje: Guido van Genechten
Tytuł: Nie chcę być duży
Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2016
Format: 28,5 x 28,5
Ilość stron: 32
Wiek adresatów: od 3 lat

   Urocza opowieść o kangurku, który przełamał strach i postanowił opuścić bezpieczną i ciepłą kangurzą torbę swojej mamy, by móc poznawać i samodzielnie doświadczać świat.


   Mały kangurek, podobnie jak wiele innych małych dzieci, najlepiej czuł się przy mamie. W maminej torbie było sucho, ciepło, bezpiecznie i wygodnie. Poza tym siedząc w torbie mógł spokojnie obserwować świat bez konieczności samodzielnego poruszania się. Jego mama już od jakiegoś czasu próbowała go zachęcić do skakania na własnych nóżkach, ale synek nie dał się przekonać. Mama próbowała różnych sposobów - pokazywała mu jak żyją inne zwierzątka, ale kangurek był nieprzejednany. Mamie było już ciężko i coraz trudniej się poruszała, dlatego nie była w stanie dostać się wszędzie tam, gdzie chciał być kangurek. Aż wreszcie coś się zmieniło i kangurek się przełamał. Co skłoniło kangurka do wyjścia z torby mamy? Czy jego decyzja była dobra? Czy warto przełamać strach przed nieznanym?

     Bardzo prosta opowieść dla najmłodszych dzieci (i ich mam) mówiąca o tym, że kiedyś trzeba dorosnąć, przestać zachowywać się jak bezbronne maleństwo i spróbować samodzielnie poznawać świat. To, że puścimy mamy rękę nie oznacza, że ona zniknie. Mama zawsze będzie przy nas gotowa nam pomóc, wesprzeć, doradzić, ale to my sami musimy poznawać świat, by móc przeżyć coś ciekawego. Ja oczywiście doszukuję się w książeczce przesłań ukrytych, ale dla dzieci ta pozycja nie musi mieć moralizatorskiego, jej lektura może być zwyczajnie czystą przyjemnością. Tekst jest taki "ciepły", że czytając książkę można poczuć się jakby ktoś otulił nas ciepłym, mięciutkim kocem. Cudowne ilustracje dodają książce jeszcze uroku. Niektóre elementy obrazków wyglądają jakby były doklejone np. "wydzierane" chmurki, wycinane krzewy i liście czy inne elementy o ciekawych fakturach i wzorach. To bardzo ciekawy zabieg, przykuwa uwagę i zachęca do wielokrotnego przeglądania. Śliczne!

    To bardzo przyjemna lektura, zachęcam do niej zwłaszcza rodziców małych dzieci, które mają problem z odstąpieniem od mamy na krok i nie chcą nawet słyszeć o tym, że trzeba iść do żłobka, przedszkola, babci, sąsiadki czy niani.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Adamada

Książeczkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 0,7 cm (76,5 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (56)

czwartek, 15 września 2016

Guido van Genechten, Gustaw niestraszny duch

Autor: Guido van Genechten
Ilustracje: Guido van Genechten
Tytuł: Gustaw niestraszny duch
Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 32
Wiek adresatów: od 4 lat

    Gustaw od zawsze był nietypowym duchem, wyjątkowym. Wyglądał i zachowywał się inaczej niż jego koledzy - duchy. Różnice uwydatniły się jeszcze bardziej, kiedy Gustaw poszedł do szkoły, w której głównym celem była nauka straszenia. Szybko okazało się, że w tej dziedzinie Gustaw nie czuł się dobrze. Nie potrafił i ... nie chciał tego robić. Został za to ukarany i odesłany do Opuszczonej Wieży. Jak skończyła się jego historia?

    Miły, życzliwy i przyjazny Gustaw uświadamia małemu czytelnikowi, że każdy ma prawo być tym, kim jest. Każdy z nas ma indywidualne cechy, które w połączeniu z osobowością i temperamentem składają się w całość. Nie można zmieniać się na siłę tylko dlatego żeby przypodobać się innym czy spełnić ich oczekiwania. Mamy prawo być sobą. Jedni są spokojni i stateczni, inni wybuchowi i "wszędzie ich pełno". Jedni dobrze czują się w towarzystwie, inni wolą samotniczy tryb życia i naprawdę lubią być sami ze sobą. Niektórzy są cisi, inni głośni. Nie trzeba tego zmieniać, możemy być tacy jacy jesteśmy (jeśli nikogo przy tym nie krzywdzimy). 

   Inny nie znaczy gorszy! To, że zachowujemy się czasem inaczej, nie znaczy, że musimy się zmienić. Czasem pewne cechy widać mniej, czasem bardziej, ale tak naprawdę nie ma dwóch takich samych osób. Nawet członkowie jednej rodziny mają inne potrzeby, zainteresowania, typy zachowań, tylko nie zawsze różnice "rzucają się w oczy". Każdy z nas ma jednak coś do zaofiarowania światu.

   Oczywiście dziecko zinterpretuje tekst w bardziej prosty sposób, nie będzie analizowało go tak szczegółowo i wyciągać głębszych wniosków. Dla dzieci najważniejsze będzie to, że można być szczęśliwym pozostając sobą, a także to, że warto akceptować osoby, które w pierwszym wrażeniu wydają się "inne", bo każdy z nas zasługuje na uwagę i szacunek.

   Guido van Genechten jest mi już znany z innych tekstów o tolerancji i akceptacji. To bardzo mądre książki, które mogą wspomóc proces wychowawczy. Autor jest jednocześnie ilustratorem swoich książek. Jego ilustracje uzupełniają treść, uwydatniają główny przekaz i są bardzo "wymowne". Świetnie oddają emocje bohaterów, a do tego są naprawdę piękne.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Adamada

Książeczkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 0,8 cm (75,8 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (55)

środa, 14 września 2016

Cerasoli Anna, Wielkie odkrycie Bubal / Geometria faraona

Autor: Anna Cerasoli
Tytuł: Wielkie odkrycie Bubal
Wydawnictwo: Adamada
Ilość stron: 64
Wiek adresatów: od 6 lat

     Matematyka, zwana królową nauk, mimo swojego zaszczytnego tytułu nie wszystkim dobrze się kojarzy. Bardzo wiele osób jej nie umie i nie rozumie. Nie potrafi ogarnąć wszystkich prawideł i zasad. Pani Anna Cerasoli za pomocą serii swoich książeczek chce wzbudzić zainteresowanie tą dziedziną wśród dzieci. Czy ma szansę, by jej się to udało?
Z pewnością!!!


W pierwszej części - "Wielkie odkrycie Bubal" przenosimy się w czasu najbardziej odległe, w czasy ludzi pierwotnych, gdy nie znano nawet liczb. Ktoś mógłby pomyśleć, że było wtedy fajnie, bo nie trzeba się było uczyć, dzieci nie chodziły do szkoły, nie musiały uczyć się trudnej matematyki, tylko całymi dniami wylegiwać się na łące i patrząc w chmury marzyć. Okazuje się jednak, że bez znajomość liczb wcale nie jest łatwo funkcjonować. Pokazuje czytelnikom w jaki sposób Bubal radziła sobie z "liczeniem" owiec nie znając liczb, ale także uświadamia czytelnikom jak ważna jest umiejętność liczenia.

Autor: Anna Cerasoli
Tytuł: Geometria faraona
Wydawnictwo: Adamada
Ilość stron: 64
Wiek adresatów: od 6 lat

   W drugiej części przenosimy się w czasy starożytności (przy okazji poznajemy kilka ciekawostek historycznych). W czasach faraonów nauka prężnie się rozwijała w różnych dziedzinach. Wtedy potrafiono już zapisywać informacje, przekazywać swoją wiedzę innym i wykorzystywać ją w praktycznym działaniu. Szukano ułatwień w życiu codziennym i tak między innymi rozwinęła się część wiedzy matematycznej zwana geometrią. Starożytny Egipt to kraina piramid - perfekcyjnie wykonanego budownictwa. Budowle te powstawały z niezwykłą precyzją, z dbałością o szczegóły. Zanim jednak budowniczowie doszli do wprawy trzeba było poznać sposób na stawianie równej linii, by wszystko było równe. Tak wymyślono wyznaczanie linii prostych za pomocą naciągniętego sznura. Metodę tę wykorzystywano także w wyznaczaniu przydomowych ogródków i tym właśnie zajęli się mali bohaterowie opowiadania. 

    Obie pozycje pokazują, że matematyka może być fascynująca i ciekawa. Nie jest to kolejny nudny przedmiot w szkole, a dziedzina którą wykorzystujemy codziennie i która zdecydowanie nam życie ułatwia. Opowiadania uzmysławiają dzieciom, że bez podstawowej wiedzy w tym zakresie trudno byłoby nam wykonywać codzienne zadania. To świetna metoda na pokazanie matematyki w korzystnym świetle i zaprezentowanie jej atrakcyjnej strony. Książeczki wzbudzają zainteresowanie nauką, sprawiają, że dzieci chcą wiedzieć więcej, a już z pewnością będą wypatrywać kolejnych części serii (swoją drogą ciekawe ile ich będzie).

   Format książeczek jest poręczny - niewiele większy od zeszytu. Okładka jest usztywniona, a strony wykonane są z kredowego papieru. Bogate, kolorowe ilustracje uzupełniają tekst i doskonale obrazują treści matematyczne (i nie tylko).

  Jeśli chcecie się dowiedzieć w jaki sposób można tworzyć figury geometryczne za pomocą sznurka; zrozumieć dlaczego kwadrat należy do dwóch "rodzin" figur (i jakich) i w jaki sposób możemy przeliczać nie znając liczb zapraszam do lektury. Nawet jeśli macie już tę wiedzę to zachęcam do poznania punktu widzenia autorki. Książeczki pokazują, że matematyka nie jest wcale taka straszna jak się może wydawać. Co więcej, może być naprawdę interesująca!

Za możliwość przeczytania książeczek dziękuję Wydawnictwu Adamada

poniedziałek, 12 września 2016

Lucyna Krzemieniecka, Domek zapomnienia

Autor: Lucyna Krzemieniecka
Ilustrator: Jerzy Flisak
Tytuł: DOmek zapomnienia
Seria: Poczytaj mi mamo
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 1984
Ilość stron: 24
Wiek adresatów: 3 - 7 lat

    Był raz sobie skrzat, co pomagał wszystkim leśnym zwierzętom w nędzy i niedoli. Niestety ciągłe oczekiwanie od przyjaciół wreszcie go zmęczyło i postanowił wybudować sobie domek zapomnienia, w którym zapomni o wszystkich troskach i kłopotach swoich bliskich.


    Czy takie życie dla osób o dobrym sercu jest łatwe? Czy można tak po prostu zapomnieć o innych i oddać się własnym sprawom? Oczywiście, że nie! Do takiego też wniosku doszedł mały bohater. Zrozumiał, że dopóki starczy sił, będzie pomagał innym w "ich zgryzotach, biedach, smutkach"*.

