Ilustracje: Rachelle Panagarry
Tłumacz: Katarzyna Biegańska
Tytuł: Klątwa egipskiego kota
Seria: Przygody Lottie Lipton, tom 1
Wydawnictwo: Juka-91 (Dwukropek)
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 80
Wiek adresatów: 8 - 12 lat
Co łączy dziewięcioletnią Lottie Lipton i pełne niezwykłych eksponatów z całego świata Muzeum Brytyjskie? Otóż mała dziewczynka mieszka w nim! Dzięki czemu dokładnie zna każdy jego zakamarek, każdy nawet najmniejszy przedmiot i jego umiejscowienie. Lottie twierdzi nawet, że tak dobrze zna rozkład muzeum, że spokojnie mogłaby przejść po nim z zamkniętymi oczami.
Już samo miejsce zamieszkania bohaterki jest fascynujące, ale to nie wszystko! Lottie wychowywana jest przez swojego wuja, który jest kustoszem w British Museum. W związku z tym dziewczynka od najmłodszych lat "karmiona" jest niezwykłymi opowieściami związanymi z różnorodnymi kulturami, tradycjami i historią wielu narodów. Dziewczynka zna mnóstwo historycznych ciekawostek. Sama ma zainteresowania detektywistyczne, uwielbia tajemnice i zagadki, i chętnie próbuje je rozwikłać. Dlatego gdy w muzeum ginie najnowszy nabytek, niezwykle cenny, niepowtarzalny złoty posążek kota egipskiego, bohaterka od razu postanawia działać. Szybko łapie trop i krok po kroku, wraz z wujem Bertem i dozorcą Regiem, próbuje odnaleźć zgubę. By tego dokonać cała trójka musi się nieźle nagłówkować i rozwiązać tajemnicze zagadki, w tym także takie, które napisano szyfrem...
Lottie Lipton jest bardzo rezolutna i odważna. Może być wzorem do naśladowania przez jej rówieśników i nieco starsze dzieci. Dziewczynka jest ambitna, zdeterminowana, obowiązkowa i zawzięta (w dobrym tego słowa znaczeniu). Łatwo kojarzy fakty, logicznie myśli i jest wytrwała, nie poddaje się łatwo. Młody czytelnik może próbować swoich sił w rozwiązywaniu zagadek razem z bohaterką (ma czas na zastanowienie w odpowiednim momencie, przed przeczytaniem odpowiedzi). Dodatkowo pozna wiele nowych informacji i ciekawostek na temat zgromadzonych w muzeum artefaktów. Na końcu książki znajduje się mini słowniczek, w którym znajdują się wyjaśnienia trudniejszych słów (myślę, że te wyjaśnienia mogłyby być nieco obszerniejsze i bardziej dokładne). Za słowniczkiem mamy też kilka nowych ciekawostek oscylujących wokół poruszanej w książce tematyki. Jest też labirynt i zaszyfrowany list od Lottie do czytelników (spokojnie, znajdziemy też do niego klucz).
Książka przeznaczona jest dla dzieci w średnim wieku (najlepiej 9 - 11 letnich), które lubią rozwiązywać zagadki i poznawać tajemnice, ale też nie stronią od samodzielnego zgłębiania wiedzy na co dzień. Znajduje się tu wiele odniesień do historii różnych zakątków świata, ale stanowią raczej uzupełnienie posiadanych już informacji czy zarysu poruszanej tematyki. Tekst pisany jest w dużych odstępach, więc łatwo się go czyta. Krótkie rozdziały pozwalają na czytanie fragmentami (rozdziałami).
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Juka-91
oraz
Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Czytamy nowości (data premiery 15.02.2017r.)
- 12 książek u Wiedźmy - zwierzę
- Przeczytam tyle ile mam wzrostu - 0,7 cm (38,1 cm z 158 cm)
- 52 książki w 2017 (17)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz