Ilustrator: SUBI Joan Subirana
Tytuł: Uczucia
Seria: Maja i jej świat
Wydawnictwo: Adamada
Miejsce i rok wydania: Gdańsk 2015
Ilość stron: 35
Wiek adresatów: od 5 lat
Rozumienie uczuć i emocji nie jest wcale takie łatwe. Dobrze jednak umieć je rozpoznawać i odpowiednio nazywać, bo wyrażając je słowami będziemy mogli uzyskać oczekiwane rezultaty. Nie ma uczuć złych, wszystkie są potrzebne. Warto je dobrze poznać, by móc efektywnie porozumiewać się z innymi i w jasny sposób wyrażać siebie.
Maja wybiera się z rodzicami na pieszą wycieczkę. Jest bardzo podekscytowana i całą sobą chłonie to co widzi, słyszy, czuje. Jest cudownie! Maja świetnie się bawi do czasu gdy gubi się w lesie. Na szczęście w niedługim czasie zostaje odnaleziona. Dalsza droga, wspinanie się na szczyt było bardzo męczące, ale było warto.
Mała bohaterka w czasie wycieczki wiele odczuwa i wszystkie te uczucia opisuje. Aż trudno uwierzyć, że jednej wycieczce może towarzyszyć tak wiele różnych emocji i uczuć - szczęście, oczarowanie, euforia, spokój, błogość, strach i inne. Z tyłu książki znajduje się poradnik dla rodziców, w którym autorka wyjaśnia jaka jest różnica pomiędzy emocjami, uczuciami i nastrojem - muszę przyznać, że okazuje się, że sama mylę te pojęcia. Dodatkowo mamy tu też zamieszczone sentencje na temat strachu, zaufania, miłości, szczęścia i radości.
Bonusem dla małych czytelników są trzy ćwiczenia, które dzieci mogą wykonać, by jeszcze bardziej zrozumieć uczucia (swoje i innych). Pierwsze ćwiczenie polega na "malowaniu muzyki" - zastosowane barwy i intensywność kreski pomoże nam zrozumieć co czuliśmy przy słuchaniu poszczególnych fragmentów. Drugim zadaniem jest zabawa w dotyk, której celem jest uświadomienie sobie co wśród przedmiotów codziennego użytku wywołuje w nas miłe i przykre odczucia. Co wiążemy z przyjemnością, a co ze wstrętem. Trzecie ćwiczenie polega na rozpoznawaniu mimiki, wyrazu twarzy. Czy łatwo nazwać emocje malujące się na twarzach?
Mnie w tej serii niezmiennie zachwycają ilustracje. Jestem nimi tak zachwycona, że mogła bym je przeglądać godzinami. Są cudowne. Dla mnie ta książeczka spokojnie mogłaby być pozbawiona tekstu, a i tak wiedziałabym dokładnie o czym jest. Rysowane ołówkiem (czy węglem), z żółtymi akcentami obrazki nie tylko bardzo dokładnie ilustrują tekst, one są tak urocze, że nie sposób oderwać od nich oczu.
Może ktoś z Was zna inne książki z ilustracjami Joan Subirany (SUBI)? Znacie? To podzielcie się proszę tytułami.
Za możliwość przeczytania książeczki dziękuję Wydawnictwu Adamada
Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Grunt to okładka - dziecko
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 0,9 cm (9,7 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (10)
- Dziecinnie
- Dziecinnie
Ilustracje rzeczywiście są przepiękne. No żeż... ale mnie zaintrygowałaś! I taki ważny temat, i taki piękny przekaz. Muszę jej poszukać.
OdpowiedzUsuń