    Prosta opowieść z jasnym przekazem, łatwym do zinterpretowania przez dzieci. Tekst melodyjny, rytmiczny. Czcionka odpowiednia do samodzielnego czytania przez dzieci. Treści niewiele, ilustracje dopełniające całości zajmują całe strony. Są bardziej lub mniej kolorowe, ale wymowne. Teraz nie stosuje się takiej kreski, ale jak na lata mojego dzieciństwa to pozycja ta była wyróżniająca się pod tym względem na tle innych. Miło wrócić do tego z sentymentem po latach. Warto wygrzebać ją gdzieś ze strychu i pokazać pociechom w wieku przedszkolnym i młodszoszkolnym.

* Lucyna Krzemieniecka, Domek zapomnienia, Nasza Księgarnia 1984, s. [21]

Przyznam, że po książeczkę sięgnęłam w wielkiej desperacji, nie mogąc znaleźć nic innego do wyzwania "Łów słów". Zaplanowana na tę okoliczność lektura "Rosół z kury domowej" okazała się klapą, nie jestem w stanie jej skończyć, nudzi mnie. Ejotek twierdzi, że mimo wszystko może mi się spodobać, ale ja nie umiem przez nią przebrnąć, bo ciągle zasypiam!

Książeczkę przeczytałam w ramach wyzwania:
- Łów słów - DOmek zapomnienia

niedziela, 11 września 2016

Magdalena Kordel, Nadzieje i marzenia

Autor: Magdalena Kordel
Tytuł: Nadzieje i marzenia
Seria: Malownicze (tom 4)
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 426

"W kryzysowych momentach należy najpierw odwrócić uwagę od istoty nieszczęścia i dopiero wtedy o nim rozmawiać"*

Madeleine na dobre zadomowiła się w Malowniczem. Niestety życie nie zawsze układa nam się tak jak zamierzaliśmy. Magda jest przemęczona i sfrustrowana. Nic nie układa się po jej myśli, życie ją przerosło. Nowa rola matki nie jest łatwa, nie czuje stabilizacji w związku z Michałem, a do tego sprawy zawodowe też pozostawiają wiele do życzenia. Dobrze, że chociaż mama ją wspiera i pomaga w trudnych chwilach. Oliwy do ognia dolewa pewna sprawa z przeszłości związana z Michałem. Nasza bohaterka staje się jeszcze bardziej zagubiona i niepewna swego. Dlatego niespodziewany wyjazd do Francji (i nie tylko) staje się okazją do poznania siebie na nowo, nabrania dystansu i poukładania wszystkich spraw, określenia życiowych priorytetów i sprecyzowania własnych potrzeb. 
Przy okazji odkrywania przeszłości poznajemy losy niezwykłej kobiety (Sabiny) i jej rodziny (opowieść ta zajmuje dużą część książki).

Najlepsza ze wszystkich części Malowniczego, przepięknie napisana i barwnie przedstawiona. Autorka zadbała o najdrobniejsze szczegóły, jak chociażby nawiązywanie do różnych tekstów literackich, w tym do autobiografii Hemingwaya. Już sama historia dalszych losów Magdy przeplatana różnymi smaczkami z Malowniczego byłaby ciekawa, ale dostaliśmy o wiele więcej. Opowieść o Sabinie, jej rodzinie, wędrownym dziadzie i zielarce w czasach zaborów jest genialna, cudowna i absolutnie wyjątkowa. Och, aż przechodzą mnie dreszcze na samo wspomnienie (książkę przeczytałam w sierpniu). I to wszystko opatrzone przepięknymi opisami, które doskonale obrazują opisywane miejsca, ale też pokazują odczucia bohaterów względem nich i oddają ich specyficzny klimat - "... góry toną w miękkości chmur, a pierwsze jaśniejsze promienie przeganiają ciemność, ale nadal nieodmiennie zachwycała się porannym spektaklem."**

Książka podobała mi się bardzo! Pod każdym względem. To wyjątkowa pozycja i mimo, że stanowi czwartą część cyklu, to ze względu na opowieść o Sabinie będzie można wracać do niej wielokrotnie. Na pewno zostawi swój ślad w moim sercu i umyśle, i z rozrzewnieniem będę do niej wracać myślami. Cudowna! Musicie przekonać się sami.

Polecam ją przede wszystkim tym, którzy poznali już Madeleine w poprzednich częściach, ale także nowym czytelnikom. Ten tom napisany jest w taki sposób, że można go przeczytać nawet bez znajomości wcześniejszych części.

* Magdalena Kordel, Nadzieje i marzenia, Wydawnictwo ZNAK, 2016, s. 21
** Magdalena Kordel, Nadzieje i marzenia, Wydawnictwo ZNAK, 2016, s. 88

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 3 cm (75 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (54)

Dziękuję Ejotku! Bardzo, bardzo, bardzo!

piątek, 9 września 2016

Nowości/zapowiedzi dla dzieci i młodzieży wrzesień 2016

Dzisiaj bez zbędnych słów,
z dużym opóźnieniem,
post dotyczący wyszukanych przeze mnie 
ciekawych, wrześniowych nowości dla dzieci i młodzieży.

