Jestem amatorką, a nie krytykiem literackim. Moje recenzje/opinie nie są profesjonalne. Piszę, bo to lubię, więc jeśli szukacie jakiejś obiektywnej, "mądrej" opinii to raczej zły adres. Od książek nie wymagam zbyt wiele, czytam głównie obyczajówki i "czytadła", czasem thrillery czy kryminały oraz sporo literatury dla dzieci. Czytanie sprawia mi przyjemność, więc zdecydowana większość recenzji jest tutaj pozytywna - książki wybieram po opisie z tyłu książki, więc wiem na co się "porywam" :)

TOP 10 - Najlepsze książki ostatnich lat

TOP 10 - ROCZNE PODSUMOWANIA CZYTELNICZE

Czasem zdarza mi się robić podsumowania roczne dotyczące książek.
O ile nie zapomnę o tym,
będę tu dorzucała listy najlepszych tytułów przeczytanych w danym roku.

ROK 2016
?
Wstępna lista:
1. Eve Chase "Tajemnica Black Rabbit Hall" (Świat Książki)
3. Carole Matthews "Cukiernia w ogrodzie" (HarperCollins) - na początku przeze mnie nie doceniona należycie, z czasem zajęła w moim sercu stałe miejsce i często wracam do niej myślami
4. Susan Mallery "Trzy Siostry" (HarperCollins)

ROK 2015
Najlepsze przeczytane przeze mnie książki w 2015 roku.
 1. Magdalena Witkiewicz "Szkoła żon" - książka dała mi niezłego życiowego kopa. Z założenia miało być lekko i przyjemnie, ale ja doszukałam się w książce pewnych lekcji. Muszę przyznać, że lektura wywołała we mnie trochę zmian i pozwoliła spojrzeć na siebie przychylniejszym okiem. Nie był to efekt chwilowy, skutki "trzymają mnie" do teraz :) Uwierzyłam w siebie, w swoją wartość i choć z powrotem odzyskałam zgubione po lekturze kilogramy to wiem, że sama mogę wiele zmienić kiedy tylko będę gotowa. W dużej mierze ode mnie zależy jak wyglądam, jak żyję i czy jestem szczęśliwa. Magda jesteś wielka! Dziękuję!
 2. Magdalena Kordel "Tajemnica bzów" - najpiękniejsza historia jaką przeczytałam. W sumie to zastanawiałam się, która książka jest lepsza - ta czy "Szkoła żon". "Szkoła żon" wygrała tylko dlatego, że tak mocno wpłynęła na moje życie. "Tajemnica bzów" zawładnęła moim sercem i duszą, już na zawsze zostanie w mojej pamięci. Autorka snuła swoją opowieść z niezwykłym pietyzmem, ogromnym szacunkiem do bohaterki, opisując jej historię przepięknym językiem, gdzie każde słowo było szczegółowo przemyślane i wysmakowane. Odpłynęłam...
 3. Renata Kosin "Tajemnice Luizy Bein" - bardzo ciekawa, wciągająca i zaskakująca książki z pogranicza obyczajówki, sensacji i kryminału z licznymi odwołaniami do historii, religii, literatury, a nawet kina. Dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. To dla mnie pierwszy raz z tak skonstruowaną fabułą, ale to traf w 10!
 4. Magdalena Witkiewicz "Moralność pani Piontek" - rewelacyjna komedia... choć taka trochę słodko-gorzkaTutaj tyle się działo, że trudno uwierzyć, że treść dotyczy tylko jednej rodziny. Lektura nie pozwala się nudzić, akcja goni akcję, świetnie opisane wątki tworzą nierozerwalną całość.
 5. Agnieszka Turzyniecka "Dziewczynka z balonikami" - trudno mi było wcześniej wyobrazić sobie czym jest depresja, jak można czuć się tak chronicznie smutnym, zniechęconym i niezadowolonym, a czasem nawet zupełnie obojętnym. Wydawało mi się, że wystarczy się rozejrzeć, by dostrzec dobro i piękno z każdej otaczającej nas strony. Niestety to tak nie działa...
 6. Wanda Majer - Pietraszak "Kwitnący krzew tamaryszku" - początek lektury wcale nie zapowiadał się wyjątkowo, trudno mi było wsiąknąć w treść, ale gdy tylko fabuła się rozkręciła... Nie chciałam opuszczać Garbatki, chciałam poznać bohaterów "na żywo" i się z nimi zaprzyjaźnić... polubiłabym ich! I jeszcze fragment w zimowej scenerii... to co się wtedy wydarzyło, klimat oddany przez autorkę! Cudowny!
 7. Katarzyna Kołczewska "Wbrew sobie" - nie jest to lekka, pełna pozytywnych zdarzeń książka. Nie ma na celu krzepić ludzkich serc, jest za to dużym i wyraźnym znakiem ostrzegawczym. Zmusza do refleksji nad własnym życiem i zachowaniem innych ludzi.
 8. Magdalena Witkiewicz "Po prostu bądź" - ta książka jest jak balsam na duszę, choć nie brakuje w niej łez. Pokazuje światło gdy człowiek znajdzie się w otchłani mroku, krzepi i pobudza do życia, do intensywnego odczuwania i doceniania tego co mamy. Przy każdej kolejnej książce Magdaleny Witkiewicz mam wrażenie, że pisane są one specjalnie dla mnie! Magda pisze to, co ja chcę czytać, dostarcza mi maksymalnych emocji, zawsze zmusza do refleksji, bez względu na to jakich obszarów życia one dotyczą
 9. Magdalena Witkiewicz "Pierwsza na liście" - doskonale wykreowani bohaterowie, tacy z krwi i kości, z całym bagażem doświadczeń i przeżyć. Książka szczególna dla osób noszących w sercu jakąś "zadrę"... daje do myślenia i zmusza do rachunku sumienia.
 10. Magdalena Witkiewicz "Pensjonat marzeń" - tym razem nie dostajemy dobrych rad, przysłowiowego "kopa w tyłek", by ruszyć do przodu czy wprowadzać w życie zmian. Autorka przestrzega przed tym, że zmiany mogą wywołać burzę i to nie zawsze tę oczyszczającą.


ROK 2014
Top 10 przeczytanych książek:
 1. Agnieszka Lingas - Łoniewska "Bez przebaczenia" - do tej pory nie mogę przestać myśleć o tym jak drobne nieporozumienia, urażona duma i uparty charakter mogą namieszać w życiu, co gorsza myślę, że w rzeczywistym życiu może dojść do podobnych sytuacji... a moja Kornelia to ten sam typ osobowości co Paulina.
 2. Marc Llewellyn "Australijczyk w Italii, czyli jak mała włoska wysepka odmieniła moje życie" - to nawet dla mnie jest zaskoczeniem, że książka jest tak wysoko :) Czytało mi się ją bardzo opornie i trudno, jednak zostawiła po sobie głęboki ślad w mojej głowie. To często powielany motyw w literaturze obyczajowej. Bohater wyjeżdża gdzieś daleko i odmienia swoje życie... tyle, że tu jest coś więcej. Widać wewnętrzną przemianę bohatera i jego żony. Przedstawione są rzeczywiste plusy i minusy takiej wyprawy. Ponadto bardzo prawdziwe opisy sprawiły, że do tej pory czuję promienie słońca na ramionach na samo wspomnienie o książce, a to jest dla mnie niezwykłe.
 3. Agnieszka Turzyniecka "Inspektor Kres i zaginiona" - bardzo miłe zaskoczenie debiutem literackim autorki. Urzekła mnie polska rzeczywistość, jakże inna od wszechwiedzących agentów amerykańskich i Jamesów Bondów w policji. Śledztwo, które trwa kilka miesięcy w Ameryce byłoby nie do pomyślenia, a u nas - bardzo prawdziwe. Poza tym wątek obyczajowy, słabości Kresa, ale i ogromna determinacja mimo przeciwności losu. Jestem oczarowana pomysłem na zupełnie nowy dla mnie kryminał.
 4. Magdalena Kordel "Malownicze. Wymarzony dom" - mój ulubiony motyw w mistrzowskim wydaniu. Uwielbiam małomiasteczkową mentalność i tę specyficzną społeczność, która daje poczucie bezpieczeństwa i przynależności, daje wsparcie w każdej sytuacji. Nie ma tu tak dużej rywalizacji, wyścigu szczurów i wszędobylskiej interesowności byle tylko mieć z danego czynu jakieś korzyści - jak to często bywa w mieście. Nie myślcie, że myślę stereotypowo. To wnioski z własnego doświadczenia życia w mieście i wspomnień z wakacji i weekendów spędzanych na wsi.
 5. Aleksander Dumas "Dama Kameliowa" - w zasadzie nigdy nie sięgam po klasykę, zawsze lubiłam literaturę popularną, która po prostu dawała mi przyjemność. Po tę książkę sięgnęłam z powodu wyzwania i... przepadłam! Przeniosłam się w odległe czasy, gdzie kultura życia była zupełnie inna niż dzisiejsza. Mimo, że główna bohaterka jest kurtyzaną to zwracano się do niej z szacunkiem i to właśnie ten język, codzienna mowa tak mnie zafascynowały. To także piękna i przejmująca historia miłosna.
 6. Christina Baker Kline "Sieroce pociągi" - to także nietypowa pozycja jak na mój gust czytelniczy. Strasznie podobała mi się fabuła oparta na prawdziwych wydarzeniach z historii Ameryki. Nigdy wcześniej nie słyszałam o zjawisku sierocych pociągów i było to dla mnie duże zaskoczenie.
 7. Katarzyna Michalak "Sklepik z Niespodzianką. Bogusia" - a to już mój ukochany typ książki. Schemat, w którym kobieta wyjeżdża do nowego miejsca i odmienia swoje życie. Najlepiej jeśli jest to mała miejscowość, wieś, gdzie mentalność ludzi jest inna niż ta miejska. Wszyscy są serdeczni względem siebie, zawiązują się prawdziwe przyjaźnie, można na sobie polegać i nie jest się anonimowym, przez co można czuć się bezpiecznym. W takich książkach lubię głównie tło powieści, wątek bohaterki jest dla mnie mniej ważny, choć Bogusię polubiłam od "pierwszego wejrzenia" i kibicowałam w jej poczynaniach.
 8. Katarzyna Michalak "Sklepik z Niespodzianką. Lidka" - tutaj oprócz powyższego spotykam także problem bezpłodności, który jak wiadomo jest mi bardzo bliski. Nawet nie wiem czy Lidki nie polubiłam bardziej i jej los bardziej mnie dotknął. Nie poznałabym jednak Lidki nie przeczytawszy pierwszej części trylogii.
 9. Michalina Kłosińska - Moeda "Kochaj i jedz, Brazyliszku" - to może dla Was pewne zaskoczenie, zwłaszcza jeśli sami czytaliście tę książkę. Choć to bardzo banalna historia to ja doskonale się przy niej relaksowałam i bawiłam :) Bardzo łatwo było mi poczuć się uczestnikiem wszystkich tych wydarzeń, przez co poczułam się o... 10 lat młodsza! A to przecież bezcenne uczucie, prawda?
 10. Katarina Mazetti "Grób rodzinny" - za pokazanie, że związek nie zawsze jest usłany różami. Niektóre trudności są niemal nie do zniesienia... ale sztuką jest dążenie do kompromisów i nauczenie się siebie nawzajem, przyjęcie siebie takimi jakimi jesteśmy, z całym dobrodziejstwem inwentarza :)


Najlepsze książki dla dzieci:
Tych młodszych: 
 1. Liliana Fabisińska, seria "Klinika pod Boliłapką" - książeczki z tej serii dostarczają małym czytelnikom dużej wiedzy, uwrażliwiają na losy innych osób i zwierząt, uczą odpowiedzialności i rozwagi. Są doskonałe!
 2. seria "Hello Kitty i Przyjaciele" - paczkę przyjaciół Hello Kitty obdarzyłam wielką sympatią. Z radością czytałam o ich przygodach i przyglądałam się jak uczą się wartości prawdziwej przyjaźni.
 3. Megan MacDonald "Wielka Księga Hani Humorek" - pozytywny model rodziny Hani, wartości rodzinne i szalone pomysły Hani to wszystko składa się na sukces tej książki. Jest rewelacyjna!
 4. Holly Webb "Szukając misia" - autorka przypomina jak ważny jest dobry kontakt między rodzicem i dziećmi. Sama nie wiem kto z lektury tej książki może więcej skorzystać - dziecko czy dorosły. Bardzo mądra książka.
I tych starszych:
 1. Thomas Brezina "Tajemnica śnieżnego potwora" - świetna pozycja przygodowo - detektywistyczna dla młodzieży. Trzyma w napięciu i budzi emocje u czytelnika. Świetna!
 2. Kathryn Littlewood "Magiczna cukiernia" - książka pobudza wyobraźnie i pozwala zatracić się w magicznym świecie, który tak naprawdę niewiele różni się od naszego. Zwykle takie książki toczą się w baśniowym świecie, a tu wszystko do złudzenia przypomina rzeczywistość... no poza magicznymi zdolnościami pewnej rodziny :)

ROK 2013
Top 10 przeczytanych książek:
 1. Magdalena Witkiewicz "Zamek z piasku" - bezapelacyjnie najlepsza!!! - za to, że autorka dokładnie wie co czuje pragnąca dziecka, której mimo wielu prób i leczenia nie udaje się zajść w ciążę; za to, że potrafi o tym napisać i to jak!; za to, że w pędzie, który charakteryzuje dzisiejszy świat jest czas na miłość, zrozumienie i ...
 2. Miao Sing "W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany" - za przepiękny język, pokazanie chińskiej kultury, przedstawienie czterech różnych światów i za klimat
 3. Carlos Ruiz Zafon "Marina" - największy szok roku! - za dreszcz przechodzący po plecach w czasie "spacerów" uliczkami Barcelony
 4. Izabela Jung "Chuliganka" - za luźny, szczery i bezpośredni język; za brak słodzenia, moralizowania i owijania w bawełnę 
 5. Agnieszka Tyszka "Zasupłana historia" - za to, że książka dla młodzieży też może być głęboka, dopracowana i niebanalna; za "drogowskaz" w tym trudnym i obcym dla młodzieży świecie
 6. Sherryl Woods "Smak nadziei" - za prawdziwą przyjaźń
 7. Susan Wiggs "Spotkanie nad jeziorem" - za ciepło bijące z powieści; za przypomnienie czym jest rodzina; za relacje międzyludzkie
 8. Alina Białowąs "Galeria uczuć" - za mile spędzony czas; za to, że nie każdy bohater literacki musi być idealny i koniecznie podejmować same trafne decyzje; fajnie że nie tylko w rzeczywistości ludzie mają wady i gorsze dni :)
 9. Lessley Lokko "Prywatna sprawa" - za stworzenie ciekawych postaci; za naukę pokory i dystansu
 10. Agata Kołakowska "Niechciana prawda" - za nowy temat w literaturze; za to, że początkowo nie "porywa", a jednak siedzi w głowie wiele miesięcy; za to, że coś nie jest tylko białe lub czarne
Najlepsze książki dla dzieci:
Tych młodszych: Renata Piątkowska "Dziadek na huśtawce" - za wszystko co w życiu ważne!
I tych starszychSarah Lean "Mój pies Bezdomny" - za kojący wpływ na czytelnika, za poruszenie tematu śmierci; za otwieranie oczu na innych ludzi


ROK 2012
TOP 10 przeczytanych książek:
 1. Renata Kosin "Bluszcz prowincjonalny", Wydawnictwo Replika --> recenzja 
 2. Maureen Lee "Nic nie trwa wiecznie", Wydawnictwo Świat Książki --> recenzja
 3. Lesley Lokko "Pamiętne lato", Wydawnictwo Świat Książki --> recenzja
 4. Virginia C. Andrews "Płatki na wietrze", Wydawnictwo Świat Książki --> recenzja
 5. Virginia C. Andrews "Kwiaty na poddaszu", Wydawnictwo Świat Książki --> recenzja
 6. Robyn Carr "Ulotne chwile szczęścia", Wydawnictwo Mira/Harlequin --> recenzja
 7. Alex Kava "Dotyk zła", Wydawnictwo Mira/Harlequin --> recenzja
 8. Doda Około - Kułak "Księga Motyli", Wydawnictwo Świat Książki --> recenzja
 9. Magdalena Witkiewicz "Opowieść niewiernej", Wydawnictwo Świat Książki --> recenzja
 10. Anne Herries "Narzeczone lorda Ravensdena", Wydawnictwo Mira/Harlequin --> recenzja
##########
Najlepsze książki dla dzieci:
 1. Otfried Preussler "Przygody Małego Wodnika", Wydawnictwo BONA --> recenzja
 2. Agata Baranowska "Dzidziuś", Wydawnictwo ILUSTRATORNIA --> recenzja

1 komentarz:

 1. Zaczęłam właśnie analizę czego z Twoich TOP nie czytałam :) bo to oznacza że powinnam :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tytuły

1001 potwornych rzeczy do odnalezienia 5 sekund do io A jeśli ciernie... A między nami ocean... Adela Afryka Agnieszka opowiada bajkę Alicja Anielka Anioły powodzi Antek Apolejka i jej osiołek Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc Aprilek Arcydzieła do kolorowania Atlas anatomiczny Australijczyk w Italii Awaria małżeńska Bajki od św. Mikołaja Baranek Bronek Basia i alergia Basia i podróż Basia i urodziny w muzeum Beki smarki pierdy czyli co się dzieje w moim ciele Beverly Hills Beverly Hills 90210 Bez przebaczenia Bliski Wschód Blondynka w Indiach Blondynka w Meksyku Bluszcz prowincjonalny Bogusia Boże Narodzenie. Kuchnia świąteczna Boże Narodzenie. Świąteczne dekoracje i smakołyki Cappuccino Chcę być jak agent Chleby bułki bułeczki Chory kotek Chuliganka Ciasta bez pieczenia od A do Z Ciekawość Ciotki Coolman i ja Córeczka tatusia Cudaczek - Wyśmiewaczek Cudaki Opaki Cukierek dla dziadka Tadka Cukiernia w ogrodzie Czar miłości Czarodziejka Lili i świąteczna magia Czas w dom zaklęty Czerwone liście Daleki rejs Dama Kameliowa Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach Dania z piekarnika od A do Z Dekoracje na każdą okazję Dekorowanie potraw Disney:Kubuś Puchatek Do ostatniego tchu Dobra kuchnia od A do Z Dogonić rozwiane marzenia Dom nad klifem Dom nad Rozlewiskiem Dom z papieru Dorysowanki. Rozwijaj wyobraźnię Dotknąć prawdy Dotyk zła Drugi Drzazga Dwa pstryki techniki Dwie miłości Dwoje na wirażu Dylemat doktora Andersona Dziadek na huśtawce Dzidziuś. Niewielka książeczka o wielkiej stracie Dziedzictwo Dzielny Fryderyk Dziennik Cwaniaczka. Zapiski Grega Heffleya Dziewczynka z balonikami Dziwni klienci Dżunia Edward i jego wielkie odkrycie Facet z grobu obok Filip i najazd intruzów Fryckowe lato Gagi Gangu Purpurowej Ręki Galeria uczuć Głos bez echa Gnój Grób rodzinny Grzech aniołów Gwiazd naszych wina Hakus pokus Hania Humorek. Najfajniejsza na świecie Humorkowa Księga Kolorowanek i innych zabaw Henryśka drugiej tak wspaniałej nie znajdziecie Herbata. Moc smaku i aromatu Hirameki Historia leśnych kochanków i inne opowiadania Historia pewnego statku. O rejsie Titanica Historia tajemniczego kucyka Hop siup Stokrotko I co teraz? Imię Twoje... Inspektor Kres i zaginiona Jajko z niespodzianką Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali Jak pracuje Święty Mikołaj? Jak to ze lnem było Japońskie łamigłówki Jeż w grzybnym lesie Jeżynka nie chce się bawić Język dwulatka Język niemowląt Julka Julka Wróbel i przygoda ze świnką Kaprysy milionera Kasia i Grześ Kasia i Kubuś. Urodziny taty Kasia i Zosia Klub Przyjaciół Kobieta niespodzianka Kochaj i jedz Brazyliszku Kolorowanka Motyle Kołysanka dla Rosalie Konik polny Kora Kradzież nad Niagarą Kronika ślubnych wypadków Król złodziei Księga motyli Księżniczka Amelia i jej pies Księżniczka i wszy Księżniczka Julka i jej kucyk Księżniczka Lena i jej chomik Księżniczka Zosia i jej kot Kto się śmieje ostatni Kto wiatr sieje Kubuś Puchatek Kwiaty na poddaszu Kwitnący krzew tamaryszku Labirynt kłamstw Lasy w płomieniach Lato szczupaka Letni kiermasz Lew Czarownica i Stara Szafa Lewandowski. Wygrane marzenia Lidka Listy Lodowa pułapka Los utracony Łatwe zupy Madzia syrenka Magia świąt. Tradycyjne przepisy kulinarne i świąteczne ozdoby Magiczna cukiernia Magiczna gondola Maksio ma kłopoty Malowany ul Malownicze Mała szansa Mały Książę Marina Martynka i Gwiazdka Michał Jakiśtam Miecz króla Szkocji Miłość nad Rozlewiskiem Moje wypieki i desery Moralność pani Piontek Mordercza gra Motyle Mój pies Bezdomny Muszka która nie umie latać Na boisku Na krawędzi Na łeb na szyję Na zakręcie Narzeczone lorda Ravensdena Natalii 5 Nic nie trwa wiecznie Niechciana prawda Niezwykły przyjaciel Noc kosa Nowy początek O Bogince Jemiole O Janku co psom szył buty O psie który jeździł koleją Obudzić szczęście Ogon Kici Ogród cieni Ogród czasu. Artystyczna kolorowanka Oplątani Mazurami Opowieść niewiernej Opowieść wigilijna Osaczona Ostateczny cel Ostatnie ostrzeżenie. Globalne ocieplenie P.Rosiak (nie) daje się czarnej śmierci P.Rosiak i czadowe majtki P.Rosiak i kupa śmiechu P.Rosiak i zabójczy bąk P.Rosiak superbohaterem Pamiętne lato Pampilio Pan Jaromir na tropie klejnotów Pan Soczewka na dnie oceanu Parasol Pensjonat Marzeń Pewnej wrześniowej niedzieli Piątkowska Renata Pierrota bolą kopytka Pierwsza na liście Pierwsze światła poranka Pierwszy raz Pierwszy wiosenny dzień Pies i kot w leśnym zakątku Pieśń o poranku Pięćdziesiąt twarzy Greya Płatki na wietrze Płomienie śmierci Po prostu bądź Pocałunek śmierci Pocztówka z Toronto Pod ziemią w Villette Pokuta Polka Pollyanna Powroty nad Rozlewiskiem Powrót do Lwowa Prawdziwy cud Projekt matka Przygody Małego Wodnika Przyjaciółki na zawsze Puchatkowe zabawy Pudełko ze szpilkami Quilling. Cuda z papieru Radek Szkaradek. Bekanie! Ratowanie świata i inne sporty ekstremalne Rekin Śmieszek Rękawiczka Rozmowy Rzepka Sałatki od A do Z Sieroce pociągi Single Siostry Pancerne i pies Siostrzyczka Sklepik z Niespodzianką Skrawek nieba Słodki świat Julii Smak kamienicy Smak nadziei Spotkanie nad jeziorem Sprawa tchórzliwego dezertera Sprawa trzech desperado Strachozagadki Szkolna wycieczka Szkolne czary Szkoła żon Sztuka uprawiania róż z kolcami Sztuka wyboru Szukając misia Szybko i zdrowo od A do Z Śladem zbrodni Ślady krwi Ślub Ślubna przygoda Ślubny kontrakt Ta druga Tajemnica Black Rabbit Hall Tajemnica bzów Tajemnica drewnianej sowy Tajemnica gangu niebieskich Tajemnica kina Tajemnica mumii Tajemnica Namokniętej Gąbki Tajemnica szafranu Tajemnica śnieżnego potwora Tajemnica zwierząt Tajemnice Luizy Bein Tak miało być Teodor rusza z pomocą Tilly Towarzyszka Panienka Trzy oblicza pożądania Ulica Rajskich Dziewic Ulotne chwile szczęścia Uśmiech niebios W blasku miłości W kajdankach namiętności W proch i pył W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany Wakacyjna opowieść Wesołe wierszyki Widok z mojego okna Widok z mojego okna. Przepisy nie tylko na życie Wielka kolekcja bajek o przygodach Maszy i Niedźwiedzia Wielka księga. Hania Humorek Wiersze dla dzieci Wiśniowy Klub Książki Wróć Alfiku! Wszystkie chwyty dozwolone Wszystkie kłamstwa Wszystko inne poczeka Wymarzony czas Wymarzony dom Wymarzony koncert Wyprawa na biegun Wyspa dla dwojga Z tęsknoty za Judy Za króla Piasta Polska wyrasta Zabawki z fantazją. Pomysły na cały rok Zabawy plastyczne dla dzieci Zabawy z mamą. Książka dla rodziców i dzieci Zagadka dna morskiego Zagadka hien cmentarnych Zagadka salamandry Zagadka zegara maltańskiego Zagadki przeszłości Zagubiona w śniegu Zając zostaje! Zakład o miłość Zamek z piasku Zamieniec Zanim nadejdzie ciemność Zapach lawendy Zapiski (pod)różne Zasupłana historia Zima Sapcia i Pufcia Zimowa przygoda Znikające wrotki Znikający króliczek Zorkownia Zosia Ernest i ktoś jeszcze Zośka Bohaterka Zośka Wspaniała Zuzanna Zuźka D. Zołzik nie jest złodziejką Zwykły człowiek Żegnaj szkoło - na zawsze Żona_22 Życie z drugiej ręki

Literatura (wg Katalogu Biblioteki Narodowej):

Źródło książki: