Ilustracje: Katarzyna Jerzyk
Tytuł: Szkoła dla początkujących
Seria: Tornister pełen przygód
Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2016
Format: 17 x 24
Ilość stron: 80
Wiek adresatów: od 6 lat
Dosłownie za chwilę w uszach dzieci i nauczycieli rozbrzmi pierwszy dzwonek szkolny. Dla większości uczniów będzie to symboliczny dzwonek zapowiadający nowy rok szkolny, ale dla wszystkich pierwszoklasistów będzie to pierwszy dzwonek w życiu, rozpoczynający zupełnie nowy etap.
Starsi uczniowie wiedzą, że szkoła to całkiem przyjemne miejsce... zwłaszcza na przerwach... Wiadomo, bywa różnie. Czasem jest miło i zabawnie, a czasem stresująco i trudno. Najważniejsze to dobre nastawienie, chęć zdobycia nowej wiedzy i umiejętność współżycia w grupie klasowej i szkolnej. Starsi o tym wiedzą, ale dla pierwszoklasistów to wszystko jest nowe i nieznane. Dzieci nie wiedzą czego oczekiwać, co mówić, co robić.
"Szkoła dla początkujących" to świetna pozycja, którą rodzice powinni przeczytać swoim dzieciom przed "pierwszym dzwonkiem". Bohaterami książeczki są Łukasz i Łucja rozpoczynający właśnie swoją edukację szkolną oraz ich koledzy. Treść przybliża nam pierwszy rok pobytu w szkole. Łucja i Łukasz zostali najlepszymi przyjaciółmi niemal od pierwszego dnia - razem odrabiali lekcje, bawili się, wspierali, uczyli. Tylko ferie musieli spędzić osobno, w pozostałym czasie byli nierozłączni. Młody czytelnik czy słuchacz łatwo będzie mógł wcielić się w role bohaterów i przeżyć ich przygody, emocje, sukcesy i porażki. Książka przedstawia wiele sytuacji, które mogą przytrafić się każdemu, pomaga je zrozumieć i "przeżyć".
Podoba mi się sposób narracji. Autorka opisuje sytuacje z udziałem Łucji i Łukasza z ich punktu widzenia. Dzieci odmiennie od dorosłych postrzegają rzeczywistość. Sprawy, na które my nie zwracamy uwagi, oni traktują śmiertelnie poważnie. To co nowe jest dla nich trudne, niepewne i często wywołuje poczucie strachu i bezradności. Książka pozwoli dzieciom oswoić się ze szkołą, sytuacjami trudnymi (np. konflikt z kolegami, trudności z wykonaniem polecenia nauczyciela, stres związany ze spóźnieniem), wydarzeniami szkolnymi (dzień nauczyciela, mikołajki, bal karnawałowy, majówka). Wspaniale, że autorka pokazała też, że dzieci w klasie mogą być różne, ale wszystkie są równie ważne (mamy tu m.in. elegancika z opanowaną sztuką dżudo, małomównego Franka, który ma bardzo szeroką wiedzę itd).
Seria jest świetna! Doskonale nadaje się także dla nauczycieli nauczania początkowego na codzienny cykl zajęć głośnego czytania. Rozdziały są krótkie, więc spokojnie można poświęcić dziesięć minut lekcji na przeczytanie takiego rozdziału i omówienie go. Nauczyciel znajdzie tu także inspiracje do pracy, a także może potraktować ją jako wstęp do rozmów na ważne tematy (w tym konfliktowe, wychowawcze, profilaktyczne). Książka uczy empatii, pozwala czytelnikom spojrzeć innym okiem na kolegów. Uczy zrozumienia i pokory, a także tolerancji i akceptacji.
Bohaterów książki nie można nie polubić, aż ma się ochotę poznać ich bliżej. Rodzice! Biegnijcie po książkę do księgarni i spędźcie jutrzejsze popołudnie ze swoimi dziećmi przy lekturze książki. Omówcie później jej treść, zapytajcie o ich odczucia związanymi z pójściem do szkoły, o ich obawy i oczekiwania. Opowiedzcie im swoje szkolne wspomnienia, niech wiedzą, że też byliście pełni obaw, a okazało się, że szkoła to bardzo fajne miejsce, gdzie można poznać wielu wspaniałych ludzi, zawrzeć przyjaźnie na lata i całkiem dobrze się bawić.
Inne tytuły z tej serii:
- "Zając zostaje"
- "Do czego służy kotlet?"
- "Zawiła historia niesfornego Kacperka" (wkrótce recenzja)
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Adamada
Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
- Gra w kolory (błękitny, jasny niebieski)
- Grunt to okładka (OCZY)
- Grunt to okładka (OCZY)
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 1,2 cm (72 cm z 158)
- 52 książki w 2016 (53)
Wydawnictwo ma ciekawe tytuły dla milusińskich :)
OdpowiedzUsuńPopieram! To bardzo przyjemna historia i książka idealna dla dzieci rozpoczynających naukę. :)
OdpowiedzUsuńChrześniak rozpoczął rok temu naukę jako 6-latek. Ciekawe, czy teraz chciałby poznać historię z tej książki.
OdpowiedzUsuń