Autor: Anna Cerasoli
Tytuł: Wielkie odkrycie Bubal
Wydawnictwo: Adamada
Ilość stron: 64
Wiek adresatów: od 6 lat

Skąd wiadomo, ile owiec wyszło z zagrody i czy wszystkie wróciły, jeśli żyje się w czasach, kiedy nikt jeszcze nie potrafi liczyć?
Poznajcie Bubal, małą pasterkę, która wynalazła pierwsze liczby, pasąc owce.

Fascynująca podróż do źródeł matematyki, do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło.

*****************

Autor: Anna Cerasoli
Tytuł: Geometria faraona
Wydawnictwo: Adamada
Ilość stron: 64
Wiek adresatów: od 6 lat

Jak za pomocą sznurka narysować kwadrat, wyznaczyć granice ogródka (tak żeby nie zdenerwować sąsiada) i zbudować piramidę?
Niezwykła historia o krokodylach, skarabeuszu i narodzinach geometrii.

Fascynująca podróż w czasie do źródeł matematyki. Do miejsc, gdzie się wszystko zaczęło.

****************

Autor: Emmanuel Guibert
Tytuł: Ariol. Wszyscy jesteśmy osiołkami
Wydawnictwo: Adamada
Ilość stron: 128
Wiek adresatów: od 10 lat

Cierpią katusze, kiedy rano mają wstać do szkoły, nienawidzą gramatyki (a zwłaszcza tych trudnych z a i m k ó w), robią sobie głupie kawały
i marzą, żeby zostać superbohaterami.
Tak, zdecydowanie nie mają łatwego życia…
Świetny komiks o zakręconych przygodach Ariola i jego równie szalonych kumpli.

**********************

Autor: Mr Tan
Tytuł: Zamczysko Strachulców. Grom z jasnego nieba
Wydawnictwo: Adamada
Ilość stron: 54
Wiek adresatów: od 8 lat

To miał być epokowy wynalazek, który zrewolucjonizuje metody straszenia. Dzieło życia Lady Krakry. Apokaliptyczne monstrum – demoniczna maszyneria do wywoływania burz, ciskania gromów na oślep i dziurawienia chmur błyskawicami (tkliwie nazywana „gromowładkiem”) miała śmiertelnie przerazić wszystkich ludzi. A co z tego wyszło? Tylko tu można się nauczyć płatać najzłośliwsze psikusy, pęknąć (boleśnie) ze śmiechu, spóźniać się na lekcje, rzucać błyskawicami, a może nawet... spotkać miłość swojego życia.

************************

Autor: Mr Tan
Tytuł: Zamczysko Strachulców. Do ataku!
Wydawnictwo: Adamada
Ilość stron: 54
Wiek adresatów: od 8 lat

Pani Śmierćnagła zachorowała. Siedziała w swoim przepastnym fotelu, okutana w obrzydliwy zasmarkany szlafrok i trzęsła się z zimna jak osika. Jej nos przypominał buraczaną bulwę, tak sczerwieniał i spuchł. Ciałem dyrektorki raz za razem wstrząsały potężne kichnięcia przypominające armatnie salwy. Wszystko to wina szkodliwych i podstępnych Krobów!
Czy poduszki-pierdziuszki, krobitywka i krobiblaster wystarczą, żeby powstrzymać epidemię?

*****************

Autor: Tamsyn Murray
Tytuł: Zakręcona Cassidy.Geniusz z przypadku (tom 1)
Wydawnictwo: Olesiejuk
Ilość stron: 208
Wiek adresatów: od 11 lat

Geniusz z przypadku to pierwszy tom nowej, niezwykle zabawnej serii Zakręcona Cassidy - o przygodach jedenastoletniej Cassie, która właśnie rozpoczyna naukę w gimnazjum.

Poznajcie Cassidy i jej rodzinę - mamę w ciąży, krępującego tatę, obciachowego brata i wszystko gryzącego psa. Do tego to okropne imię...nie mogło być gorzej. Życie Cassidy jest pasmem nieustających porażek. A właściwie było - do czasu, gdy testy gimnazjalne wykazały, że Cassie jest... absolutnym geniuszem. Czy najbliżsi wreszcie zaczną ją doceniać, a życie nabierze sensu?

*******************

Autor: Rafał Skarżycki
Tytuł: Hej Jędrek! Masz cykora?
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ilość stron: 224
Wiek adresatów: od 8 lat

Kto powiedział, że dziesięć lat to najlepszy wiek na przygodę?

Jędrek to koleś, z którym nie grozi Wam tylko jedno: nuda! Za to wszystko inne jest bardzo prawdopodobne. Lepiej miejcie się na baczności!
Kiedy Jędrek wyjeżdża ze swoją klasą na długo wyczekiwaną zieloną szkołę, nie przypuszcza, że znajdą się tam także jego najwięksi wrogowie - szóstoklasiści zwani neandertalczykami. Bo nawet jeśli wielkość człowieka mierzy się siłą jego nieprzyjaciół, niekoniecznie trzeba mieć z nimi nieustanny kontakt...
Jednak wkrótce okaże się, że nie to jest jego największym problemem. W końcu kto, jadąc na szkolną wycieczkę, spodziewa się afery kryminalnej?

Czwarty tom znakomitej serii, która zachwyci fanów ,,Dziennika cwaniaczka"!
Jędrek to ten rodzaj dziesięcioletniego faceta, który każe nauczycielom ciągle wątpić, czy aby słusznie wybrali swój zawód. Gdziekolwiek się pojawia - zwiastuje kłopoty. Jednak jego wybryki, ku zdumieniu wszystkich, przynoszą zbawienne skutki, a lista rozwikłanych przez niego zagadek kryminalnych stale się wydłuża. Razem z przyjaciółmi, Witkiem i Grubym, stanowią nierozłączną paczkę kumpli - moje ulubione trio.

***********************


Autor: Sophie Laroche
Tytuł: Wszystkie śledztwa detektywa Anatola. Tajemnica bladych twarzy
Seria: Czytamy bez mamy
Wydawnictwo: Debit
Ilość stron: 89
Wiek adresatów: od 12 - 15 lat

Po książeczki z trzeciego poziomu serii śmiało mogą sięgnąć dzieci w wieku wieku 12-15 lat, przed którymi świat liter nie ma tajemnic. Dziwne zdarzenia, tajemnicze zniknięcia i misternie zaplanowane intrygi pochłoną bez reszty niejednego młodego Czytelnika.


**********    **********


Autor: Marta Fox
Tytuł: Idol
Wydawnictwo: Akapit Press
Ilość stron: 184
Wiek adresatów: młodzież

Wypad do Krakowa z chłopakiem na siedemnaste urodziny? Tak, pod warunkiem że chłopak nie okaże się nudnym podrywaczem. Sonia, rozczarowana i zniechęcona do związków, za wszelką cenę szuka autorytetu, na którym mogłaby zbudować swój wizerunek. I wtedy trafia na koncert młodego aktora, Artura, który właśnie wydał płytę, a teledysk z jego udziałem staje się hitem Internetu. W podążaniu za Idolem Sonia traci kontakt z rodziną i kolegami, niewinne kłamstwo pociąga za sobą kolejne.

"Idol, dobre słowo. Lubisz się podobać, i to wszystkim. Ja też bym chciała. Ale najbardziej tobie."

********************

Autor: Ali Novak
Tytuł: Miłość w stereo czyli Heartbreakers
Wydawnictwo: Akapit Press
Ilość stron: 356
Wiek adresatów: młodzież

Nastoletnia Stella chce za wszelką cenę sprawić chorej siostrze najlepszy prezent urodzinowy na świecie. Nawet jeśli w ciągu kilku godzin musiałaby zdobyć autograf jej ukochanego wokalisty. Los sprawia, że dziewczyna spotyka w barze chłopaka z gitarą. To właśnie Olivier Perry – idol siostry! Tylko Stella nie ma o tym pojęcia... 

GDY POZNAŁAM OLIVERA PERRY, NIE MIAŁAM POJĘCIA, ŻE JEST WOKALISTĄ ZESPOŁU HEARTBREAKERS. A ON NIE MIAŁ POJĘCIA, ŻE JESTEM JEDYNĄ DZIEWCZYNĄ, KTÓRA NIE ZNOSI JEGO MUZYKI.

***********************

Autor: Anna Bellon
Tytuł: Uratuj mnie
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 352
Wiek adresatów: starsza młodzież

Normalne życie Mai skończyło się, gdy zginął jej ukochany brat. Pogrążyła się w żałobie, zerwała kontakty z wszystkimi przyjaciółmi. Liczyły się tylko książki i muzyka. Prawdziwe życie Kylera może się dopiero zacząć. Gdy skończy liceum, przestanie się przeprowadzać, zmieniać szkoły, gdy uwolni się od toksycznego ojca. Na razie jedyną ucieczką pozostaje muzyka. I prowokowanie otoczenia napisami na koszulkach. „A później nauczyłam się wszystkiego od nowa. Pojawił się ktoś, kto przebił się przez wzniesiony przeze mnie mur. Wziął go szturmem i nie pozwolił mi się z powrotem za nim schować. Wszedł w moje życie, śpiewając lekko zachrypniętym głosem o dziewczynie ulotnej jak papierosowy dym”. W nowej szkole Kyler poznaje Maię. I postanawia się z nią zaprzyjaźnić. Ale czy dziewczyna, która odtrąca od siebie wszystkich, jest na to gotowa? Czy Kyler ma w sobie tyle siły, by nie odpuścić? I czy to na pewno przyjaźń? Uratuj mnie to pierwsza część serii The Last Regret, opowiadającej o grupie przyjaciół z liceum, którzy zakładają zespół rockowy. Książka w zmienionej wersji była publikowana na Wattpadzie, gdzie uzyskała ponad milion odsłon.

*********************

sobota, 3 września 2016

Nowości/zapowiedzi wrzesień 2016

Mój ukochany miesiąc nadszedł nawet nie wiem kiedy!

Uwielbiam wrzesień!

- Ostatnie promienie słońca, 
które czasami grzeją tak mocno jakby był środek wakacji.
- Opadające cicho malowniczo kolorowe liście.
- Wszystkie odmiany wiatru.
- Połyskujące w słońcu i kroplach rosy babie lato.
Coś pięknego!

W takie jesienne popołudnia pełne słońca 
można przysiąść na balkonie z książką i kubkiem herbaty...

Co nowego na rynku wydawniczym przyniesie wrzesień...?


Autor: Hubert Klimko - Dobrzaniecki
Tytuł: Zostawić Islandię
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Ilość stron: 134

Islandia - odległa wyspa na północy Europy, kraina lodu, gigantów i wulkanów - urzekająca i budząca fascynację, chociaż mało znana. Rozległe bezleśne obszary, pola lawy, niezwykłe skalne formacje, gejzery i wiele osobliwości przyrodniczych - wszystko to stanowi o wyjątkowości tej wyspy.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki był nią zafascynowany od wczesnej młodości, a właściwie już od dzieciństwa. W pościgu za tym zauroczeniem, dotarł na Islandię bynajmniej nie jako turysta. Spędził tam wiele lat, studiował, imał się różnych zajęć (pracując m.in. w domu spokojnej starości), zawierał liczne znajomości i przyjaźnie. 

Dzięki temu Czytelnik może spojrzeć na Islandię niejako od wewnątrz, odkrywając to, co dla wielu turystów i przygodnych obserwatorów pozostaje ukryte. Poznać nie tylko jej unikalną przyrodę i krajobrazy, ale także życie codzienne Islandczyków, ich charaktery, specyficzne, często zaskakujące obyczaje.

Opowieść autora wzbogacają liczne fotografie przedstawiające ten niezwykły kraj.

********************

Autor: Liliana Fabisińska
Tytuł: Weranda na Czarcim Cyplu
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Ilość stron: 

Sąsiedzi przyzwyczaili się już, że Natalia jest uroczą, nieco ekscentryczną starą panną, hodującą ziółka na parapecie. Nie dziwią się nawet, że rozwija swoją firmę i zaczyna pisać doktorat, zamiast wreszcie przejść na emeryturę. Gdy wraca z sanatorium z psem, który na kilometr rozpoznaje kłamstwo i zdradę małżeńską, są nieco zaskoczeni. A kiedy w ślad za psem przyjeżdża pewien żeglarz, całujący Natalię namiętnie na środku deptaku, a ona sama zaczyna nosić mini i malować usta na czerwono, na Półwyspie Helskim podnosi się wrzawa.

Nina ma problem odwrotny: jej narzeczony zniknął bez śladu, suknia ślubna, której usiłuje się pozbyć, wciąż wraca do jej szafy, a wszyscy wokół usiłują ją swatać
z nieodpowiednimi mężczyznami. I choćby nawet chciała zrobić coś, czego nie wypada – nie bardzo miałaby z kim. W dodatku firma, którą do tej pory prowadziła twardą ręką, wymyka jej się spod kontroli, a trzy młodsze siostry nagle zaczynają zachowywać się kompletnie nieprzewidywalnie.

Obraz holenderskiego mistrza, mroczne sekrety z odległej przeszłości Helu i niewinne ziółka o śmiertelnej mocy, to mieszanka wybuchowa, z którą Nina i Natalia muszą zmierzyć się wspólnie – jeżeli nie chcą spędzić w więzieniu reszty swoich dni. Podejrzane o morderstwo z premedytacją mogą liczyć tylko na siebie. I na pewnego policjanta o rybim nazwisku, który – wbrew poszlakom i zdrowemu rozsądkowi – nieoczekiwanie staje po ich stronie.

************************


Autor: Karl Ove Knausgard
Tytuł: Jesień
Wydawnictwo: Literackie
Ilość stron: 224


Jest ciepła sierpniowa noc, schyłek lata i zarazem początek niezwykłej znajomości. Ona ma przyjść na świat za sześć miesięcy. On ma już troje dzieci, żonę i dom. Ma też olbrzymie pokłady czułości i niebywały talent literacki, podziwiany przez miliony czytelników na całym świecie. Obydwu tym cechom daje upust w intymnej historii o życiu i miłości do świata, pisanej z myślą o nienarodzonym dziecku.

„Chcę pokazać Ci nasz świat takim jaki jest: drzwi, podłogę, kran i zlew, fotel ogrodowy tuż przy murze pod oknem kuchennym, słońce, wodę i drzewa. Będziesz przyglądać mu się po swojemu, będziesz doświadczać go po swojemu, gromadzić swoje własne doświadczenia i wieść własne życie, więc to oczywiste, że przede wszystkim robię to dla siebie: pokazując Ci świat, moja maleńka, przekonuję się, że warto żyć”.

Podczas gdy w autobiograficznym, kultowym już, cyklu Moja walka Knausgård z epickim rozmachem przedstawia nieustanną szamotaninę z rzeczywistością, seria Cztery pory roku, którą otwiera Jesień, uderza w czytelnika nieznanym obliczem pisarza, który potrafi cieszyć się swoimi dziećmi, pracą wokół domu i chwilami spędzonymi z najbliższymi. To empatyczna opowieść o tym, co najprostsze, a zarazem najważniejsze i najpiękniejsze w życiu; o tym, w czym tkwi jego największa magia.

Tekst Karla Ovego ilustrują wyjątkowe grafiki autorstwa Vanessy Baird, jednej z najbardziej rozchwytywanych współczesnych artystek norweskich.

****************************

Autor: Sabina Waszut
Tytuł: Bar na Starym Osiedlu
Wydawnictwo: Muza
Ilość stron: 304

Ola Kies w ciągu jednego, pechowego tygodnia traci pracę i rozstaje się z partnerem. Te wydarzenia sprawiają, że postanawia przyjąć niespodziewany spadek po zmarłej, dawno niewidzianej babce.

Ola przeprowadza się z Warszawy na Śląsk, do Chorzowa. Ma przed sobą trudne zadanie. Musi zaaklimatyzować się w miejscu, z którego uciekły wraz z matką ponad dwadzieścia lat temu, otworzyć na powrót osiedlowy bar babci, a co najważniejsze zmierzyć się z przeszłością. Nic nie jest proste.

Mała społeczność starego śląskiego osiedla, podchodzi nieufnie do nowej właścicielki baru. Ola musi się wiele nauczyć, nie tylko o śląskiej kuchni i gustach swoich klientów. Musi na nowo poznać Śląsk, inny niż ten, z którego wyjechała.

W barze na Starym Osiedlu spotykają się różni ludzie. Ola poznaje ich problemy. Staje się częścią ich codzienności. 

Powrót na Śląsk sprawia, że odżywają wspomnienia o ojcu, który przez wiele lat był nieobecny w życiu Oli. Kobieta postanawia go odszukać. Liczy, że uporządkowanie przeszłości pomoże jej poukładać przyszłość.

Perypetie związane z prowadzeniem baru i poszukiwaniem ojca przeplatane są opowieściami o Śląsku. Kolorowym i różnorodnym, tym współczesnym i tym z dziecięcych lat Oli.


*******************


Autor: Eve Makis
Tytuł: Listy pachnące tymiankiem
Wydawnictwo: W.A.B.
Ilość stron: 320

Pełna wzruszeń i tajemnic podróż do Armenii Gdy po śmierci ukochanej babci Katerina trzyma w dłoniach starą, drewnianą skrzynkę na przyprawy, pełną pisanych po ormiańsku listów, postanawia poznać tajemnice, które kryły się w nich przez dziesiątki lat. Rusza więc na Cypr, gdzie cały czas mieszka liczna ormiańska diaspora, by posklejać fragmenty rodzinnej, tragicznej historii.


*******************

Zapowiedzi na wrzesień widziałam całkiem sporo,
jednak tylko te tytuły naprawdę mnie zainteresowały.
Co ciekawe "Jesień" i "Zostawić Islandię" to nietypowe jak na mnie lektury, 
a jednak ciągnie mnie w ich stronę.
Może potrzebuję czegoś nowego?
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tytuły

1001 potwornych rzeczy do odnalezienia 5 sekund do io A jeśli ciernie... A między nami ocean... Adela Afryka Agnieszka opowiada bajkę Alicja Anielka Anioły powodzi Antek Apolejka i jej osiołek Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc Aprilek Arcydzieła do kolorowania Atlas anatomiczny Australijczyk w Italii Awaria małżeńska Bajki od św. Mikołaja Baranek Bronek Basia i alergia Basia i podróż Basia i urodziny w muzeum Beki smarki pierdy czyli co się dzieje w moim ciele Beverly Hills Beverly Hills 90210 Bez przebaczenia Bliski Wschód Blondynka w Indiach Blondynka w Meksyku Bluszcz prowincjonalny Bogusia Boże Narodzenie. Kuchnia świąteczna Boże Narodzenie. Świąteczne dekoracje i smakołyki Cappuccino Chcę być jak agent Chleby bułki bułeczki Chory kotek Chuliganka Ciasta bez pieczenia od A do Z Ciekawość Ciotki Coolman i ja Córeczka tatusia Cudaczek - Wyśmiewaczek Cudaki Opaki Cukierek dla dziadka Tadka Cukiernia w ogrodzie Czar miłości Czarodziejka Lili i świąteczna magia Czas w dom zaklęty Czerwone liście Daleki rejs Dama Kameliowa Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach Dania z piekarnika od A do Z Dekoracje na każdą okazję Dekorowanie potraw Disney:Kubuś Puchatek Do ostatniego tchu Dobra kuchnia od A do Z Dogonić rozwiane marzenia Dom nad klifem Dom nad Rozlewiskiem Dom z papieru Dorysowanki. Rozwijaj wyobraźnię Dotknąć prawdy Dotyk zła Drugi Drzazga Dwa pstryki techniki Dwie miłości Dwoje na wirażu Dylemat doktora Andersona Dziadek na huśtawce Dzidziuś. Niewielka książeczka o wielkiej stracie Dziedzictwo Dzielny Fryderyk Dziennik Cwaniaczka. Zapiski Grega Heffleya Dziewczynka z balonikami Dziwni klienci Dżunia Edward i jego wielkie odkrycie Facet z grobu obok Filip i najazd intruzów Fryckowe lato Gagi Gangu Purpurowej Ręki Galeria uczuć Głos bez echa Gnój Grób rodzinny Grzech aniołów Gwiazd naszych wina Hakus pokus Hania Humorek. Najfajniejsza na świecie Humorkowa Księga Kolorowanek i innych zabaw Henryśka drugiej tak wspaniałej nie znajdziecie Herbata. Moc smaku i aromatu Hirameki Historia leśnych kochanków i inne opowiadania Historia pewnego statku. O rejsie Titanica Historia tajemniczego kucyka Hop siup Stokrotko I co teraz? Imię Twoje... Inspektor Kres i zaginiona Jajko z niespodzianką Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali Jak pracuje Święty Mikołaj? Jak to ze lnem było Japońskie łamigłówki Jeż w grzybnym lesie Jeżynka nie chce się bawić Język dwulatka Język niemowląt Julka Julka Wróbel i przygoda ze świnką Kaprysy milionera Kasia i Grześ Kasia i Kubuś. Urodziny taty Kasia i Zosia Klub Przyjaciół Kobieta niespodzianka Kochaj i jedz Brazyliszku Kolorowanka Motyle Kołysanka dla Rosalie Konik polny Kora Kradzież nad Niagarą Kronika ślubnych wypadków Król złodziei Księga motyli Księżniczka Amelia i jej pies Księżniczka i wszy Księżniczka Julka i jej kucyk Księżniczka Lena i jej chomik Księżniczka Zosia i jej kot Kto się śmieje ostatni Kto wiatr sieje Kubuś Puchatek Kwiaty na poddaszu Kwitnący krzew tamaryszku Labirynt kłamstw Lasy w płomieniach Lato szczupaka Letni kiermasz Lew Czarownica i Stara Szafa Lewandowski. Wygrane marzenia Lidka Listy Lodowa pułapka Los utracony Łatwe zupy Madzia syrenka Magia świąt. Tradycyjne przepisy kulinarne i świąteczne ozdoby Magiczna cukiernia Magiczna gondola Maksio ma kłopoty Malowany ul Malownicze Mała szansa Mały Książę Marina Martynka i Gwiazdka Michał Jakiśtam Miecz króla Szkocji Miłość nad Rozlewiskiem Moje wypieki i desery Moralność pani Piontek Mordercza gra Motyle Mój pies Bezdomny Muszka która nie umie latać Na boisku Na krawędzi Na łeb na szyję Na zakręcie Narzeczone lorda Ravensdena Natalii 5 Nic nie trwa wiecznie Niechciana prawda Niezwykły przyjaciel Noc kosa Nowy początek O Bogince Jemiole O Janku co psom szył buty O psie który jeździł koleją Obudzić szczęście Ogon Kici Ogród cieni Ogród czasu. Artystyczna kolorowanka Oplątani Mazurami Opowieść niewiernej Opowieść wigilijna Osaczona Ostateczny cel Ostatnie ostrzeżenie. Globalne ocieplenie P.Rosiak (nie) daje się czarnej śmierci P.Rosiak i czadowe majtki P.Rosiak i kupa śmiechu P.Rosiak i zabójczy bąk P.Rosiak superbohaterem Pamiętne lato Pampilio Pan Jaromir na tropie klejnotów Pan Soczewka na dnie oceanu Parasol Pensjonat Marzeń Pewnej wrześniowej niedzieli Piątkowska Renata Pierrota bolą kopytka Pierwsza na liście Pierwsze światła poranka Pierwszy raz Pierwszy wiosenny dzień Pies i kot w leśnym zakątku Pieśń o poranku Pięćdziesiąt twarzy Greya Płatki na wietrze Płomienie śmierci Po prostu bądź Pocałunek śmierci Pocztówka z Toronto Pod ziemią w Villette Pokuta Polka Pollyanna Powroty nad Rozlewiskiem Powrót do Lwowa Prawdziwy cud Projekt matka Przygody Małego Wodnika Przyjaciółki na zawsze Puchatkowe zabawy Pudełko ze szpilkami Quilling. Cuda z papieru Radek Szkaradek. Bekanie! Ratowanie świata i inne sporty ekstremalne Rekin Śmieszek Rękawiczka Rozmowy Rzepka Sałatki od A do Z Sieroce pociągi Single Siostry Pancerne i pies Siostrzyczka Sklepik z Niespodzianką Skrawek nieba Słodki świat Julii Smak kamienicy Smak nadziei Spotkanie nad jeziorem Sprawa tchórzliwego dezertera Sprawa trzech desperado Strachozagadki Szkolna wycieczka Szkolne czary Szkoła żon Sztuka uprawiania róż z kolcami Sztuka wyboru Szukając misia Szybko i zdrowo od A do Z Śladem zbrodni Ślady krwi Ślub Ślubna przygoda Ślubny kontrakt Ta druga Tajemnica Black Rabbit Hall Tajemnica bzów Tajemnica drewnianej sowy Tajemnica gangu niebieskich Tajemnica kina Tajemnica mumii Tajemnica Namokniętej Gąbki Tajemnica szafranu Tajemnica śnieżnego potwora Tajemnica zwierząt Tajemnice Luizy Bein Tak miało być Teodor rusza z pomocą Tilly Towarzyszka Panienka Trzy oblicza pożądania Ulica Rajskich Dziewic Ulotne chwile szczęścia Uśmiech niebios W blasku miłości W kajdankach namiętności W proch i pył W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany Wakacyjna opowieść Wesołe wierszyki Widok z mojego okna Widok z mojego okna. Przepisy nie tylko na życie Wielka kolekcja bajek o przygodach Maszy i Niedźwiedzia Wielka księga. Hania Humorek Wiersze dla dzieci Wiśniowy Klub Książki Wróć Alfiku! Wszystkie chwyty dozwolone Wszystkie kłamstwa Wszystko inne poczeka Wymarzony czas Wymarzony dom Wymarzony koncert Wyprawa na biegun Wyspa dla dwojga Z tęsknoty za Judy Za króla Piasta Polska wyrasta Zabawki z fantazją. Pomysły na cały rok Zabawy plastyczne dla dzieci Zabawy z mamą. Książka dla rodziców i dzieci Zagadka dna morskiego Zagadka hien cmentarnych Zagadka salamandry Zagadka zegara maltańskiego Zagadki przeszłości Zagubiona w śniegu Zając zostaje! Zakład o miłość Zamek z piasku Zamieniec Zanim nadejdzie ciemność Zapach lawendy Zapiski (pod)różne Zasupłana historia Zima Sapcia i Pufcia Zimowa przygoda Znikające wrotki Znikający króliczek Zorkownia Zosia Ernest i ktoś jeszcze Zośka Bohaterka Zośka Wspaniała Zuzanna Zuźka D. Zołzik nie jest złodziejką Zwykły człowiek Żegnaj szkoło - na zawsze Żona_22 Życie z drugiej ręki

Literatura (wg Katalogu Biblioteki Narodowej):

Źródło książki: