Jestem amatorką, a nie krytykiem literackim. Moje recenzje/opinie nie są profesjonalne. Piszę, bo to lubię, więc jeśli szukacie jakiejś obiektywnej, "mądrej" opinii to raczej zły adres. Od książek nie wymagam zbyt wiele, czytam głównie obyczajówki i "czytadła", czasem thrillery czy kryminały oraz sporo literatury dla dzieci. Czytanie sprawia mi przyjemność, więc zdecydowana większość recenzji jest tutaj pozytywna - książki wybieram po opisie z tyłu książki, więc wiem na co się "porywam" :)

niedziela, 31 sierpnia 2014

Podsumowanie sierpniowej odsłony wyzwania GRA W KOLORY - niebieski/błękitny


Kolejna odsłona wyzwania GRA W KOLORY za nami.
W sierpniu przeczytałyśmy nieco więcej książek :)
Strasznie mnie to cieszy :)
Niebieski i błękitny 
bardzo często gościł na okładkach wybieranych przez Was książek.

W sierpniu przeczytałyśmy aż 32 książki!
W wyzwaniu bierze udział 8 osób.


Przeczytałyśmy....
(Linki do recenzji znajdują się w zakładce wyzwania - tutaj)




We wrześniu obowiązuje kolor
BRĄZOWY
Ja tradycyjnie wybiorę coś z widocznego niżej zbioru.



Aktualne linki można wrzucać pod tym postem.

sobota, 30 sierpnia 2014

Widmark Martin, Willis Helena, Tajemnica zwierząt / Liliana Fabisińska, Na kursie pływania

Autor: Martin Widmark, Helena Willis
Tytuł: Tajemnica zwierząt
Seria: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai
Wydawnictwo: Zakamarki
Miejsce i rok wydania: Poznań 2012
Wiek adresatów: od 7 do 12 lat
Ilość stron: 95
Uwagi: duże litery, czarno - białe ilustracje

Zdjęcie pochodzi z tej strony.


     Przyszła kolej na rozwiązanie następnej tajemnicy. Tym razem  Maja i Lasse poświęcają się sprawie dotyczącej zwierząt, które od tygodnia źle się czują. Właściwie cały czas śpią. Właściciel sklepu oraz para młodych detektywów podejrzewa, że zwierzęta są podtruwane. W sprawie jest dwoje głównych podejrzanych, ale czy choć mają motywy to na pewno jedno z nich jest winne? Maja i Lasse wiedzą, że nie wszystko jest zawsze takie, na jakie wygląda. Zanim rozwiążą zagadkę chcą sprawdzić wszystkie poszlaki i fakty. Tym razem mają pomocnicę - Mirandę. Rozwiązanie tajemniczej sytuacji jest bardzo zaskakujące i ...
    Maja i Lasse kolejny raz udowodnili, że są prawdziwymi profesjonalistami. Prowadząc dochodzenie sprawdzają wszystkie fakty, analizują dowody i prowadzą rozpoznanie - rozmawiając ze świadkami i wszystkimi osobami związanymi ze sprawą, używając przemyślanych pytań i wyciągając trafne wnioski z uzyskanych odpowiedzi. Ci młodzi detektywi to wyjątkowo zgrana para. Czytelnik śledząc poszczególne etapy śledztwa, bardzo łatwo może wcielić się w rolę dochodzeniowca i poczuć towarzyszące temu emocje. W książce nie ma przemocy, a wszystkie zdarzenia są dokładnie wyjaśnione, więc nie ma obaw, by pozycja uczyła dzieci niewłaściwych postaw. Wręcz przeciwnie. Czytelnicy kojarząc fakty, szukając wskazówek i analizując dowody trenują umiejętność logicznego myślenia, świetnie się przy tym bawiąc.
     Treść pisana jest dużymi wyraźnymi literami, więc doskonale nadaje się dla dzieci zaczynających przygodę z czytaniem (choć szwedzkie imiona mogą przysporzyć im trudność). Uniwersalna tematyka, wartka akcja i tajemnica sprawią, że książką zainteresują się także starsi uczniowie szkoły podstawowej.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
Odnajdź w sobie dziecko (dzieci w wieku szkolnym)
Klucznik (literatura europejska; książka (wy)pożyczona)
Pod hasłem (2w1: skaczą, fruwają itd.; kropka)
Gra w kolory (błękitny)

***********************************************

Autor: Liliana Fabisińska
Temat: Na kursie pływania
Seria: Martynka: Zaczynam czytać z Martynką
Wydawnictwo: Papilon (Grupa Publicat)
Miejsce i rok wydania: Poznań 2012
Wiek adresatów: 5 - 8 lat
Ilość stron: 37
Uwagi: na podstawie książek Gilberta Delahaye i Marcela Marliera

Zdjęcie własne.

     Seria "Zaczynam czytać z Martynką" przeznaczona jest dla dzieci znających cały alfabet i zaczynających przygodę z czytaniem. Treść pisana jest dużą czcionką, drukowaną na białych stronach. Ilustracje znajdują się obok tekstu, więc nie rozpraszają czytelnika. 
    W tym tomie mała bohaterka bierze lekcje pływania. Z związku z tym przeżywa wiele obaw. Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują i Martynka z lekcji na lekcję lepiej sobie radzi. Szybko opanowała nie tylko umiejętność pływania, ale także skoki do wody i nurkowanie. Jej zaangażowanie i postępy owocowały dyplomem wyróżnienia.
    Książeczka "Na kursie pływania" oprócz właściwości kształtujących umiejętność czytania, dostarcza dzieciom informacji nt. sztuki pływania i przybliża temat nauki pływania.

Książka przeczytana w ramach wyzwań:
Odnajdź w sobie dziecko (dzieci młodsze)
Gra w kolory (niebieski)
Klucznik (książka (wy)pożyczona)
Pod hasłem (2w1: pływa*; imię; kropka)

środa, 27 sierpnia 2014

Ben Bennett, Uśmiech niebios

Autor: Ben Bennett
Tytuł: Uśmiech niebios
Wydawnictwo: Świat Książki
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2012
Ilość stron: 191

Zdjęcie pochodzi z tej strony.

     Szekspir (a właściwie Harvey) stracił swoją wielką miłość gdy miał zaledwie 20 lat. Teraz gdy minęło drugie tyle, wspomnienia tego uczucia są ciągle silne i żywe. Mężczyzna przez te wszystkie lata nie potrafił zbudować nowego szczęścia. Wiedział jednak, że odnajdzie kiedyś swoją miłość, bo tak "mówiła" wróżba z chińskiego ciasteczka - "odnajdziesz miłość, gdy znów spadnie śnieg". W Los Angeles było o to trudno, jednak któregoś wieczoru, a była to akurat wigilia stał się cud i śnieg spadł. Szekspir wyszedł szczęściu na przeciw i zaczął intensywnie się rozglądać. Gdy zobaczył Hannah dosłownie oniemiał! Wyglądała jak drugie wcielenie Liv...
    Opis fabuły sugeruje miłą, romantyczną lekturę z nutką świątecznego cudu (choć okładka myli co do pory roku). Niestety książka miała tylko świetny potencjał, a treść jest kiepska. Szekspir tak dalece dział mi na nerwy, że kilka razy odrzucałam książkę na bok. Właściwie to miałam z niej zrezygnować, ale po kilku dniach stwierdziłam, że w sumie książka jest na tyle krótka, że jakoś przemęczę. Mimo, że książka nie ma nawet 200 stron to treść wlecze się jak flaki z olejem. Nie podoba mi się sposób narracji. Autor wielokrotnie parafrazuje swoje (tzn. bohatera) myśli, więc miałam wrażenie, że ciągle czytam to samo. Rozumiem, że można kogoś kochać tak bardzo, że ciągle się o nim myśli, ale żeby w każdej minucie swojego życia? Nawet gdy ma się przed sobą kobietę z krwi i kości, całkiem w naszym stylu? Straszne to było! A jego rozmowy z "przyjacielem"? Też mam przyjaciółki z czasów liceum i bywa, że nie rozmawiamy ze sobą miesiącami. Mamy też różne problemy, rozterki, ale nasze rozmowy wyglądają inaczej. Gdy Szekspir mówi Sean`owi o swoich podejrzeniach w temacie reinkarnacji ten go niemal wyśmiewa. Natomiast kilka dni później mam wrażenie, że autor zapomniał jakie było stanowisko w sprawie tych dwóch bohaterów. Spontaniczny wyjazd do Szwecji? Ok. Spontaniczny wyjazd do odległej Europy z nowo poznanym mężczyzną, w dodatku dwa razy starszym od siebie? Też jestem w stanie zrozumieć (i Wy też możecie, jeśli pamiętacie historię mojego związku :p). Jednak w żaden sposób nie potrafię przyjąć faktu, że gdy Szekspir i Hannah odwiedzają rodzinę Liv, swobodnie rozmawiają ze wszystkimi członkami rodziny. Rozumiem, że po angielsku (amerykańsku)?! Z całą pewnością małżeństwo po 60-tce biegle zna ten język i bez problemu potrafi się nim posługiwać w rozmowie z niespodziewanymi gośćmi. Wierzcie mi, ciężko jest się przekonać do tej lektury. Zaskoczona jestem tym, że książka mnie zawiodła, zwłaszcza, że z wydawnictwem Świat Książki mam dobre wspomnienia. Było to do niedawna moje ulubione wydawnictwo. Teraz po prostu, po ich wszystkich zawirowaniach z właścicielami nie widzę ich jakoś na rynku :( 
     Tak więc nie mam sumienia polecać tej książki komukolwiek. Oczywiście możecie przekornie sami się przekonać, ale ja nie biorę za to żadnej odpowiedzialności!  
 ... a taka ładna, optymistyczna okładka....

Książka przeczytana w ramach wyzwania:
Grunt to okładka (sukienka)
Gra w kolory (niebieski)
Pod hasłem (2w1: NIEbios; list s. 151-152; kropka)

niedziela, 24 sierpnia 2014

Robert Frederick, Madzia syrenka/ Ruth Galloway, Rekin Śmieszek

Autor: Robert Frederick
Tytuł: Madzia syrenka
Seria: Przygody z okienkiem
Wydawnictwo: Book House
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 10
Wiek adresatów: do 5 lat

Zdjęcie własne.

   Ta króciutka, pięknie wydana na sztywnych, tekturowych kartkach książeczka przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci.
    Jest to opowieść o przyjaźni. Syrenka Madzia nie mogła bezczynnie siedzieć, wiedząc że, jej przyjaciółka - ośmiornica Zizi źle się czuje. Postanowiła jej pomóc i poszukać ratunku. Dzięki Madzi Zizi szybko doszła do zdrowia i przyjaciółki wraz z delfinem Śmieszkiem mogły się bawić w szukanie skarbów.
    W książeczce tekstu jest naprawdę niewiele, ale wystarczająco, by dziecko wyciągnęło z treści wnioski. Trzeba troszczyć się o innych i pielęgnować swoją przyjaźń. Dużą atrakcją dla małych czytelników są kolorowe ilustracje oraz "okienka", w których kryją się dodatkowe obrazki. Dziecko może np. samo otworzyć wieko skrzyni i zobaczyć ukryte w nim skarby. Dla malucha to świetna zabawa. 
     Polecam najmłodszym czytelnikom.

Książka przeczytana w ramach wyzwania:
Odnajdź w sobie dziecko (dzieci młodsze)
Gra w kolory (niebieski)
Klucznik (książka (wy)pożyczona)
Pod hasłem (2w1: pływa*; imię; kropka)

* czy zaliczysz kategorię"pływa, skacze, fruwa"? Syrena nawet jeśli to postać bajkowa to wiadomo, że pływa, prawda?

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

Zdjęcie własne
Autor: Ruth Galloway
Tytuł: Rekin Śmieszek
Seria: Amberek: Świat bez przemocy
Wydawnictwo: Amber
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2004
Ilość stron: 27
Wiek adresatów: do 5 lat

    Rekin Śmieszek, choć wcale nie chciał, był postrachem wszystkich mieszkańców oceanu. Chociaż był miłym zwierzątkiem, to wszyscy się bali jego wielkich zębów. Na próżno szukał kolegów. Aż pewnego dnia ryby znalazły się w wielkim niebezpieczeństwie! Tylko rekin Śmieszek mógł zaradzić ich nieszczęściu. Zrobił to właśnie za pomocą swojego największego atutu - pełnego uśmiechu. Od tej pory stworzenia morskie zmieniły zdanie o swym wybawcy. Jak to mówią, nie warto sądzić po pozorach, trzeba dać każdemu szansę, by móc go naprawdę poznać.
    Ilustracje zawarte w książeczce są bardzo radosne, morskie zwierzątka kolorowe, zróżnicowane, ale mimo to  nie do końca do mnie przemawiają. Tekst nie jest rymowany, ale rytmiczny, łatwo poddaje się ciekawej intonacji. Dla dzieci w wieku młodszoprzedszkolnym w sam raz.

Książka przeczytana w ramach wyzwania:
Odnajdź w sobie dziecko (dzieci młodsze)
Gra w kolory (niebieski)
Klucznik (książka (wy)pożyczona)
Pod hasłem (2w1: pływa*; imię*; kropka)

* czy zaliczysz kategorię"pływa, skacze, fruwa" oraz "imię"? Śmieszek to imię rekina, a rekin pływa, prawda?

czwartek, 21 sierpnia 2014

Zofia Stanecka, Basia i urodziny w muzeum

Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Marianna Oklejak
Tytuł: Basia i urodziny w muzeum
Seria: Basia

Wydawnictwo: Egmont we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2014
Ilość stron: 24
Grupa wiekowa: 3 - 7 lat

Zdjęcie pochodzi z tej strony.

    Basia z bratem wybiera się na urodziny Anielki. Uroczystość urodzinowa dla małych księżniczek i rycerzy odbędzie się w nietypowym miejscu, bo w muzeum. Rodzeństwo rozmawiając o tym wydarzeniu zdążyło się jeszcze pokłócić zanim nadszedł dzień urodzin jubilatki, na szczęście mama zażegnała konflikt. W dniu przyjęcia Basia już rano wystrojona była w własnoręcznie przerobioną kreację księżniczki i rycerski napierśnik. W Muzeum Narodowym na dzieci czekały różne atrakcje. Oprócz tradycyjnego zwiedzania dzieci miały okazję wziąć udział w zajęciach plastycznych, ćwiczyć ukłony przed królem i trudną sztukę chodzenia prawdziwej księżniczki. Przy okazji dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat historii, a także poznały zasady zachowania się w muzeum.
     "Basia i urodziny w muzeum" to trzecia część serii "Basia", która wpadła w moje ręce. Seria ta skierowana jest do dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Dzieci w wieku przedszkolnym dopiero poznają otaczający je świat, a książeczki z serii "Basia" w dużej mierze może im to ułatwić. Ich lektura przybliża wiele interesujących tematów, może być inspiracją do podejmowania rozmów z rodzicami. Poszerza horyzonty myślowe dzieci i pobudza do dyskusji z rodzicami.
    Ten tom, wydany we wsparciu Muzeum Narodowego w Warszawie jest też okazją do przybliżenia działalności muzeum. W internecie wyszukałam informacje na ten temat i rzeczywiście Muzeum Narodowe organizuje zajęcia dla dzieci np. wakacje w muzeum. Pracownicy muzeum na pewną chcą zerwać ze stereotypowym wizerunkiem muzeów, w których trzeba było sztywno trzymać się wytyczonych szlaków, poruszać się w specjalnych "kapciach" i broń Boże nie rozmawiać między sobą - co najwyżej zadać pytanie przewodnikowi. Uważam, że to świetny sposób na obalenie tego mitu i zachęcenie czytelników do odwiedzenia muzeum.
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Pani Katarzynie


Książka przeczytana w ramach wyzwania:
Klucznik (literatura europejska)
Pod hasłem (2w1: "i;w"; imię; kropka)
Grunt to okładka (sukienka)

sobota, 16 sierpnia 2014

Christina Baker Kline, Sieroce pociągi

Autor: Christina Baker Kline
Tytuł: Sieroce pociągi
Wydawnictwo: Czarna Owca
Seria: Szmaragdowa Seria
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2014
Ilość stron: 369

Zdjęcie pochodzi z tej strony.


    Nie mam pojęcia dlaczego, ale cały czas myślałam, że książka dotyczy tematu holokaustu. Nie wiem skąd ten mylny osąd, bo przecież czytałam wcześniej opis książki. Być może w tym samym czasie czytałam o innej książce, a jej treść przypisałam tej ze względu na tytuł, który kojarzy mi się z wywozem ludzi do obozów?! Tak czy inaczej to książka o czymś zupełnie innym.
    Nigdy wcześniej nie słyszałam o "sierocych pociągach", ale nie ma się co dziwić, bo większość Amerykanów też nie zna tego fragmentu ich historii, choć rozgrywał się w ich kraju na przełomie ponad 70 lat. Twórca programu "sierocych pociągów" wierzył, że ciężka praca, nauka i surowe wychowanie to jedyny sposób, by uchronić sieroty przed nędzą i deprywacją. Stąd pomysł by osierocone, bezdomne dzieci wywieźć na Środkowy Zachód Stanów Zjednoczonych, gdzie przygarną je wiejskie rodziny i otoczą miłością, opieką i przekażą im chrześcijańskie wartości. Niestety w praktyce wyglądało to zupełnie inaczej - małżeństwa szukały zwykle taniej siły roboczej. Chłopcy wykorzystywani byli do pracy na roli oraz przy zwierzętach, a dziewczęta do prac domowych i opieki nad młodszymi dziećmi. Szansę na prawdziwy dom miały jedynie bardzo małe dzieci, w szczególności noworodki. Jednym z takich dzieci - pasażerów "sierocych pociągów" był dziadek męża Autorki, więc gdy znalazła w jego domu monografię historyczną na ten temat zainteresowała się tym problemem. Tak zrodziła się kanwa powieści.
     "Sieroce pociągi" to książka fikcyjna, ale oparta o autentyczne wydarzenia historyczne i stworzona na podstawie całej masy wspomnień i opowieści żyjących uczestników tej niesamowitej tułaczki.
    Poznajemy Molly, siedemnastoletnią wychowankę rodziny zastępczej, która w wyniku pewnego zdarzenia trafia do domu Vivian, dziewięćdziesięcioletniej samotnej staruszki, której ma pomóc uporządkować strych. Dziewczyna ma nadzieję, że szybko "odbębni" swoje i będzie miała kobietę z głowy. Nawet nie przypuszcza, że to początek czegoś głębokiego i ważnego. Vivian każdą, nawet najdrobniejszą rzecz dokładnie ogląda i dzięki temu powoli, niespiesznie opowiada Molly historię swojego życia. Życie staruszki nie było usłane różami (a przynajmniej nie pierwsze jego ćwierćwiecze). Molly chłonie każdą opowieść, nie może się doczekać kiedy znów odwiedzi Vivian. Kobiety, choć dzielą je 74 lata stają się sobie bardzo bliskie, zresztą, jak się okazuje, ich losy wcale się tak od siebie bardzo nie różnią.
    Ta niezwykła powieść napisana jest dwutorowo. Lata 1929-1943 przeplatane są czasem współczesnym. Nie sposób się jednak oderwać od żadnej treści. Losy Vivian idealnie dopełniają się z historią Molly. Podróż, w którą zabrała mnie Vivian wzbudziła we mnie wiele przemyśleń. Zdałam sobie sprawę z tego, jak wiele w życiu bierzemy za pewnik - dom, pracę, rodzinę, a przecież nigdy nie możemy być pewni co nas czeka. Dotąd wydawało mi się, że jestem wdzięczna za to, że mam tak dobre życie, że nie spotkało mnie wiele złego, ale widzę, że właśnie skupiam się na radości z braku negatywnych doświadczeń, a umniejszam rolę tego co wydaje mi się "normalne" i oczywiste. Vivian i Molly przeszły wiele życiowych prób. Warto skorzystać z ich doświadczenia i wyciągnąć z niego wnioski.
     Genialna książka. Trudno znaleźć słowa, by opisać to, jak dobra jest ta książka. Autorka podeszła do tematu "sierocych pociągów" i losów ich pasażerów bardzo profesjonalnie. Przed napisaniem książki zdobyła na ten temat niezliczoną ilość materiałów, poznała mnóstwo historii sierot i dogłębnie poznała zagadnienie. Przy tym wszystkim trzymając się tła historycznego, stworzyła opowieść pełną emocji i ważnych prawd życiowych.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Agnieszce
i Wydawnictwu Czarna Owca


Książka przeczytana w ramach wyzwania:
Z literą w tle (C)


środa, 13 sierpnia 2014

Jacqueline Wilson, Na krawędzi

Autor: Jacqueline Wilson
Tytuł: Na krawędzi
Wydawnictwo: Media Rodzina
Miejsce i rok wydania: Poznań 2004
Ilość stron: 77
Wiek adresatów: 10 - 14 lat

Zdjęcie pochodzi z tej strony.

    "Na krawędzi" to bardzo sympatyczna pozycja dla starszych dzieci w wieku szkolnym. Opowiada o radzeniu sobie z lękami, przezwyciężaniu własnych słabości, a także prawdziwej przyjaźni.
   Tim jest uczestnikiem "Wakacji w Krainie Przygody". Większość dzieci byłaby w niebo wzięta z powodu takiego wyjazdu, ale nie on! Chłopiec nie cierpi wszelkiego rodzaju gier zespołowych, różnych dyscyplin oraz sportów ekstremalnych, jak spływy kajakowe czy wspinaczka górska. Takie właśnie atrakcje czekają go na tym obozie. Do tego wszystkiego tata ciągle powtarza, że ma się zachowywać jak mężczyzna, a nie jak mięczak. To żenujące! Tim i udział w obozie z przygodami to jakaś pomyłka! Oczywiście po przyjeździe na miejsce okazało się, że jest tak źle, jak przypuszczał (chłopiec już pierwszego dnia pisze do rodziców kartkę z prośbą o zabranie go z tego strasznego miejsca). We wszystkich konkurencjach był ostatni. To najgorsze wakacje jego życia! ... ale czy na pewno?
    Warto poznać tę książkę, zwłaszcza gdy sami nie czujemy się doskonali i mamy jakieś kompleksy. Młodzi czytelnicy dowiedzą się z niej jak radzić sobie z problemami oraz co jest w życiu naprawdę ważne. Lekturę czyta się w kilka chwil, a z łatwością może nam poprawić humor na cały dzień :)

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
Odnajdź w sobie dziecko (dzieci w wieku szkolnym)
Klucznik (literatura europejska; książka (wy)pożyczona)
Pod hasłem (2w1: "na"; list*)
Gra w kolory (niebieski)

* nie wiem czy można zaliczyć książkę do kategorii "list", 
bo w książce znajduje się tylko treść kilku kartek (pocztówek)

poniedziałek, 11 sierpnia 2014

J. T. Ellison, Pocałunek śmierci

Autor: J. T. Ellison
Tytuł: Pocałunek śmierci
Wydawnictwo: Harlequin
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2014
Ilość stron: 348

Zdjęcie okładki pochodzi z tej strony.

    Dla detektyw Taylor Jackson miniony tydzień był szczególnie trudnym okresem. Poniedziałkowe zgłoszenie dotyczące brutalnego morderstwa popełnionego na ciężarnej Corinne Wolff to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Szybko się okazuje, że zabójstwo nie będzie jedynym przedmiotem skomplikowanego śledztwa pani porucznik. Cała sprawa każdego dnia wzbogaca się o nowe fakty i ... paragrafy.  Jakby tego było mało, nad Taylor zawisły czarne chmury. Nie dość, ze ktoś usilnie chce ją ośmieszyć, zawstydzić i zdyskredytować, to jeszcze wydział wewnętrzny (Biuro Odpowiedzialności Zawodowej) dokładnie patrzy jej na ręce. Wydawać by się mogło, że to za dużo jak na jedną osobę, i jeden tydzień. Otóż to jeszcze nie wszystko!
    Przyznam, że nie chciałabym być w skórze Taylor Jackson, ale to na szczęście twarda i nieugięta sztuka, i potrafi sobie radzić nawet w najtrudniejszej sytuacji. Wielkim wsparciem są dla niej najbliżsi współpracownicy, przyjaciółka Sam oraz bardzo męski i odważny narzeczony Baldwin.
    To pierwsza książka autorki, którą czytałam i na pewno nie ostatnia. Spodobała mi się postać Taylor, sposób w jaki radzi sobie ze śledztwem, jak współpracuje ze swoją ekipą, a także jej życie prywatne, którego dużą część poznajemy w tym tomie, i jak mi się zdaje nie tylko w tym. Autorka wzbudza w czytelniku chęć poznania jej dalszych poczynań - zwłaszcza związanych z pewnym typem, ale też zachęca do sięgnięcia po poprzednią część, chociażby po to, by dowiedzieć się coś więcej w sprawie zabójcy o pseudonimie Królewna Śnieżka. Fabuła książki jest bardzo intrygująca. I choć od razu wiedziałam kto jest sprawcą, to miło było obserwować śledztwo. Książkę czyta się szybko ze względu na przystępny język i napięcie umiejętnie rozłożone w tekście. Taylor nie jest doskonała, ale naprawdę da się lubić. Wieczory w jej towarzystwie były interesującym doświadczeniem.
    Gorąco polecam wszystkim miłośnikom thrillerów!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Pani Monice z Wydawnictwa:



Recenzja trafia do Bazy Syndykatu Zbrodni 

niedziela, 10 sierpnia 2014

Wieczór przy herbacie (30) - Wakacje, Osikowa Dolina, Twórcza Chatka

Półmetek wakacji dawno za nami.
Czas na małe podsumowanie.
Najlepiej przy aromatycznej herbacie i czymś słodkim do pary.
Niech będzie ciasto ze śliwkami :)


Wśród herbat wybrałam "Leśnego elfa".
To mieszanka zielonej herbaty z owocami aronii, 
dziką różą, jagodami, jeżynami, czerwoną porzeczką, 
kwiatami prawoślazu lekarskiego, 
plasterkami truskawek i aromatem.
Zapach suszu jest bardzo intensywny i aromatyczny.
Niestety po zaparzeniu herbata już tak mocno nie pachnie.
Smak też jest delikatniejszy niż można przypuszczać. 
Dominująco wyczuwalnym smakiem jest smak samej zielonej herbaty, 
pozostałe dodatki wyczuwalne są na zasadzie akcentów.
W jednym łyku myślę, że czuję aronię, w innym jagodę, 
a jeszcze innym porzeczkę.
To idealna mieszanka dla fanów zielonej herbaty.

Herbatę możecie kupić w sklepie internetowym 

Na dokładkę jest ten placek ze śliwkami.
Pieczony przeze mnie pierwszy raz.
Chyba nie wyszło źle, prawda?



Wakacje mnie totalnie rozleniwiają!
Fakt, że jestem urodzonym leniem i na wszystko mam zawsze czas,
ale teraz ten stan się znacznie pogłębił!
Nawet nie wiem kiedy ten czas tak szybko zleciał!

Pierwsze 2 tygodnie lipca był u mnie brat,
niestety nie sprawdziłam się dobrze w roli gospodyni, 
bo nie zagwarantowałam mu wiele atrakcji.
Coś tam jednak się działo.
Najmilej wspominam wypad na kręgle :)



Kolejne 2 tygodnie spędziłam na półkoloniach w roli opiekuna.
Wszystkich, którym wydaje się, 
że dla nauczyciela to także forma wakacji muszę wyprowadzi z błędu!
Oczywiście nie zawsze tak jest, ale mnie się trafiła grupa chłopców, 
którzy właśnie skończyli 6 klasę 
i czuli się całkowicie bezkarni w swoim zachowaniu.
Nie mieli żadnych hamulców!

Dlatego gdy tylko skończyły się półkolonie 
postanowiłam przeznaczyć swój wolny czas na 
NICNIEROBIENIE!

Tak bardzo wzięłam to sobie do serca, że lenię się jak mogę!
Śpię do południa, czytam, gotuję, czytam i... gram na komórce :p

Jest mi błogo! :)

Muszę jednak przyznać,
że dzięki pracy na półkoloniach odwiedziłam dwa wspaniałe miejsca,
które koniecznie muszę Wam polecić!

To Osikowa Dolina w Koziegłowach
i Twórcza Chatka w Tarnowskich Górach

W Osikowej Dolinie dzieci miały 3-godzinne
zajęcia manualne z wykorzystaniem osikowego drewna.
Pracowały z wielkim zaangażowaniem bez względu na wiek i płeć.
Każde dziecko miało okazję zrobi wiszące serce i kwiatek,
który może by ozdobą parapetu (repertuar zajęć jest zmienny).
My opiekunki miałyśmy w tym czasie okazję poznać historię osikowych tradycji,
napić się kawy z matką właściciela,
która raczyła nas ciekawymi opowieściami dotyczącymi życia w Koziegłowach.
Potem same mogłyśmy wykonać kwiatka i serduszko,
a bawiłyśmy się przy tym cudnie!
Po zajęciach czekały na nas kiełbaski z ogniska,
które zostały upieczone na specjalnym ruszcie.
Palenisko znajduje się na pięknym podwórku, na tyłach budynku.
Dzieci dostały koce i mogły biwakować :)
Świetny wyjazd!
Folder - strona zewnętrzna
Folder - strona wewnętrzna
Jedna z ofert
Gabloty wystawowe w budynku
Twórcza Chatka zaskoczyła nas wyjątkowymi zajęciami
i świetną kadrą instruktorów.
Chatkę prowadzi przemiłe małżeństwo,
które każdego dnia chce jeszcze bardziej ulepsza swoją ofertę
i podnosi jakoś zajęć.
Zajęcia odbywały się w trzech grupach podzielonych wiekowo w sposób rotacyjny.
Kiedy jedna grupa miała zajęcia ruchowe,
druga miała plastyczne, a trzecia twórcze.
Zajęcia różniły się nieco w każdej z grup wiekowych.
Tematem przewodnim była WIOSKA INDIAŃSKA
i wszystkie zajęcia były z tym związane.
I tak np. na zajęciach plastycznych jedna grupa robiła totemy,
druga pióropusze, a trzecia łapacze snów.
Zajęcia ruchowe były skierowane na zaznajomienie się z elementami samoobrony,
ale w sposób bardzo ciekawy i przystępny
- także zróżnicowany ze względu na wiek grupy.
W sali zajęć twórczych różnice były najbardziej widoczne.
Było tam kilka zajęć skierowanych na rywalizację,
wykonywanie instrumentów muzycznych,
doświadczenia chemiczne, zadania skierowane na współpracę w grupie.
Rewelacja!

Ulotki - tylko oferta już nieaktualna :(

Jedno z doświadczeń
W obu miejscach właściciele otwarci są na organizację przyjęć urodzinowych,
spotkań rodzinnych, warsztatów prywatnych czy dla nauczycieli.
Wszystko można z nimi omówić i zorganizować.
Są bardzo elastyczni :)
Dawno nie byłam w tak kreatywnych, czystych i ciekawych miejscach,
z tak bogatą i ciekawą ofertą.
Szczególnie polecam!

P.S. Podczas pisania tego posta komputer wyłączył mi się 17 razy. Nie wiem czy płakać czy wyrzucić go przez okno. Macie jakieś pomysły? Chyba się załamię! 

poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Heidi Hassenmuller, Pewnej wrześniowej niedzieli

Autor: Heidi Hassenmüller
Tytuł: Pewnej wrześniowej niedzieli
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Miejsce i rok wydania: Wrocław 2008
Ilość stron: 79
Wiek adresatów: od 10 lat

Zdjęcie pochodzi z tej strony.


    Ta niepozorna, niewielka książeczka wycisnęła ze mnie morze łez! Wstrząsnęła mną emocjonalnie i nie pozwoliła w nocy zasnąć.
       Nie zamierzałam zdradzać tu dokładnie treści, ale jednak jest to konieczne. Podejrzewam, że moje recenzje czytają osoby dorosłe, a nie nastolatki czy dzieci. Myślę, że rodzice, czy inne osoby podsuwające młodym ludziom prezentowane przeze mnie tytuły powinny jednak znać treść tych książek, by móc zdecydować czy to właściwy tytuł dla ich dziecka.
    W rodzinie dziesięcioletniego Thomasa nadchodzą poważne zmiany. Nie dość, że mama oznajmia, że jest w ciąży, to jeszcze jego ukochany dziadek postanawia przenieść się do domu spokojnej starości. Chłopcu trudno pogodzić się z tymi nowościami - przecież te zdarzenia przewrócą jego życie do góry nogami. Jego najlepszy kolega też ma małą siostrę, i od kiedy dziewczynka nauczyła się chodzić, mama Petera prosi syna by ten zajmował się siostrą. A przecież wszyscy wiedzą, że taka siostra to prawdziwa kula u nogi! W oswajaniu Thomasa z nową sytuacją niezrównany jest dziadek, który z wielką cierpliwością i miłością tłumaczy wszystko chłopcu. Sprawia, że wnuczek chce być dobrym bratem dla swojej nowo narodzonej siostry. Niestety tuż po chrzcinach dochodzi do tragedii. Angela umiera śmiercią łóżeczkową. Już samo to straszne wydarzenie wstrząsa chłopcem. Dodatkowym ciosem jest reakcja mamy, która kompletnie nie radzi sobie ze stratą.
     Książka może być formą biblioterapii dla dzieci borykających się z podobnym problemem. Cała sytuacja opisana jest bardzo prawdziwie, emocjonalnie, ale z taktem. Pamiętajmy, że nie ma dobrych i złych uczuć. Ważne byśmy umieli nazywać swoje emocje, a z tym mają problemy nawet dorośli. Przewodnikiem po świecie uczuć jest dziadek, który ze stoickim spokojem, zrozumieniem i troską tłumaczy chłopcu jak radzić sobie z trudnymi emocjami, ale także uczy empatii i akceptacji. Oprócz sfery emocjonalnej, książka uzupełnia także wiedzę dziecka na temat poczęcia, ciąży i porodu na poziomie odpowiednim dla rozwoju dziesięciolatka. Początkowo bardzo przeszkadzało mi nadużywanie zdrobnień "mamusia" i "tatuś". Wydawało mi się to nienaturalne i nieprawdziwe, dopiero później uznałam, że od początku miało to mieć kojące znaczenie i podkreślać rolę rodziny. W każdej rodzinie zdarzają się nieporozumienia, odmienne potrzeby, czy poróżnienia. Ważne jest jednak to, by mimo różnic umieć ze sobą współżyć i obcować w zgodzie, akceptując jednocześnie swoje odmienne punkty widzenia. Autorka podkreśla także fakt, jak bardzo ważna jest umiejętność rozmowy i respektowanie uczuć wszystkich członków rodziny. 
       Jeśli uważacie, że chcielibyście by książkę przeczytały Wasze dzieci, zróbcie to proszę najpierw sami. Myślę, że mimo wszystko dzieci nie zareagują na nią tak bardzo emocjonalnie jak ja, ale uważam, że po lekturze rodzic powinien porozmawiać o niej z dzieckiem i pomóc mu zrozumieć kłębiące się w nim emocje. Może pojawić się też strach o własną rodzinę, więc trzeba zadbać o komfort psychiczny dziecka w tej kwestii.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Odnajdź w sobie dziecko (dzieci w wieku szkolnym)
- Klucznik (literatura europejska - niemiecka; (wy)pożyczona - z biblioteki)
- Gra w kolory - (błękitny/niebieski)

niedziela, 3 sierpnia 2014

Zapowiedzi/nowości sierpień 2014

Po wstępnym przejrzeniu ofert wydawniczych widzę, 
że sierpień nie jest ulubionym miesiącem 
na wprowadzanie nowości na rynek czytelniczy...
Ja jednak coś interesującego jednak znalazłam :)
... mało, prawda?

Źródła okładek są podlinkowane pod nazwą Wydawnictwa.
Z podanych stron pochodzą także opisy książek.

Autor: Frederick D`Onaglia
Tytuł: Dom nad Lazurowym Urwiskiem
Wydawnictwo: Amber
Ilość stron: 304

Groźna i piękna sceneria skalistych zatoczek Lazurowego Wybrzeża.
Laura, ilustratorka książek dla dzieci, po rozstaniu z mężem mieszka tam z córką i synem w domu ojca, który zaginął na morzu w tajemniczych okolicznościach.

Pewnego dnia Laura otrzymuje dziwny spadek od człowieka, który był wrogiem jej ojca… Dlaczego?
Spokojne życie ilustratorki zostanie zburzone, a ona sama będzie potrzebowała pomocy Raphaëla, nowo poznanego przystojnego restauratora… Czy ją dostanie? Czy razem dotrą do prawdy?
Ale jak to się dzieje, że Raphaël zawsze pojawia się w najbardziej krytycznym momencie? To kolejna zagadka wyjątkowo podłej zdrady, którą Laura musi rozwikłać...

***********************

Autor: Diane Chamberlain
Tytuł: Dobry ojciec
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
 Ilość stron: 392

Przed czterema laty dziewiętnastoletni Travis Brown dokonał wyboru: sam wychowa nowo narodzoną córkę. Kiedy większość jego przyjaciół imprezowała i chodziła na randki, Travis siedział w domu, zmieniał pieluszki i martwił się o pieniądze na życie, nigdy jednak nie żałował tej decyzji. Bella jest światłem jego życia. Kiedy jednak Travis traci pracę i dom, bezpieczeństwo – które z takim trudem stworzył dla Belli – zaczyna się chwiać.
A potem następuje cud. Praca w Raleigh może poprawić ich los. Musi. Ale gdy Travis przyjeżdża do miasta, przekonuje się, że nie chodzi o pracę, a udział w przestępstwie, które zapewni szybkie pieniądze bez żadnych konsekwencji. Czy aby na pewno?

Co sprawia, że stajemy się dobrymi rodzicami? Czy dobro dziecka może usprawiedliwić działania poza prawem? Jak daleko mogłabyś się posunąć, chcąc chronić swoje dziecko?

*****************************

Autor: Darien Gee
Tytuł: Uśmiech Madeline
(jest to kontynuacja "Herbaciarni Madeline")
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 632

Witajcie w Avalon w stanie Illinois! W Herbaciarni Madeline, popularnym miejscu spotkań towarzyskich, mieszkanki Avalon utrwalają swoje wspomnienia na kartach własnoręcznie robionych albumów i dzielą się doświadczeniami. Dla niektórych osób konfrontacja z przeszłością okazuje się bolesna: Isabel Kidd remontuje dom, usiłując jednocześnie stawić czoło konsekwencjom romansu, w jaki przed kilkoma laty zaangażował się jej nieżyjący już mąż; Ava Catalina opłakuje śmierć ukochanego i samotnie wychowuje syna; inteligentna i atrakcyjna Yvonne Tate odkrywa, że pomimo dziesięciu lat życia na własny rachunek wciąż nie potrafi wyzwolić się od niechcianych wspomnień; Frances Latham, matka trójki niesfornych chłopców, z utęsknieniem czeka na przyjazd przybranej córeczki z Chin, nie zdając sobie sprawy, ile łez i nieprzespanych nocy będzie kosztować ją decyzja o adopcji.
Do akcji wkracza Bettie Shelton. Dzięki jej radom mieszkańcy Avalon dokonują rozrachunku z przeszłością i odważnie planują swoją przyszłość. A gdy dowiadują się o nieszczęściu, jakie niespodziewanie dotyka ich niezłomną przyjaciółkę, postanawiają stworzyć specjalnie dla niej coś prawdziwie wyjątkowego.

***************************

Autor: Kate Atkinson
Tytuł: Zagadki przeszłości
Wydawnictwo: Czarna Owca
Ilość stron: 368

Zazdrosny mąż podejrzewa żonę o zdradę. Dwie siostry dokonują szokującego odkrycia. Uznany prawnik prowadzi śledztwo w sprawie dawnego morderstwa. W tym samym czasie pewna pielęgniarka traci siostrzenicę, a starsza pani swoje koty...
Te wszystkie sprawy spadają na barki prywatnego detektywa, Jacksona Brodiego. Były policjant, świetny dochodzeniowiec, przeżywa ciężkie chwile - otaczają go śmierć i intrygi, a na dodatek boryka się z rodzinnymi problemami. Mimo przeciwności losu, Brodie kontynuuje śledztwa. Ku swojemu zaskoczeniu szybko dostrzega związek między sprawami Czy w natłoku nieszczęść podoła wyzwaniom?

**************************

Autor: Maria Wolska
Tytuł: Zatrzyma chwilę
Wydawnictwo: Szara Godzina
Ilość stron: 160

Ewa i Marek są parą z kilkuletnim stażem. On marzy o małżeństwie i normalnej rodzinie, ją coraz bardziej pochłaniają obowiążki zawodowe - do tego stopnia, że traci kontrolę nad swoim prywatnym życiem. Ewa wpada w błędne koło pracy i frustracji, co rujnuje jej związek i zdrowie. Dopiero wypadek, któremu ulega, skłania ją do refleksji i spojrzenia na siebie z dystansem. Właśnie wtedy w jej życiu pojawia się pewien mężczyzna...
Zatrzymać chwilę to współczesna opowieść o pułapkach pracoholizmu, marzeniach, o które trzeba walczyć, miłości, której nie trzeba wcale daleko szukać, i sztuce dokonywania wyborów.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tytuły

1001 potwornych rzeczy do odnalezienia 5 sekund do io A jeśli ciernie... A między nami ocean... Adela Afryka Agnieszka opowiada bajkę Alicja Anielka Anioły powodzi Antek Apolejka i jej osiołek Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc Aprilek Arcydzieła do kolorowania Atlas anatomiczny Australijczyk w Italii Awaria małżeńska Bajki od św. Mikołaja Baranek Bronek Basia i alergia Basia i podróż Basia i urodziny w muzeum Beki smarki pierdy czyli co się dzieje w moim ciele Beverly Hills Beverly Hills 90210 Bez przebaczenia Bliski Wschód Blondynka w Indiach Blondynka w Meksyku Bluszcz prowincjonalny Bogusia Boże Narodzenie. Kuchnia świąteczna Boże Narodzenie. Świąteczne dekoracje i smakołyki Cappuccino Chcę być jak agent Chleby bułki bułeczki Chory kotek Chuliganka Ciasta bez pieczenia od A do Z Ciekawość Ciotki Coolman i ja Córeczka tatusia Cudaczek - Wyśmiewaczek Cudaki Opaki Cukierek dla dziadka Tadka Cukiernia w ogrodzie Czar miłości Czarodziejka Lili i świąteczna magia Czas w dom zaklęty Czerwone liście Daleki rejs Dama Kameliowa Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach Dania z piekarnika od A do Z Dekoracje na każdą okazję Dekorowanie potraw Disney:Kubuś Puchatek Do ostatniego tchu Dobra kuchnia od A do Z Dogonić rozwiane marzenia Dom nad klifem Dom nad Rozlewiskiem Dom z papieru Dorysowanki. Rozwijaj wyobraźnię Dotknąć prawdy Dotyk zła Drugi Drzazga Dwa pstryki techniki Dwie miłości Dwoje na wirażu Dylemat doktora Andersona Dziadek na huśtawce Dzidziuś. Niewielka książeczka o wielkiej stracie Dziedzictwo Dzielny Fryderyk Dziennik Cwaniaczka. Zapiski Grega Heffleya Dziewczynka z balonikami Dziwni klienci Dżunia Edward i jego wielkie odkrycie Facet z grobu obok Filip i najazd intruzów Fryckowe lato Gagi Gangu Purpurowej Ręki Galeria uczuć Głos bez echa Gnój Grób rodzinny Grzech aniołów Gwiazd naszych wina Hakus pokus Hania Humorek. Najfajniejsza na świecie Humorkowa Księga Kolorowanek i innych zabaw Henryśka drugiej tak wspaniałej nie znajdziecie Herbata. Moc smaku i aromatu Hirameki Historia leśnych kochanków i inne opowiadania Historia pewnego statku. O rejsie Titanica Historia tajemniczego kucyka Hop siup Stokrotko I co teraz? Imię Twoje... Inspektor Kres i zaginiona Jajko z niespodzianką Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali Jak pracuje Święty Mikołaj? Jak to ze lnem było Japońskie łamigłówki Jeż w grzybnym lesie Jeżynka nie chce się bawić Język dwulatka Język niemowląt Julka Julka Wróbel i przygoda ze świnką Kaprysy milionera Kasia i Grześ Kasia i Kubuś. Urodziny taty Kasia i Zosia Klub Przyjaciół Kobieta niespodzianka Kochaj i jedz Brazyliszku Kolorowanka Motyle Kołysanka dla Rosalie Konik polny Kora Kradzież nad Niagarą Kronika ślubnych wypadków Król złodziei Księga motyli Księżniczka Amelia i jej pies Księżniczka i wszy Księżniczka Julka i jej kucyk Księżniczka Lena i jej chomik Księżniczka Zosia i jej kot Kto się śmieje ostatni Kto wiatr sieje Kubuś Puchatek Kwiaty na poddaszu Kwitnący krzew tamaryszku Labirynt kłamstw Lasy w płomieniach Lato szczupaka Letni kiermasz Lew Czarownica i Stara Szafa Lewandowski. Wygrane marzenia Lidka Listy Lodowa pułapka Los utracony Łatwe zupy Madzia syrenka Magia świąt. Tradycyjne przepisy kulinarne i świąteczne ozdoby Magiczna cukiernia Magiczna gondola Maksio ma kłopoty Malowany ul Malownicze Mała szansa Mały Książę Marina Martynka i Gwiazdka Michał Jakiśtam Miecz króla Szkocji Miłość nad Rozlewiskiem Moje wypieki i desery Moralność pani Piontek Mordercza gra Motyle Mój pies Bezdomny Muszka która nie umie latać Na boisku Na krawędzi Na łeb na szyję Na zakręcie Narzeczone lorda Ravensdena Natalii 5 Nic nie trwa wiecznie Niechciana prawda Niezwykły przyjaciel Noc kosa Nowy początek O Bogince Jemiole O Janku co psom szył buty O psie który jeździł koleją Obudzić szczęście Ogon Kici Ogród cieni Ogród czasu. Artystyczna kolorowanka Oplątani Mazurami Opowieść niewiernej Opowieść wigilijna Osaczona Ostateczny cel Ostatnie ostrzeżenie. Globalne ocieplenie P.Rosiak (nie) daje się czarnej śmierci P.Rosiak i czadowe majtki P.Rosiak i kupa śmiechu P.Rosiak i zabójczy bąk P.Rosiak superbohaterem Pamiętne lato Pampilio Pan Jaromir na tropie klejnotów Pan Soczewka na dnie oceanu Parasol Pensjonat Marzeń Pewnej wrześniowej niedzieli Piątkowska Renata Pierrota bolą kopytka Pierwsza na liście Pierwsze światła poranka Pierwszy raz Pierwszy wiosenny dzień Pies i kot w leśnym zakątku Pieśń o poranku Pięćdziesiąt twarzy Greya Płatki na wietrze Płomienie śmierci Po prostu bądź Pocałunek śmierci Pocztówka z Toronto Pod ziemią w Villette Pokuta Polka Pollyanna Powroty nad Rozlewiskiem Powrót do Lwowa Prawdziwy cud Projekt matka Przygody Małego Wodnika Przyjaciółki na zawsze Puchatkowe zabawy Pudełko ze szpilkami Quilling. Cuda z papieru Radek Szkaradek. Bekanie! Ratowanie świata i inne sporty ekstremalne Rekin Śmieszek Rękawiczka Rozmowy Rzepka Sałatki od A do Z Sieroce pociągi Single Siostry Pancerne i pies Siostrzyczka Sklepik z Niespodzianką Skrawek nieba Słodki świat Julii Smak kamienicy Smak nadziei Spotkanie nad jeziorem Sprawa tchórzliwego dezertera Sprawa trzech desperado Strachozagadki Szkolna wycieczka Szkolne czary Szkoła żon Sztuka uprawiania róż z kolcami Sztuka wyboru Szukając misia Szybko i zdrowo od A do Z Śladem zbrodni Ślady krwi Ślub Ślubna przygoda Ślubny kontrakt Ta druga Tajemnica Black Rabbit Hall Tajemnica bzów Tajemnica drewnianej sowy Tajemnica gangu niebieskich Tajemnica kina Tajemnica mumii Tajemnica Namokniętej Gąbki Tajemnica szafranu Tajemnica śnieżnego potwora Tajemnica zwierząt Tajemnice Luizy Bein Tak miało być Teodor rusza z pomocą Tilly Towarzyszka Panienka Trzy oblicza pożądania Ulica Rajskich Dziewic Ulotne chwile szczęścia Uśmiech niebios W blasku miłości W kajdankach namiętności W proch i pył W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany Wakacyjna opowieść Wesołe wierszyki Widok z mojego okna Widok z mojego okna. Przepisy nie tylko na życie Wielka kolekcja bajek o przygodach Maszy i Niedźwiedzia Wielka księga. Hania Humorek Wiersze dla dzieci Wiśniowy Klub Książki Wróć Alfiku! Wszystkie chwyty dozwolone Wszystkie kłamstwa Wszystko inne poczeka Wymarzony czas Wymarzony dom Wymarzony koncert Wyprawa na biegun Wyspa dla dwojga Z tęsknoty za Judy Za króla Piasta Polska wyrasta Zabawki z fantazją. Pomysły na cały rok Zabawy plastyczne dla dzieci Zabawy z mamą. Książka dla rodziców i dzieci Zagadka dna morskiego Zagadka hien cmentarnych Zagadka salamandry Zagadka zegara maltańskiego Zagadki przeszłości Zagubiona w śniegu Zając zostaje! Zakład o miłość Zamek z piasku Zamieniec Zanim nadejdzie ciemność Zapach lawendy Zapiski (pod)różne Zasupłana historia Zima Sapcia i Pufcia Zimowa przygoda Znikające wrotki Znikający króliczek Zorkownia Zosia Ernest i ktoś jeszcze Zośka Bohaterka Zośka Wspaniała Zuzanna Zuźka D. Zołzik nie jest złodziejką Zwykły człowiek Żegnaj szkoło - na zawsze Żona_22 Życie z drugiej ręki

Literatura (wg Katalogu Biblioteki Narodowej):

Źródło książki: